KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MİT’in bilgisi olmadan Kızılay ve AKUT İngiliz İstihbaratına nasıl çalıştırıldı?

MİT’in bilgisi olmadan Kızılay ve AKUT İngiliz İstihbaratına nasıl çalıştırıldı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 15 dk okuma süresi
247 0

İki hafta önce İsrail askerleri, Washington’ın ve diğer büyük NATO güçlerinin desteğiyle, Beyaz Miğferler/ Beyaz Baretler/ (The White Helmets) adlı örgütün 800 dolayında çalışanını, hükümet güçlerinin önceden Batı destekli İslamcı milislerin elinde olan bölgeleri geri almak için büyük bir saldırı düzenlediği Suriye’nin güneyinden tahliye etmek için bir operasyon gerçekleştirdi. Görünüşte Suriye’deki çatışmada kapana kısılan sivilleri kurtarmaya adanmış bir sivil savunma grubu olan Beyaz Miğferler, ABD ve Avrupalı devletler tarafından ciddi şekilde finanse ediliyordu. Bu sözde insani yardım örgütü, NATO’nun onaylanmış yumruğu, sadece Suriye’de değil durdurulmadığı takdirde daha birçok ülkeyi ezmek için kullanılmak amacıyla kurulmuştu. Ortadoğu ve tabi ki Suriye başta olmak üzere tüm coğrafyalardaki emperyalist çatışmalar dünya nüfusunun büyük bir kısmını mültecileştirdi.

Beyaz Miğferler, 2013’te, Almanya, Hollanda ve Danimarka hükümetlerinden gelen ek fonlarla birlikte, esas olarak ABD ve Britanya tarafından oluşturuldu. Grubun kuruluşunda yer alan başlıca figür, ABD askeri şirketi Blackwater’la bağlantılı bir şirketle birlikte Körfez’in petrol monarşileri için bir paralı asker olarak çalışan, eski Britanya subayı ve MI6 ajanı James Le Mesurier idi. Le Mesurier, Suriyelilere Türkiye’de eğitim verdi ve ardından, onları, Batının arkaladığı “asiler” için bir lojistik destek ve propaganda kolu işlevi görmek üzere Suriye’ye geri gönderdi. Görünüşte Suriye’deki çatışmada kapana kısılan sivilleri kurtarmaya adanmış bir sivil savunma grubu olan Beyaz Miğferler, ABD ve Avrupalı devletler tarafından ciddi şekilde finanse ediliyordu. Örgüt, yalnızca, ABD ve onun NATO müttefiklerinin Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte silahlandırıp finanse ettiği muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösterdi.(1)

Eski Britanya subayı ve MI6 ajanı James Le Mesurier ‘The White Helmets’ adlı örgütü nerede kurdu bilin bakalım? İstanbul’da! James Le Mesurier; sıradan bir İngiliz askeri değil. Birleşmiş Milletler Barış Gücü adına Balkanlar’da çalışmış, İngiliz Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Ortadoğu’da istihbaratçı olarak üst düzey görev yapmış biri. Çalıştığı alanlar saymakla bitmiyor. Irak İçişleri bakanının özel danışmanlığından, Birleşik Arap Emirlikleri Doğal gaz sahaları özel koruma gücü oluşturma görevine, Dubai’de Black Waters’la bağlantılı kiralık asker şirketi Olive Group başkan yardımcılığından, Beyaz Baretler adlı ‘sivil toplum’ kuruluşuna kadar uzayan bir yelpaze bu. Blackwater-Academi ile birleşerek ConstellisHoldings’e dönüşmüş bir özel yüklenici kuruluş olan OliveGroup içindeki bir paralı asker olduğu kabul edilen,James Le Mesurier tarafından kuruldu. Beyaz Baretler’e önderlik eden MayDay Rescue adlı ‘arama kurtarma yardım’ örgütünün de mimarı. MayDay Rescue Amsterdam, Hollanda merkezli ve İstanbul’da şubesi var. MayDay şu anda Yemen ve Irak dahil olmak üzere Orta Doğu’daki diğer ülkelerde de faaliyet gösteriyor.(2)

Le Mesurier; MI 6 olarak bilinen İngiliz istihbaratının bölgedeki en güvendiği ajanlarından biri. CIA ve Mossad ile ortak operasyonlarda Mayday ‘Sivillere yardım’ teşkilatını paravan olarak kullanıyor. Suriye’de Kaide artığı El Nusra teröristlerine askeri ve istihbari eğitim veriyor. Le Mesurier, 2016 Haziranında, Kraliçe’den Suriye’deki faaliyetleri nedeniyle özel nişan aldı. Yani karşınızda ki, çağdaş bir ‘Lawrence’ ve bir 007 Bond karışımı. Kendi ifadesine göre çalıştığı şirket ARK (bir istihbarat şirketi) ABD ve İngiltere hükümetleri adına Suriye’de eğitim programları düzenliyordu. Türkiye’den deprem arama kurtarma ekibi AKUT’unda yardımıyla, 20 kişilik bir ekibe bir haftalık bir kurs düzenledi. Sıradan Suriyeli sivillerden, bir savunma ekibi yaratıldı. MayDay İstanbul bürosu Karaköy’de. Beyaz Baretler’in lideri Raid Saleh Türkiye Suriye arasında mekik dokuyor. Mayday Rescue Suriye Sorumlusu Faruk Habib Türkiye’de yaşıyor, batı başkentlerinde ilişkileri yürütüyor. James, İstanbul, Gaziantep, Suriye arasında ve her yerde!(3)

Geçmişte Birleşmiş Milletler’de, Avrupa Birliği’nde ve İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nda yüksek görevlere getirilmiş bir isim. Le Mesurier, Londra’nın 55 km güneybatısında İngiliz kara ordusunun subay başlangıç eğitim merkezi olarak kurulan Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi (Royal Military Academy Sandhurst, RMAS) mezunu. Bu akademiye yabancı öğrencilerde kabul ediliyor. Mesela Suudi Arabistan’dan 8 prens bu akademide eğitim gördü. Ayrıca mevcut Ürdün Kralı, Umman Sultanı, Bahreyn Kralı, Kuveyt Emiri, Katar Emiri, Dubai Emiri ile Abu Dabi Emiri de İngiliz Kraliyet Akademisinin mezunları arasında yer alıyor. O İngiltere’nin Kenya, Aden, İrlanda, Irak, Libya’da sürdürdüğü, kirli emperyalist oyunlarının dünyanın dört bir yanına yayıldığı her yerde, kirli savaşların adamı., son otuz yıldır, özellikle Bosna, Kosova, Irak ve Lübnan’daki İngiltere/NATO kapsamındaki askeri harekatlarda görev aldı. Kosova Priştine’de istihbarat koordinatörü olarak görev yaptı.(4)

James Le Mesurier İngiliz özel güvenlik uzmanı ve eski bir İngiliz askeri istihbarat subayı. Bir psy-op yani Psikolojik savaşın nasıl yürütüleceğini çok iyi biliyor.(5) Bu nedenle Suriye’de eski özel güvenlikten oluşan karanlık bir istihbarat ağına sahip. Türkiye’nin desteklediği bazı Suriyeli muhalif gruplarla hep iç içe olmuş. Kimin eli kimin cebinde belli değil diyemem. Çünkü uzun bacaklı İngilizlerin derin kollarının bizim cebimizi karıştırmakta olduğu gerçeğini yadsıyamam. Le Mesurier, burnumuzun dibinde Suriye’de sivil savunma örgütü adı altında istihbarat operasyon örgütü kurmuş. Türk yetkilileri de insani yardım örgütü masalıyla bir güzel uyutmuş iyi mi? Pardon burnumuzun dibinde değil, Mart 2013’te İstanbul’da.(6) Hatta AKUT bunların elemanlarına eğitim vermekle kalmamış lojistik destekde sağlamış. Beyaz Miğferler/ Beyaz Baretler/ (The White Helmets); Esad’a karşı Batı müdahalesini savunan savaş yanlısı bir PR firması PurposeInc. üzerinden George Soros’la bağlantılı. Purpose’un eş kurucusu, aynı zamanda Soros’un Açık Toplum Vakfı ile bağlantılı bir “demokrasi yanlısı” grup olan Avaaz’ın, SEIU’nun ve MoveOn.org’un da kurulmasına yardım eden Jeremy Heimans.. İngiliz hükümeti, ‘2012-2015 yıllarında Suriye’ye gönderilen insani olmayan yardımlar’ konulu raporunda hükümetin Ak Miğferler Örgütü’ne 15 milyon sterlin, bazı medya kuruluşlarına ise 5.3 milyon sterlin aktarıldığı yazıyordu.

İngiltere tarafından finanse edilen projeler, Suriye genelinde bağımsız basın ağı kurulmasını amaçlıyor. Projeler kapsamında Facebook ve Twitter’da Suriye ordusunun Guta’daki kimyasal saldırıları hakkında mesajlar atılacak, yerel halk ve Ak Miğferler Örgütü’nden bilgi alınacak.” İfadeleri yer alıyordu.(7) ABD ve İngiltere istihbaratının kurduğu Beyaz Miğferler/ Beyaz Baretler/ (The White Helmets) adlı örgütün Türkiye’de partnerleri ise Türk Kızılayı ile Arama Kurtarma Derneği AKUT. Kızılay Basın Müşavirliği’nden Selahattin Bostan, 15 Ağustos 2016 ‘da “The White Helmets (Beyaz Miğferler)” grubu, Suriye’de insan hayatının korunması için çaba gösteren önemli bir insani yardım kuruluşudur. Çalışmalarını ağırlıklı olarak yaralı ve hasta savaş mağdurlarının korunmasına odaklayan grup, dünyadaki çeşitli insani yardım kuruluşları tarafından da desteklenmektedir. Eğitimlerinin bir bölümünü ülkemizin önemli arama kurtarma örgütlerinden biri olan AKUT’tan alan kuruluşun sözü edilen El Kaide Örgütüyle herhangi bir bağı olduğuna dair elimizde herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır. Aksine, bu grubun insan sağlığı için yaptığı çalışmaların gördüğü uluslararası destek tam tersi bir duruma işaret etmektedir.” açıklamasıyla bu kirli işbirliğini adeta itiraf etmişti.(8)

AKUT kurucusu Nasuh Mahruki aile köklrieyle ilgili yazısında; “200 yıldan fazladır İstanbul’da yaşayan köklü ve varlıklı bir aileden geliyorum ve hem ailemden hem de Türklüğümden büyük gurur duyuyorum. Büyükbabamın büyükbabasının babası, 1822 yılında Sakız Adası’nda çıkan Rum isyanını bastıran ve Sultan II. Mahmud’un, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak kendisine verdiği bu görevi eksiksiz yerine getirdikten sonra, burada şehit düşen (Nasuh oğlu) Kaptan-ı Derya Ali Paşa’dır.” ifadelerine yer veren birisi.(9) İngiliz istihbaratının kendisini gizlemek için paravan amaçlı partner edindiği AKUT; Nasuh Mahruki ve arkadaşlarınca, 14 Mayıs 1996’da, İstanbul’da kuruldu. 1998 Adana-Ceyhan depreminde gösterdiği yararlılıklar nedeniyle, Bakanlar Kurulu kararıyla 19 Ocak 1999’da “Kamu Yararına Dernek” statüsü aldı. AKUT, arama-kurtarma operasyonlarına ve yapılanmasını sürdürmeye devam ederken, 17 Ağustos 1999’da Marmara Depremi meydana geldi.

Bu süreçte AKUT,150 gönüllüsü ile çalışarak 200’ün üzerinde insanın hayatını kurtardı. 17 Ağustos 1999 öncesinde Türkiye’de arama-kurtarma konusuna odaklanmış tek gönüllü dernek olan AKUT, birçok STK ile kamu ve özel sektör kuruluşlarının arama-kurtarmaya bakış açılarını, yaklaşımlarını değiştirerek yeni atılımların da öncüsü. AKUT yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da bilgi ve birikimini faydaya dönüştürmek ve insan hayatı kurtarmak için faaliyetlerde bulunuyor. Marmara depreminin hemen ardından Yunanistan-Atina depreminde arama-kurtarma çalışmalarına aktif katılım sağladı. Atina depreminin ardından yine 1999’da Tayvan, 2001’de Hindistan, 2003’te İran, 2005’te Pakistan, 2010’da Haiti, 2015 Nepal depremlerinde arama-kurtarma; 2000 yılındaki Mozambik selinde ise tıbbi destek çalışmaları gerçekleştiren AKUT, uluslararası alanda oldukça tanınıyor. AKUT, kurulduğu günden bugüne dek gerçekleşen 2873 operasyonda 2650 kişiyi, 1270 hayvanı kurtarmış ve 299 ex bireyi de bulundukları yerden çıkararak sağlık ekiplerine teslim etmiştir.(10)

Türk Kızılayı ve AKUT’un kendi başlarına yabancı istihbarat teşkilatlarının kurduğu sözde insani yardım ve sivil savunma örgütlerine yardım etmesi söz konusu olamaz. En azından MİT yetkilileri bir görüş beyan etmiştir. Eğer haberleri yoksa yandı gülüm keten helva? Aklıma ne geldi kim geldi biliyor musunuz? Osmanlı Paşası Keçecizade Fuat Paşa’nın bir Paris ziyaretinde bulunduğu toplulukta Fransız yetkililerden birisi ortaya bir soru atar, der ki “-Dünyanın en güçlü devleti hangisidir?” Fuat Paşa düşünmeden cevap verir; “-Osmanlı” diye. Topluluktaki ecnebiler itiraz eder “- olur mu hiç Osmanlı hasta adam?” derler. Fuat Paşa’da zaten bu sorunun sorulmasını istemiştir, taşı gediğine koyuverir; yahu der; “- Siz dışarıdan biz içeriden bunca yıllık uğraşmamıza rağmen bir türlü yıkamadık. Bunca saldırıya dayandığı için en güçlü devlet, Osmanlı’dır.” Anladınız siz onu!

Bakınız:

1- http://www.wsws.org/tr/articles/2018/07/25/syri-j25.html
2- http://www.maydayrescue.org/content/our-work
3- Banu Avar/Beyaz Baretler Ve Lawrence İle 007 Bond Karışımı Bir İngiliz Ajanı/8 Ekim 2016/ https://www.facebook.com/BanuAVAR/posts/beyaz-baretler-ve-lawrence-ile-007-bond-kari%C5%9Fimi-bir-ingiliz-ajani-k%C3%BCresel-s%C4%B1rtl/1344919128851430/
4- https://www.mintpressnews.com/james-le-mesurier-british-ex-military-mercenary-founded-white-helmets/230320
5- https://consortiumnews.com/2018/02/08/syrias-white-helmets-go-global/
6- https://off-guardian.org/2018/04/17/who-is-james-le-mesurier/
7- https://odatv.com/kim-bu-ak-migferler-2211161200.html
8- http://haber.sol.org.tr/toplum/kizilaydan-sola-itiraf-gibi-tekzip-beyaz-migferleri-akut-egitiyor-165707
9- http://nasuhmahruki.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=316&Itemid=385
10- https://www.akut.org.tr/tarihce

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir