KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Mehmet Kurtoğlu: Şehircilikte Sorunlar ve Çözümler

Mehmet Kurtoğlu: Şehircilikte Sorunlar ve Çözümler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
255 0
mehmet kurtoğlu

Türkiye bilgisi görgüsü eğitimiyle zenginliği hakketmeyen ama arazi rantı yüzünden hiç bir değer üretmeden zengin olan binlerce kişi var. Bir apartmandan 3, 4 Milyar kazanan müteahit utanmadan çok kar etmediğini söyleyebiliyor. Bir bina yapımından bu denli kar etmenin, bu tür haksız kazanç elde etmenin önüne geçmek gerekir. Ülkenin ekonomik ve kültür hayatına hiç bir değer katmayan bu türedi zenginlerin, müteahhitlerin kazançları sorgulanmalıdır. Ayrıca orta sınıfın rahat ev sahibi olabilmesinin önünün açılması için arazi rantı ortadan kaldırılmalı, ucuz konutlar inşa edilmelidir. Yoksa Türkiye’de hiç bir zaman konut sorunu çözülemez. Cahil müteahhitler, sorumsuz mühendisler, kanunu çiğneyen Belediye Reisleri cahil halk yüzünden her zaman büyük afetlerde büyük ölümler ve acılarla karşılaşmamız mukadderdir. Bu sorunun çözümü:
1- devlet arsa, arazi ve tarla vb yerlerin sahibi olmalı, Mülk Allah’ındır hükmü geregşnce toprak devlete bırakılmalıdır. Yani toprak devletin olmalı ancak işletim hakkı vatandaşa verilmelidir. Almanya da vb. bir kısım Avrupa ülkelerinde arazi devletindir. Osmanlı da bu böyleydi. Arazi devletin olunca konut fiyatları otomatikmen yarı yarıya düşer, arazi üzerinden rant elde etmenin önü kesilir. Arazi mafyası denilen olgu kalkar. Şehirciliğin önü açılır.
2- Birden fazla evi olanların evlerine devlet el koymalıdır. Kaddafi’nin Libya’da yaptığı gibi ev oturanındır kanunu çıkarmalı, birden fazla evi olanlara cüzi bir miktar ücret ödenerek kaybı önlenmeli yahut ikinci evi olanlara ağır vergiler konulmalıdır. Eve yatırılan paralar böylece iş sahasına akıılmakıdır.
3- Toprak devletin olunca belediye meclis üyeliğine ve belediye başkanlığına sırf zengin olmak rant elde etmek için soyunun açgözlü müteahhitler, rantçılar vb. vurguncular zenginliği başka yerde arayacak, belediyelerin şehirleşmesinin önü açılacaktır. Siyaset Aristo’nun Devlet’inde olduğu gibi erdem üzerine inşa edilmelidir.
4- Belediye meclis üyeleri yalnızca mimar, mühendis, sosyolog, şehir plancısı, şehir tarihçisi, eğitimci, iktisatçı, işletmeci ve ekonomistlerden seçilmelidir. Kesinlikle cahil ve eğitimsizler belediye başkanı ve meclis üyesi yapılmamalıdır.
5- belediye başkanları şehir yönetimi, tarihi, kültürü dersleri aldıktan sonra belediye başkanlığı yapmalıdır. Hayatında şehir üzerine bir kitap dahi okumamış cahiller belediye reisi seçilmemelidir.
6- Belediye Başkanlığı süresi boyunca belediyede çalışanlar 1 ev bir araba haricinde mülk edinmesi yasaklanmalıdır.
6- Belediyede çalışacak personeller hizmetçi eğitimlerle alanlarında eğitilmeli, personel alımı, idareci tamamen sınav ve liyakat gözetilerek işe alınmalı.

Mehmet Kurtoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir