KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Meksika’da Narkotik Operasyonu

Meksika’da Narkotik Operasyonu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
342 0

Meksika ulusal Muhafızları ve yerel polis 17 ekim 2019 günü Meksika Sinaloa Eyaletin Culiacan’da narkotik karteline yönelik bir dizi operasyon başlatmıştır. Culiacan Narkotik karteli için her dair önemli bir nokta konumundadır. Yapılan operasyonda el chapo( kısa) El rapido(hızlı) lakaplı Joaquín Archivaldo Guzmán Loera’nın oglu Ovidio Guzán López yakalandı. Meksika Güvenlik Bakanı Alfonso Durazo ,Polis ve ordunun bölgede devriye faaliyetini yürütürken bir evden gelen silahlı saldırıya cevap verdikleri ve eve yapılan operasyonda Guzman Lopezi yanındaki 3 kişi ile birlikte yakaladıklarını belirtmiştir.
Operasyondan sonrasında bölgede çatışmalar başlamıştır. Ovid’in yakalanmasının ardından Aguaruto hapishanesinde isyan başlamış ve 51 mahkum hapishaneden firar etmiştir. Bölgede çıkan iç karışıklık ve çatışma yüzünden aynı gün Ovid Guzman yetkililer tarafından serbest bırakılmıştır. Sinalo eyalet yönetimi halkı evden çıkmamaya ve itidalli olmaya çağırmıştır. Çatışmalarda 8 kişinin öldüğü, askeri kışla ve polis merkezi, askeri kışlaların C4 ‘ler ile saldırıya uğradığı Ulusala Savunma Sekreteri (SEdena bölgesi) Cresencia Sandoval Gonzalez tarafından açıklanmıştır.
Ovidio Guzman Hali hazırda sinaloa Kartelinde üvey kardeşleri Jesus Alfredo Guzman Salazar ve Ivan Archivaldo Guzman Salazar ‘ın altında kilit teğmen olarak kabul edilmektedir.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir