KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Mercer Street petrol tankerini hedef alan insansız hava araçları İran’a mı ait

Mercer Street petrol tankerini hedef alan insansız hava araçları İran’a mı ait

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
296 0

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) dün yaptığı açıklamada, 30 Temmuz’da Mercer Street petrol tankerini hedef alan insansız hava araçlarının (SİHA) İran’a ait olduğunu duyurdu. Saldırıdan İran’ı sorumlu tutan G7 ülkelerinin dışişleri bakanları da yaptıkları ortak açıklamada “İran’ın vekil güçlere ve devlet dışı silahlı aktörlere verdiği destekle uluslararası barışı ve güvenliği tehdit ettiğini” ifade ettiler.

CENCTOM, ABD donanmasına bağlı USS Ronald Reagan uçak gemisi görev grubunun kanıtları incelediğini ve hayatta kalan mürettebat üyeleriyle görüştüğünü bildirdi. Soruşturma ekibi, tankerin 29 Temmuz akşamı SİHA’lar tarafından iki başarısız saldırıya maruz kaldığını ortaya çıkardı. Mürettebat, saldırıları imdat çağrılarıyla iletti. Soruşturma ekibi, mürettebatın denizden çıkardığı tankerde en az bir SİHA’ya ait küçük kalıntılar buldu. Ekip ayrıca, tankerdeki önemli bir hasarın da 30 Temmuz’da üçüncü saldırı sonucunda meydana geldiğini tespit etti.

CENTCOM’un açıklamasında, son saldırıyı gerçekleştiren SİHA’nın askeri sınıf patlayıcılarla yüklü olduğu ve geminin Rumen uyruklu kaptanı ile güvenlik birimine bağlı bir İngiliz vatandaşının ölümüne yol açtığı belirtildi. Kimyasal testler, RDX olarak tanımlanan nitrat bazlı bir patlayıcının varlığını gösterdi. Bu, uçağın hasara neden olmak ve gemiyi yok etmek için bu malzemelerle donatıldığını gösteriyor.

SİHA’nın çarpmasının ardından meydana gelen patlama, kaptan köşkünün üst tarafında delik oluşturdu. İç kısımda da ciddi hasar bıraktı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Patlayıcı uzmanları, dikey dengeleyici (kanadın bir parçası) ve dahili bileşenler de dahil olmak üzere üçüncü SİHA’nın birkaç parçasını ele geçirmeyi başardı. Bu parçalar daha önce toplanan İran tek yönlü saldırı uçağı ile neredeyse aynı. İran kıyılarından saldırı bölgelerine olan mesafe, İran tek yönlü saldırı SİHA’larının menzili içindeydi. Amerikalı uzmanlar, kanıtların insansız hava aracının İran’da üretildiğini gösterdiği sonucuna vardılar.”

İsrailli milyarder Eyal Ofer’in sahibi olduğu Londra merkezli Zodiac Maritime şirketi tarafından işletilen Liberya bandıralı Mercer Street petrol tankerine SİHA’larla düzenlenen saldırı sonucunda mürettebattan iki kişi öldü. Daha sonra Panama bandıralı tanker Asphalt Princess, başarısız bir kaçırma operasyonuna maruz kaldı. İran’a ait silahlı unsurlar bu operasyonu gerçekleştirmekle suçlandı.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi’nden oluşan G7’nin dışişleri bakanları, Mercer Street petrol tankerini hedef alan saldırıyı kınadıklarını açıkladılar ve tüm delillerin İran’ın saldırıdan sorumlu olduğunu gösterdiğini kaydettiler.

Bakanlar yaptıkları açıklamada, “deniz güvenliği ve ticari gemiciliğin korunmasına yönelik taahhütlerini” dile getirdiler ve 29 Temmuz’da Umman açıklarında Mercer Street petrol tankerine yönelik hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen ve biri Rumen diğeri İngiliz iki kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı kınadılar. Saldırının kasıtlı ve yönlendirilmiş, uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu belirten bakanlar, eldeki tüm kanıtların açıkça İran’a işaret ettiğini belirttiler. İran’ı masum gösterecek herhangi bir durumun olmadığını, bunun yanı sıra uluslararası hukuka uygun olarak gemilerin serbestçe yelken açmasına izin verilmesi gerektiğini dile getirdiler. Bakanlar ayrıca sorumsuz ve şiddet içeren eylemlerle tehdit edilmeden ve özgürce hareket edebilmek için küresel ekonominin bağlı olduğu tüm denizcilik modlarını korumak için ellerinden gelenin en iyisini yapma sözü verdiler.

Bakanların ortak açıklamasında, “İran’ı ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olan tüm faaliyetleri durdurmaya ve tüm tarafları bölgesel istikrar ve barışı teşvik etmede yapıcı bir rol oynamaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir