KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Mikhail Galuzin: Karabağ’daki barış güçleri konusunda Bakü ile görüşüyoruz

Mikhail Galuzin: Karabağ’daki barış güçleri konusunda Bakü ile görüşüyoruz

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
73 0

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Galuzin TASS ajansına yaptığı açıklamada Karabağ’daki barış güçleri konusunda Bakü ile görüşüyoruz dedi. Ermenistan başbakanı bir toplantına Dağlık Karabağ ile ilgili bir soruya verdiği cevapta Dağlık Karabağ Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir sorun değil bilakis Rusya ile Azerbaycan arasında bir sorundur deyince alelacele Putin bir açıklama yaparak Dağlık Karabağ’da strateji değişmiştir sözünü dillendirmişti. Bu gelişmeler üzerine Moskova bölgedeki “durumun radikal bir şekilde değişmesi” nedeniyle Rus barış güçlerinin Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunmasına ilişkin koşulları sadece Bakü ile görüşecek ifadesini dillendirmeye başladı.

Mikhail Galuzine göre İşte bu noktada Kasım 2025 tarihinde dolacak olan Rus barış güçlerinin süresi için ” Karabağ’daki durumun radikal değişimi göz önüne alındığında , barış güçlerimizin kalış koşulları sadece Azerbaycan tarafıyla görüşülüyor” dedi.
Mikhail Galuzine göre Azerbaycan’la diyalog yapıcıdır: “Ortaya çıkan tüm sorunları karşılıklı olarak kabul edilebilir bir şekilde çözülüyor. “Kasım 2025’ten sonra Rus barışı koruma birliğinin yetkilerinin genişletilmesine gelince, bu bölgedeki duruma, onların varlığını sürdürme talebine ve Bakü ile yapılan ilgili anlaşmalara bağlı olacaktır.” Asıl soru şu Dağlık Karabağ’da sorunlar çözüldüğüne göre ve Ermenistan ile Azerbaycan barış anlaşması noktasına geldiğine göre Dağlık Karabağ’da Rus barış gücünün görev süresi bitecek mi yoksa 2050 yılına kadar uzatılacak mı. Azerbaycan bu soruya cevap ararken Rusya’nın topraklarında olması batıya karşı bir denge oluşturuyoruz diyen Rusyacılar ile Rusya artık içimize kadar sokuldu bağımsızlığımız elden gidiyor diyen Azerbaycan milliyetçileri arasında ciddi bir kavga gidiyor. Dağlık Karabağdan kitleler halinde Ermenilerinin ayrılmaları uluslararası bir soruna dönüşmek üzere. Mikhail Galuzin TASS ile yaptığı röportajda “Maalesef Karabağ Ermenilerinin büyük çoğunluğu bölgeyi terk etti. Bu onların zor ama gönüllü tercihiydi. Bu bağlamda, geri dönmek isteyenlerin haklarını ve güvenliklerini doğru bir şekilde temin ederken, geri dönmek isteyenlerin de geri dönmesi için koşulların yaratılması önemlidir” dedi.
Sözü ile Rusya, “Rus barışı koruma birliği de dahil olmak üzere bu sürece mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya” hazır diyerek aslında Rus barış gücünün Azerbaycan’da kalma süresinin uzayacağının da altını çizmiş oldu
Bu arada gözden kaçırılmaması gereken bir konu da Rusya’yı Dağlık Karabağ açıklaması ile stratejik boşluğa düşüren Ermenistan başbakanı Nİcol Paşinyan’ın hamlesi.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir