KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Menbiç’e Türkiye’nin harekatına Zaharova Koordinasyon içindeyiz dedi

Menbiç’e Türkiye’nin harekatına Zaharova Koordinasyon içindeyiz dedi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
276 0

Rus Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin Menbiç’te Kürt güçlere karşı bir harekata girişmesi ihtimaline ilişkin olarak, Moskova ve Ankara’nın, Suriye’de askeri operasyonlar düzenlenmesi konusunda eylemlerini koordine ettiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova’ya, Türkiye’nin, Suriye’nin Menbiç bölgesindeki Kürt güçlere harekat düzenlemesi beklentisine ilişkin bir soru yöneltildi.
‘TÜRKİYE İLE ARAMIZDAKİ KOORDİNASYON, SAHADA TERÖR KARŞITI OPERASYONLAR DÜZENLENMESİNİ DE KASPIYOR’

Rus Sözcü soru karşısında, “Görüşlerimizi ve Suriye konusunda herhangi somut bir politikanın gerçekleştirilmesini, Türk meslektaşlarımızla sıkı bir biçimde koordine ediyoruz. Bu koordinasyon dış politika alanında olduğu gibi sahada terör karşıtı askeri operasyonlar düzenlenmesi alanında da geçerli” dedi.

Zaharova’nın bu açıklaması, AA’nın, Suriye ordusunun Kürt güçlerle koordineli bir biçimde Menbiç kırsalına girdiği yönündeki haberini izliyor.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon kararını bekletirken ve ABD’nin de Suriye’deki askerlerini geri çekmeye hazırlanırken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin’in Suriye’yle ilgili bu son gelişmeleri ele alacakları bir görüşme yapması bekleniyor.

Bu arada Türk Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Fırat’ın doğusundan ABD güçlerinin çekilmesinden sonra Rusya’yla da işbirliği yürütüleceğinin mesajını vermişti:

“Rusya ile de yakın bir çalışma takvimi içerisine gireceğiz. Ortaya çıkan yeni dinamikler ışığında Rusya ile koordinasyon çalışması başlatılacak, devam edenlere ilave olarak söylüyorum, Fırat’ın doğusu için.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir