KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Manşet Üstü
  4. »
  5. Mısırda Rus uçağını kim düşürmüştü

Mısırda Rus uçağını kim düşürmüştü

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
307 0

Türkiye kararlarını bağımsız vermiyor’
Ünlü Rus gaeteci ve Ortadoğu uzmanı Maksim Şevçenko, Ülkü Ocakları’nın, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşen ve 224 kişinin kaybettiği uçaktaki patlamayla bağlantılı olabileceği ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığını savundu. Şevçenko, Türkiye’nin kararlarını bağımsız bir şekilde almadığını da vurguladı.

Rus Biznes Gazeta portalına konuşan Şevçenko, Rus-Türk ilişkilerini değerlendirdi.

Uçak patlamasıyla ilgili Kommersant gazetesinin iddialarını yalanlayan Rus gazeteci, “Bozkurtların Rus sivil uçağını düşürmesi için ne siyasi, ne de başka herhangi bir neden göremiyorum. Muhtemelen bunlar uydurma. Tabii Bozkurtlar, Rusya’nın fanatiği değiller, ama onlar hiçbir zaman Rusya’ya karşı terör saldırısında bulunmadı. Onların bunu yapması için ne neden olabilir ki? Üstelik Rus sivil uçağı, Türkiye-Rusya krizinden çok önce düşürülmüştü” dedi.

‘TÜRKİYE, NATO’DAN BAĞIMSIZ KARAR ALAMAZ’

Rusya ve Türkiye arasında çıkabilecek olası ihtilaf ile ilgili soruyu da yanıtlayan Şevçenko, “Şunu unutmamak lazım, Türkiye NATO üyesi ve NATO ile ABD’nin rızası olmadan hiçbir adım atmaz. Türkiye’nin kendisine ait uzak menzilli radyo istihbarat uçakları yok. Bunlar ABD uçakları. Dolayısıyla attığı adımlarda bağımsız karar vermiyor. Erdoğan’ın arkasında ABD ve NATO’nun olduğunu unutmamak lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Fuad Seferov/sputniknews.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir