KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mehmet İsmailov: HAZAR’DA GİZEMLİ PATLAMA

Mehmet İsmailov: HAZAR’DA GİZEMLİ PATLAMA

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
317 0

4 Temmuz’da akşam sularında Alat Kasabası ile Netçala Şehri arasında sahilden yaklaşık olarak 30 KM uzaklıkta denizde yerleşen “Taşlı adada “çamur volkanı” gerçekleşmesinin ardından kamuoyunda çeşitli senaryolar üzerine iddialar ileri sürüldü. Ayrıca patlamanın ardından devasa bir ateş topunun gökyüzüne fırladığı da spekülasyonları daha da artırdı. Söz konusu olayı tartışmalı hale getiren önem önemli husus ise Azerbaycan Petrol Şirketi SOCAR’ın art-ardına birbiriyle çelişen iddiaları oldu.
Patlamaya yönelik Azerbaycan ilgili otoriteleri tarafından soruşturma başlatıldı. Bununla birlikte patlamanın nedenleri hala belirsiz veya çelişkili. Ayrıca söz konusu iddiaların Azerbaycan Hazar Denizcilik Şirketi tarafından reddedilerek bastırılmaya çalışılması kamuoyunda ve halk nezdinde çeşitli tartışmalara yol açtı.
Şirket, sosyal medyada Hazar Denizindeki görüntüleri bir tankerin patlamasıyla ilişkilendiren kişilere yönelik “Azerbaycan Hazar Denizcilik Şirketi’ne ait hiçbir gemide patlama olmadı.” şeklinde yanıtladı.
Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) yaptığı ilk açıklamada bir “çamur volkanı”nın gerçekleştiğini ifade etti. Ancak bu açıklama daha sonra düzeltildi ve “çamur volkanı” ifadesi kaldırıldı.
SOCAR temsilcisi İbrahim Ahmadov ise, “SOCAR’ın doğrudan kontrolü altındaki deniz platformları ve endüstriyel tesislerde herhangi bir kaza yaşanmadığını ve çalışmaların normal seyrinde devam ettiğini bildirdi. Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Cumhuriyet Sismoloji Hizmet Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise gerçekleşen olayın “patlayan bir çamur volkanı” olduğu ve nedenlerinin araştırıldığını belirtildi.
Patlama yabancı basında da büyük bir yankı uyandırdı. Birleşik Krallık merkezli “The Sun” haber ajansı söz konusu patlamayı “Gizemli Patlama” başlığı altında yayınladı. Güney Kafkasya’ya yönelik yayımlarda bulunan “Jam News” analiz ve araştırma sitesi ise patlamanın Rusya denizaltısı tarafından geçiştirilebileceği ve Şuşa Beyannamesi’ne bir tepki olarak gerçekleştirildiği yönündeki sosyal medya kullanıcılarına ait iddialara yer verdi.
Cumhuriyet Sismoloji Hizmet Merkezi Müdürü Kurban Yetirmişli, “Hazar Denizi’nde sık sık yanardağlar patladığını, bu patlamanın Ümid gaz sahasının yakınında gerçekleşen bir volkan püskürmesi olduğunu iddia etti.
Patlamanın gerçeklemesinin hemen ardından yerel medya patlamanın bir petrol platformunda gerçekleştiğini bildirdi. Ancak bu haber SOCAR tarafından “herhangi bir kazanın gerçeklemediği şeklinde açıklama yapılarak inkar edildi. Bir gemide patlama olduğu söylentileri de yalanlandı.
Çamur Volkanı üzerine uzman olan Mark Tingay “Twitter” hesabında yaptığı paylaşımda ise, “sahip olduğum sınırlı bilgilere esasen bu bir çamur volkanı olabilir. Ancak hala emin değilim. Çünkü nedenleri hale belirsiz.”şeklinde bir açıklama yaptı.
Ayrıca Tingay Devlet petrol ve gaz ajansı SOCAR’ın, ilk önce bunu bir çamur volkanı patlaması olarak bildirdi. Ancak birçok raporun bu iddialara şüpheyle yaklaştığını belirtti. Yine Tingay’a göre söz konusu patlama bir teçhizat veya platformdan ya da muhtemelen eski bir yangın olabileceğini ifade etti.
Sosyal medya kullanıcılarından birçoğu ise patlamanın bir Rus denizaltısında gerçekleştiğini yazdı. Hemen hemen aynı dakikada, Türk blog yazarlarından biri, Şuşa’da bir Türk-Azerbaycan anlaşmasının imzalanmasının ardından Rusya’nın Azerbaycan’ın petrol yapılarına saldıracağını duyurduğu bir ses kaydı yayınladı.
Bilim adamları, çamur volkanlarının tutuşmasına neyin sebep olduğu konusunda emin değiller, ancak en olası teori, bir patlama sırasında yukarı doğru itilen kayalar ve kayaların birbirine çarparak gazları yakan bir kıvılcıma neden olabileceğidir. Ancak yine bu bilim adamlarına göre Taşlı adasında bu türden kayalar bulunmamaktadır. Ayrıca patlamanın çok yukarıya doğru yükselmesi çamur volkanları bakımından olanaklı değil.
Mehmet İsmailov kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir