KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Mısır ile Rusya askeri işbirliği protokolü imzaladı

Mısır ile Rusya askeri işbirliği protokolü imzaladı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
300 0
şogun hulusi

Mustafa Şentopun yapmış olduğu möntrö çıkışı ile bozulan Türkiye Rusya ilişkileri Antalya turizmini bitirmiş ve Rusya turizmde Mısıra yönelmişti. Rus turistler Antalya sendromunu anlatamadıkları İçin Putin’e baskı yapılarak bir kısım Rus turist Antalya’ya gelmişti. Fakat çıkan çıkartılan yangınlar neticesinde şimdi Tuş turistler Mısıra İstemi’ye İstemi’ye gitmeye başlarken Rusya Mısır ile savunma anlaşması da imzalıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Mısırlı mevkidaşı Muhammed Zeki ile askeri işbirliği protokolü imzaladığı bildirildi.
Mısır Ordu Sözcüsü Albay Garip Abdulhafiz, resmi Facebook sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, Zeki’nin Ortak Askeri Komisyonu’nun 7’nci toplantısına katılmak üzere gittiği Moskova’da Şoygu ile bir araya geldiğini belirtti.
Ortak öneme sahip meselelerin değerlendirildiği ve iki ülke silahlı kuvvetlerinin tecrübe alışverişinde bulunması hususunun ele alındığı görüşmede askeri işbirliği protokolü imzalandığı ifade edildi.
Açıklamada Zeki’nin Rus mevkidaşına iki ülke arasındaki ortaklık ve işbirliğini çeşitli alanlarda geliştirmeye yönelik arzusunu dile getirdiği belirtildi.
Şoygu’nun ise ülkesinin Mısır ile mevcut işbirliğini geliştirme arzusunda olduğu ve Mısır’ın Ortadoğu’da önemli bir stratejik ortak konumunda bulunduğunu söylediği kaydedildi.
Mısır Savunma Bakanı, 3 günlük Moskova ziyareti kapsamında resmi temaslarını tamamlayarak bugün ülkesine döndü.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir