KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Moğolistan’daki başarısız Fetöcü paketleme operasyonunun MİT’e faturası!

Moğolistan’daki başarısız Fetöcü paketleme operasyonunun MİT’e faturası!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
293 0

MİT uzun süredir bazı ülkelerde faaliyet gösteren ve Türk adli makamlarının verdiği mahkeme kararları doğrultusunda aranan bazı Fetöcü isimleri paketleyip getiriyordu. Bu kapsamda Milli İstihbarat Teşkilatı’na bağlı birimler daha önce de Gülen yapılanmasıyla bağlantılı olduğu iddia edilen kişileri Türkiye’ye getirmek için Kosova, Gabon, Azerbaycan ve Ukrayna’da operasyonlar gerçekleştirmişti. Kosova’da Mart ayında altı Türk vatandaşının MİT operasyonunda özel bir uçakla Türkiye’ye götürülmesi krize yol açmıştı. Kosova’da bu operasyon sonrası güvenlik ihlali gerekçesiyle soruşturma başlatılmış ve Başbakan Ramuş Haradinaj, istihbarat şefi ile içişleri bakanını görevden almıştı.(1) MİT benzer bir operasyon için Türkiye’den 8 bin kilometre uzakta Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da FETÖ yapılanmasıyla bağlantılı, Empathy Okulları’nın (Empathy Yurtunts Mongolia) Genel Müdürü, Türk vatandaşı Veysel Akçay’ı Türkiye’ye getirmek için düğmeye bastığında herhalde bu girişimin diplomatik bir skandala dönüşebileceği düşünülmemişti. Bence operasyon planlamasında büyük hata yapıldığı anlaşılıyor. Çünkü Empathy Yurtunts Mongolia Genel Müdürü Veysel Akçay kolay bir lokma değil. 50 yaşında ve 24 yıldır Moğolistan’da yaşıyor. Moğolistan halkı ve bürokrasisi ile neredeyse akraba olmuş.(2) Türkiye’nin Moğolistan yönetimine baskı yaparak eğitim şirketine yönelik yapabileceği yaptırımları boşa çıkarmak için Empathy Yurtunts Mongolia Almanya merkezli bir şirkete devredilmiş. Empathy Yurtunts Mongolia şirket yetkilisi ise Alman vatandaşı Josef Funke.(3) Görünürde Veysel Akçay eğitim şirketin sahibi değil sadece genel müdür statüsünde çalışanı.
Türkiye’den gönderilen beş kişilik görevli personel; kör göze parmak dercesine Veysel Akçay’ı evinin önünden paldır küldür zorla bir minibüse bindirince iki ülke arasında nur topu gibi diplomatik kriz patlak veriyor. Evdeki pazarlığın çarşıya uymadığı Cuma gününden beri Ulanbatur’daki Cengiz Han Uluslararası Havaalanı’nda bekleyen Türk uçağının havalanmasına izin verilmediğinde su yüzüne çıkıyor. Çünkü Derdest edilen Veysel Akçay’ın bulunduğu uçak, görgü tanıklarının Moğolistan güvenlik güçlerine bildirince Moğolistan yönetimince görevlendirilen Moğolistan Savunma Bakanı bizzat uçağın havalanmasını engelliyor. Hatta Moğol Ana Muhalefet Partisi, Moğolistan başbakanını uyardı “İade olursa hükümeti düşürürüz!” açıklaması yaptı. Moğolistan Dışişleri Bakanı D. Tsotgtbaatar’ın direktifleri doğrultusunda Moğolistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Battsetseg Batmunkh’un olayla ilgili Türk Büyükelçiliği’nden bir diplomatla görüşmesinin ardından Türk Büyükelçiliği’nin olayda kendilerinin bir dahli olmadığını söylediği belirtildi. Moğolistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türk Büyükelçiliği’nin olayda kendilerinin bir dahli olmadığını söylediği ifade edildi. Batmunkh, Türkiye’nin ülkede bir kaçırma girişiminde bulunduğu iddiasının doğruluğu durumunda bunun “Moğolistan’ın egemenliği ve bağımsızlığının ihlali anlamına geleceğini ve ülkenin buna güçlü bir şekilde karşı çıkacağını” kaydetti. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Moğol mevkidaşı Tsogtbaatar Damdin ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve suçlamaları reddettiği de basında yer aldı.(4) Ancak Türk basını operasyonu Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) düzenlediği konusunda ısrarlı. Eğer operasyon başarılı olsaydı MİT’e övgüler havada uçuşacaktı.
Ancak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un, Moğolistan’da cuma günü yaşanan gelişmelerin bir kaçırma operasyonu olarak takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek, “Bu iddialar tümüyle gerçek dışıdır ve tarafımızdan reddedilmektedir. Ankara’daki Moğolistan Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılarak, yukarıdaki hususlar ifade edilmiş ve yaşanan hadisenin Moğol makamları tarafından ele alınış tarzı kuvvetle protesto edilmiştir.” sözleri yaşanan krizin boyutlarını gözler önüne sermiyor mu?(5) Eğer bazı gazetelerde iddia edildiği gibi Veysel Akçay’ın, Moğolistan istihbaratının “Moğolistan Genel İstihbarat Ajansı (GIA)” desteğiyle gözaltına alındığı doğru olsaydı, Moğol yetkililer asla böylesine sert tepki göstermezdi. Neden mi? Çünkü iki ülke arasında 100’den fazla anlaşma var ve ağırlık askeri ve eğitim alanlarında. Nitekim son Başbakan Yıldırım’ın 6 Nisan 2018’de resmi ziyarette bulunduğu Moğolistan ile Türkiye arasında, birçok alanda 7 anlaşma imzalanmıştı.(6)
Moğolistan Türk Soylu bir ülke. Tarihte bilinen en eski Türk yazıtı Orhun abideleri bu topraklarda bulunuyor. Turan coğrafyasında yer alıyor ve Turan ordusunun katılımcısı. Turan Ordusu; Türkiye ile Moğolistan arasında güçlü ve önemli bir bağ. Türkiye Azerbaycan ile birlikte Turan Ordusu kurucularından. Kamuoyunda “Turan Ordusu’nun tam ve resmi adı; “Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri” Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri (Avrasiya Hərbi Statuslu Hüquq-Mühafizə Təşkilatı / The Association of the Eurasian Law Enforcement Forces with Military Status ) adı altında, Türkiye, Azerbaycan ve Kırgızistan ve Moğolistan’ın yer aldığı bu askeri örgütlenmenin temeli 2011 yılında Ankara’da atıldı. Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri (Avrasiya Hərbi Statuslu Hüquq-Mühafizə Təşkilatı / The Association of the Eurasian Law Enforcement Forces with Military Status ) adı altında, Türkiye, Azerbaycan ve Moğolistan’la birlikte Kırgızistan’ın da yer aldığı 2011’de oluşumuna gidilen Turan ordusunun kurucuları arasında.(7) MİT mensuplarının operasyona gittiği saha başka bir kurumun faaliyet ve yetki sahasında.
Demek istediğim Turan Ordusu kapsamında Moğolistan’da Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Ulanbator Büyükelçiliğinde askeri ataşe haricinde özel birliklerde mevcut. 2019’da Türkiye ile Moğolistan arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 50. yıldönümü kutlanılmasını hazırlanırken iki ülke arasında yaşanan Fetö krizi umarım bu ülke ile askeri ilişkilerimizi olumsuz etkilemez. Bu konuda Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçisi Muhittin Ahmet Yazal ile Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi ise Ravdan Bold’a büyük görevler düşüyor. Eğer hatırlarsanız birkaç gün önce “…Kaşif Kozinoğlu’nun görev arkadaşları ipin ucundan tutmuşa benziyor. Yakında yeni ve farklı operasyonlar beklenebilir. Enver Altaylı ve Mehmet Eymür’ün tutuklanması, Kozinoğlu fay hattının harekete geçtiğini gösteriyor. Öncü ve artçı sarsıntılara dikkat!” demiştim.(8) Galiba; Ulanbatur FETÖ operasyonunun başarısızlığı istihbarat birimlerinde bazı kadroların tasfiyelerini hızlandırdı? Ne dersiniz?

Bakınız:
1- https://www.dw.com/tr/mo%C4%9Folistandan-mit-operasyonuna-engel/a-44859209
2- https://www.channelnewsasia.com/news/asia/turkish-teacher-kidnapped-in-mongolia-freed-after-authorities-ground-flight-10570732
3- https://www.pressreader.com/mongolia
4- https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44976584 – https://www.amerikaninsesi.com/a/mogolistan-la-turkiye-arasinda-ucak-gerginligi/4506348.html – https://tr.sputniknews.com/asya/201807281034497950-mogolistan-mit-operasyon-engel/ – http://ipahaber.com/2018/07/27/mogolistan-turkiyeye-nota-verdi-yapilan-egemenlik-ve-bagimsizligimiza-saldiridir/
5- https://www.cnnturk.com/turkiye/disisleri-bakanligindan-mogolistan-aciklamasi
6- http://qha.com.ua/tr/siyaset/turkiye-ve-mogolistan-arasinda-cok-sayida-anlasma-imzalandi/168788/
7- http://kafkassam.com/cengiz-han-torunu-haltmaagiyn-battulga-mogolistan-yeni-baskani.html
8- http://kafkassam.com/sonik-patlama-enver-altayli-mehmet-eymur-kasif-kozinoglu-ekseninde-istihbarat-savaslari.htm
Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir