KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Mirza Helil Şüküroğlu: Dağlık Karabağ her geçen gün Rusyanın kontrolüne mi giriyor

Mirza Helil Şüküroğlu: Dağlık Karabağ her geçen gün Rusyanın kontrolüne mi giriyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
196 0

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Ermenistan Cumhuriyeti’nden Rus barış gücünün geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarına Hankendi-Khalfali Tursu toprak yolu hattıyla askeri malzeme, silah ve personel taşınmasına ilişkin bilgi alındı.

5 Mart sabahı, alınan bu istihbari bilgileri doğrulamak için Azerbaycan Ordu birlikleri tarafından yasadışı askeri nakliye yapan araçlar durdurulmaya ve kontrol edilmeye çalışıldı.
Azerbaycan savunma bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre Ermeniler taraftan ateş açıldı ve çıkan çatışmada her iki taraftan da ölü ve yaralılar oldu.

Azerbaycan tarafı, 10 Kasım üçlü Deklarasyonun hükümlerinin koşulsuz ve tam olarak yerine getirilmesinin sağlanması gerektiğini Rus barışı koruma birliğinin komutanlığının dikkatine bu bilgileri sundu.

Dağlık Karabağ bölgesi ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında kullanılabilecek tek yolun Hankendi-Laçin yolu olduğunu bildiren Savunma bakanlığı Rus barışı koruma birliği komutanlığına bir kez daha hatırlatıyoruz ki, askeri ve diğer amaçlı ulaşımın başka güzergahlarda uygulanması kesinlikle kabul edilemez.

Ermenistan’dan Karabağ ekonomik bölgesine silah, mühimmat, mayınlar dahil diğer askeri teçhizat, yakıt ve insan gücü nakliyesinin gerçeklerinin daha önce tespit edildiğini hatırlatırız.

Azerbaycan tarafı, söz konusu güzergâhta mayın taşınması konusunda uluslararası toplumu defalarca uyarmıştı.

Ayrıca 2022 yılında Türkiye-Rusya Ortak İzleme Merkezi yetkililerinin Ermenistan’ın gömdüğü ve sonradan ortaya çıkardığı mayınları incelemek üzere bölgeyi ziyaret edeceklerini açık bir şekilde ifade etmektedir.

Bugünkü olay, Azerbaycan’ın Laçin-Hankendi yolunda uygun bir kontrol noktası kurması gerektiğini bir kez daha gösteriyor.

Ermenistan’ın halen Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesine askeri sevkiyatlar gerçekleştirmesi, ülkenin Azerbaycan’a yönelik saldırganlığının ve terör politikasının devam etmesidir.

Provokasyonun tüm sorumluluğu Ermenistan’ın askeri ve siyasi liderliğine aittir. açıklamasını yapan Azerbaycan savunma bakanlığı Rusyanın bölgede yapmak istediği provakasyona ses çıkarmayarak doğrudan Ermenistanı suçlaması yakın gelecekte Dağlık Karabağ konusunda elini zayıflatmaktadır. Dağlık Karabağ her geçen gün Rusya’nın kontrolüne giriyor
Mirza Helil Şüküroğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir