KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mira Suleimenova: Kazakistan’da gıda fiyatlarına müdahale

Mira Suleimenova: Kazakistan’da gıda fiyatlarına müdahale

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
382 0

TÜRKİSTAN: GIDA FİYATLARININ İNANILMAZ BÜYÜMESİNE KARŞI KATKI GÜÇLENDİRİLDİ

Ülkedeki acil durum nedeniyle, Devlet Başkanı Kasym-Zhomart Tokayev’in emriyle, Türkistan bölgesindeki sosyal açıdan önemli malların fiyatlarının sürekli izlenmesi yapılmaktadır. 11 Ocak 2022 itibarıyla Türkistan’da toplumsal açıdan önemli gıda ürünlerinin fiyat endeksi %0,4 azaldı.

Yumurta ve havuç fiyatları düşürdü. Kalan 15 ürün (kişniş, pirinç, karpuz yağı, papaya, İran, suzze, lahana, dana, tavuk, kum, tuz, tereyağı, soğan, makarna) sabittir.

Bölgenin akimi Omirzak Şokeyev’in doğrudan denetimi ile turkistan şehrinin akimi ile suni gıda sıkıntısı fark edilmeyecek, bölge istatistik dep işbirliği ile alınan tedbirler sayesinde sanat, fiyatlar kontrol altında. Türkistan bölgesi ilçe ve şehir akimatlarının desteğiyle 26.5 milyonluk bayram ve hafta sonu 26.5 milyonluk hükümet desteğiyle gerçekleştirildi. 57 ton mal onluk satıldı.

Toplumsal açıdan önemli gıda ürünlerinin fiyatını düzenleme görevine göre, “Çevre Şeması” kapsamında üreticilere toplam 640 milyon hibe edildi. onluk hediye edildi. Ek olarak 255,7 milyonluk yerleşim fonunda. onge yerleştirildi. Sonuç olarak, “Magnum Cash&Carry” LLC, “Ali Ticaret” LLc, “Gazhajib-P” LLC , “Sairam Milk” LLC ve perakende satış mağazaları piyasa fiyatının %10-15 daha altında mal satıyor.

Ayrıca Türkistan’da gıda malları için toplumsal öneme sahip ticaret tablosunun %15 ila %10 oranında düşürülmesine ilişkin tekel karşıtı bir eylem kabul edildi.

Bu yıl 9 Ocak itibarıyla, sosyal açıdan önemli gıda fiyatlarındaki temelsiz yükselişi önlemek için büyük ticaret mekanları, mağazalar ve genel marketlerle 1098 bölgesel tedbir anlaşması yayınlandı. İlçe ve illerde mobil gruplar, toplumsal açıdan önemli eşyalar üzerinde somut çalışma gerçekleştiriyor.

Türkistan’da 1-1.5 aydır sosyal öneme sahip en az 19 çeşit gıda ürünü kuruldu. Diğer il ve ilçelerde de bu miktarda stok var. Türkistan bölgesinde gıda fiyatlarındaki mantıksız artışa dikkat ederseniz 8(725 33) 5-97-78 ve 8702-465-20-11 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Türkistan bölgesi akim basın servisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir