KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. MERKEL KAFKASLAR TURU

MERKEL KAFKASLAR TURU

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
286 0

Putin Merkel görüşmesinden kısa bir süre sonra Almanya Şensölyesi Angela Merkel Kafkaslara bir dizi ziyaretlerde bulundu. Ziyaretinin ilk ayağını Gürcistan olmuştur.

Bu ziyarette ilk ve en önemli konunun 10 yıldır süren AB ve NATO üyeliği olduğu basına yansımıştır. Ağustos 2008’deki Gürcistan’ın Güney Osetya ve Rus topraklarına saldırmasından bu yana Gürcistan daha da batıdan uzaklaştığı iddia edilmektedir. Gürcistan üyesi olmasa da NATO misyonu bünyesinden Afganistan Bagram’da görev yapmaktadır. Yaklaşık 1000 Gürcü askerin görev yaptığı ve bunların bir kısmının Mezarı şerifteki Bundeswehr emri altında olduğu tahmin edilen bu görev grubundan şimdiye kadar 32 Sinin Afganistan’da hayatını kaybettiği de basına yansıyan bilgiler arasında yer almaktadır. Gürcistan’ın NATO üyeliği Rusya açısından kırmızı çizgi nitelinde değerlendirilmekte ve bu sebeple de üyelik konusunun uzun bir süre askıda kalacağı da yorumlar arasında yer almıştır. Son dönemlerde Almanya’ya başvuran Gürcü sığınmacı sayının azalmasından övgüyle bahseden Alman heyete Gürcistan başbakanı Mamuka Bachtadse’nin ” Biz Avrupanın bir parçasıyız, ama yanılsamalarımız yok, hala yapacak çok işimiz var” şeklindeki cevabı haberlerde yer almıştır. Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’daki varlığını haksızlık olarak niteleyen Merkel Ermenistana geçmiştir.

Ermenistan ziyaretinde sözlerini çok dikkatli seçtiği beyan edilen Şensölye Merkel’in Tsitsernakaberd tepesini ziyaretten sonra “Sayısız Ermeni’ye karşı işlenen zulümlerin ne olduğunu anlıyoruz” beyanatı basında yer aldı.” Bundestag 2016 kararının ruhuyla” anıtı ziyaret ettiğini beyan eden Merkel’in “hatırlama kültüründe önemli bir adım” cümlesi de basına yansıdı. Daha sonra Ermenistan başbakanı Paşinyan ile görüşen Merkelin ziyaret hakkında görüşleri sorulduğunda “Geçtiğimiz aylarda ülkenizdeki gelişmeleri, barışçıl protestoları ve” kadife devrimi “takip ettik. “Ermenistan’ın AB ile ilişkileri de, ikili ilişkiler hakkında konuştuk.” Beyanında bulundu. Heyetler arasındaki ikili görüşmelerden sonra Merkel Azerbaycan’a geçti.

Azerbaycan ile Ekonomik ilişkileri güçlendirmek temelli yorumlanan ziyarette ilk konulardan birinin Karabağ olduğu iddia edildi. Azerbaycanda iş adamları ile buluşan Merkel’in Azerbaycan’ın Almanya’nın en büyük ticari ortağı olduğunu söyledi. Almanya ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler çok eski zamana Almanya Federal Cumhuriyeti dönemine kadar uzanmaktadır. 2017 yılı rakamlarına gör Almanya Azerbaycan’dan 2.5 milyon ton ham petrol ithal etmiştir.
Merkel’in Azerbaycan ziyareti Rus gazı ve boru hattının bypass edilerek Azerbaycan-Ermenistan- ve Gürcistan’ı kapsayacak şekilde Türkiye üzerinden Almanya’ya ve Avrupa’ya gönderilmesi planı üzerine yapılan bir ziyaret olarak uzmanlar tarafından yorumlandı. Azerbaycan yakın zamanda hazar denizi üzerindeki haklarını anlaşma ile garanti altına almış ve 2020 den itibaren 16 milyar metreküplük bir doğal gaz üretim kapasitesine erişmesi tahmin edilmektedir. Bu projeye Türkmenistan ve İran gazının dahil olması ile olası bir hattın önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Merkel’in Kafkasya ziyaretinin sonuçları merakla beklenmektedir.

Kafkassam / Ömer GÖK

https://www.tagesschau.de/ausland/merkel-georgien-besuch-101.html
https://www.tagesschau.de/ausland/afghanistan-nato-georgien-101.html
https://www.tagesschau.de/ausland/nato-ukraine-georgien100.html
https://www.sueddeutsche.de/politik/merkel-in-georgien-werden-ungerechtigkeit-nicht-vergessen-1.4102941
https://de.reuters.com/article/armenien-deutschland-merkel-idDEKCN1L91QN
https://www.dw.com/en/atrocities-against-armenians-should-not-be-forgotten-says-chancellor-merkel/a-45216104
https://www.azernews.az
http://berlin.mfa.gov.az/content/52

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir