KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Mehmet Emin Alpkan’dan Kamu Güvenlik Müsteşarlığına kan hafızası!

Mehmet Emin Alpkan’dan Kamu Güvenlik Müsteşarlığına kan hafızası!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 12 dk okuma süresi
1101 0

Mehmet Ulvi Saran’ın istifasıyla boşalan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığına, MİT Müsteşar Yardımcısı Muhammed Dervişoğlu atanmıştı. Dervişoğlu, “gerçeğe aykırı mal bildirimi” ve “haksız mal edinme” suçlamasıyla hakkında açılan dava ile gündeme gelmişti. Gizli yapılan yargılamanın ardından Dervişoğlu, beraat etmişti.(1) Çözüm sürecinin kilit isimlerinden, eski MİT Müsteşar Yardımcısı Muhammed Dervişoğlu, İçişleri Bakanlığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’ndan ayrıldı. Emekliliğini isteyen Dervişoğlu’ndan boşalan müsteşarlık görevine ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfihak Alpkan vekâleten getirildi. Görev değişiminin, MİT’in Cumhurbaşkanı’na bağlanmasından hemen sonra yapılması dikkat çekti. Yaklaşık 3 yıl müsteşarlık görevini yürüten Dervişoğlu, sürpriz bir kararla emekliliğini istedi. Dervişoğlu’nun görevden alınacağını öğrendikten sonra emeklilik dilekçesi verdiği iddia edildi. Dilekçesi işleme konulan Dervişoğlu’nun kamudaki görevi bitti. Dervişoğlu’ndan boşalan müsteşarlığa ise vekâleten Prof. Dr. Lütfihak Alpkan getirildi. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (G.Y.T.E) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak da görev yapan Alpkan, uluslararası çalışmaları ve birçok dergiye yayın danışmanlığında bulunmuş.(2) Prof. Dr. Lütfihak Alpkan’ın aile kökleri Konya Taşkent’e uzanıyor. Ancak kendisi 1969 İstanbul doğumlu ve Mehmet Emin ve Fatma Ruhan Alpkan çiftinin çocuğu. Babası Mehmet Emin Alpkan bir önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun babasının en yakın arkadaşlarından. Taşkentliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Soydabircan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun babasının en yakın arkadaşları arasında bulunan dâvâ adamı Mehmet Emin Alpkan’ın da Davutoğlu için ‘küçük adam’ dediğinden söz etmişti. Ahmet Davutoğlu ve babası Mehmet Bey’in İstanbul’da Mehmet Emin Alpkan’a sık sık gelip giderlerdi bilgisini vermişti.(3) Mehmet Davutoğlu Bizim Anadolu Gazetesine, Mehmet Emin Alpkan’ı sık sık ziyarete gider bazen yanında oğlu Ahmet Davutoğlu da bulunurdu.(4)
Mehmet Emin Alpkan Türkiye’de bir çok grup ile bağlantısı bulunan ve bazılarınca istihbaratçı olduğu vurgusu yapılan bir isimdi. Mehmet Niyazi Özdemir’in bu konudaki tanıklı önemli. Şöyle anlatıyor; “-Bizler üniversiteye geldiğimizde Mehmet Emin Alpkan matbaacı idi; Milli bakkal olduğu dönemi bilmiyoruz. Bir subay Mehmet Emin Ağabeyi şöyle tarif ediyordu; ‘Biz evvela bakkal Mehmet Emin’e peynir ve zeytin almaya gidiyorduk. Sonradan baktık ki biz ondan peynir ve zeytin almıyor, meğer ondan fikir alıyormuşuz.’ Bakkalı Yıldızda idi; pek çok subay onun müşterisiydi. Mehmet Emin Ağabey’in iki lafından birisi vatan ve millete dair idi; çevresini hep milli ruhla ışıklandırıyordu. Alpaslan Türkeş’le de çok yakın arkadaştı.(5) Sadece merhum Türkeş’le değil sıkıntılı ve imkânsızlıklar içinde bir hayat süren Mehmet Emin Alpkan’ın konuştuğu siyasi liderler arasında Necmeddin Erbakan, Süleyman Demirel’de bulunuyordu. Hatta 1960 ihtilalinin kudretli paşası Faruk Güventürk’te çok yakın tanıdıklarından. 1960 ihtilalinin ilk günlerinde Mehmet Emin Alpkan’ın evine gelen askerler kitaplarını bir çuvala doldurur ve bir ceepe bindirerek kışlaya götürürler. Sorgusu sırasında daha önceden arkadaş olduğu kışla komutanı Korgeneral Fahri Güventürk ile karşı karşıya geldiklerinde Fahri Güventürk; “-Hayırdır Mehmet Bey, burada ne işiniz var” deyince; Mehmet Emin Alpkan “-askerler beni aldılar buraya getirdiler”, cevabını verir. Güventürk Alpkan’ı gözaltına alan askerlere hemen “Beyefendiyi aldığınız yere tekrar bırakın” talimatını verir ve kendisinden özür diler.(6)

Ayaktakiler: Aykut Edibali, Mehmet Kutlular, Enver Ören, Ergün Göze. Oturanlar: İrfan Atagün, Sait Bilgiç, İsa Yusuf Alptekin, Mehmet Emin Alpkan
Aslında bu fotoğraf Mehmet Emin Alpkan’ın misyonunu çok net ortaya koyuyor. Aykut Edibali Yeniden Milli Mücadele hareketinin lideridir ve günümüzde Millet Partisi genel başkanıdır. AP Gençlik Kolları’nda çalışılması için Edibali ile Demirel’in İlişkiler’ini Mehmet Emin Alpkan sağlamıştı. Mehmet Kutlular, Nur cemaatinde Yeni Asyacılar olarak bilinen grubun lideridir. Halen adı geçen gazetenin Yeni Asya Gazetecilik Matbaacılık ve Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına imtiyaz sahibidir. Nur cemaatinin Adalet Partisini desteklemesinde etkili olmuştur. Enver Ören halk arasında Işıkçılar olarak tanınan cemaatin lideridir. Hüseyin Hilmi Işık’ın damadıdır ve Türkiye gazetesi ile TGRT’nin kurucusudur. Ergün Göze Tercüman gazetesi yazarıdır.İrfan Atagün; Ömer Öztürkmen, Galip Erdem ve diğer milliyetçi dostlarıyla Türk Gençlik Teşkilatı’nı kurdu. Sonra teşkilatın başına geçti. 1960’lı yıllarda gazeteciliğe başladı. “Santral” ve “Karakedi” gazetelerini yayınladı. Türk Edebiyatı Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı. Bizim Anadolu ve Türkiye gazetesinde uzun yıllar makaleler yayınladı. Özellikle Mücadele Birliği çevrelerinde MİT irtibatı olduğu düşünülen bir isimdi. Isparta Şarkikaraağaç’lı Sait Bilgiç, 1950 seçimlerinde Demokrat Parti’den Isparta milletvekili, 1952’de Türkiye Milliyetçiler Derneği genel başkanı seçildi. Türk Ocağı ve Aydınlar ocağında aktif çalışan birisiydi. İsa Yusuf Alptekin, Çin Cumhuriyetinin ilk döneminde Uygur siyasetçisi ve Doğu Türkistan Cumhuriyetinin genel sekreteriydi. O dönem muhafazakâr basın sektöründen en tanınmış isimlerinden olan Alpkan; gazete çıkarmak için kendisine danışmaya gelenlere “-İşin delisini buldunuz mu? diye sorar. Ona göre her işin bir delisi olmalıdır. Zaten kendisi de Babıali’nin delisidir, camianın en hareketli en celalli ismidir.(7)
Kamu Güvenlik Müsteşarlığına atanan Prof. Dr. Lütfihak Alpkan’ın merhum babası Mehmet Emin Alpkan için doğru sözlü bir adamdı denildiği gibi, l960’lardan beri “milliyetçilerin ağabeyi “diye anılan, çevresini etkileyen bir hizmet adamı olduğu özellikle vurgulanır. Bir efsane isimdi ve etrafında sevilir, sayılırdı. Boşuna “milliyetçilerin ağabeyi” denmemişti.(8) Alpkan’ın; Ankara Yükseliş Koleji’nde çalışan damadı Ayhan’ın ifadesine göre “Demirel 12 Mart muhtırasından sonra sık sık Mehmet Emin Alpkanın kütüphanesine gelir Kur’an meali ve tefsiri okurdu” Alpkan’ın Düşünen Adam adlı bir dergide idare müdürlüğü yaptıktan sonra matbaacılığa geçtiği ve Sabah Gazetesi’nin kuruluşunda önderlik ettiği, Mehmet Yurttutmuş’un ısrarıyla Bizim Anadolu Gazetesi’ni kurarak imtiyaz sahipliğini üstlendiği biliniyor. Türk Kültür Ocağı, Milliyetçiler Derneği, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nda faaliyetlerde bulunan Alpkan 15 günde bir yayınlanan Komünizme Karşı Mücadele dergisinin neşriyat müdürlüğünü de yapmıştı.(9) Mehmet Emin Alpkan 29 Haziran 1990 Cuma günü Beşiktaş Yıldız’daki evinde vefat etti. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
Kamu Güvenlik Müsteşarlığına atanan Prof. Dr. Lütfihak Alpkan’ın meşhur olan sadece babası değil. Abisi Uz. Dr. Latif Alpkan uzun yıllar Bakırköy Ruh ve Sinir Hsatalıkları Hastanesi Başhekimliği yaptı ve psikiyatr rahatsızlığı olanlarla ilgili yaşadıklarını ‘Bakırköy Akıl Hastanesinden Anılar’ kitabında yayınladı. Lütfihak Alpkan Nisan 2007’de Odak Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin tamamen bağımsız gerçekleştirdiği çalışmada, DİE Eski Başkanı Mehmet Sıddık Ensari, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Yılmaz, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. T. Sabri Erdil ile birlikte yer almıştı. Araştırmada 26 ilden bin 674 katılımcıya görüşleri sorulmuş, ankete katılanların yüzde 40. 3’ü cumhurbaşkanlığı koltuğunda Başbakan Erdoğan’ı görmek istediğini belirtirken, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmaması durumunda ise, halkın yüzde 36.4’ü Abdullah Gül’ü devletin zirvesinde görmek istediği sonucu elde edilmişti.(10)
TRT genel müdürü, Diyanet İşleri Başkanı, bazı bakanlar, Milli Takım direktörü, Ağustos Şurasında kuvvet komutanları şimdi de Kamu Güvenlik Müsteşarı değişti. MİT eski çalışanlarından Enver Altaylı tutuklandı. Bu arada sosyal medyada bazı tarikatlara yönelik eleştirel paylaşımlar çoğaldı. Hatta ‘cemaatlere dokunma’ konulu mesajlar vızır vızır dolaştırılıyor. Sizce neler oluyor? Silivri Cezaevinde kalp krizinden öldüğü açıklanan merhum Kaşif Kozinoğlu’nun ruhu intikam mı alıyor? Yoksa Oslo görüşmelerinde ismi deşifre edilen MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in ahı mı tuttu? Bu arada aklıma gelmişken Kamu Güvenliği Müsteşarlığı yeni düzenleme ile FBI statüsüne kavuşturuldu.
Teşekkür: yazımı hazırlarken engin bilgisine ve tecrübesine müracaat ettiğim, Emekli Savcı, noter, avukat, eğitimci mütefekkir ve yazar, Mehmet Emin Alpkan’ın Konyalı hemşehrisi muhterem Mehmet Yaman beyefendiye şükranlarımı arz ediyorum.

Ömür Çelikdönmez
Bakınız:
1- 23.09.2014/ http://www.hurriyet.com.tr/mit-ci-dervisoglu-kamu-duzeni-ve-guvenligi-mustesari-oldu-27251985
2- https://www.aydinlik.com.tr/kamu-guvenligi-nde-surpriz-degisiklik-turkiye-eylul-2017-3
3- http://www.iha.com.tr/haber-yakinlari-ve-akrabalari-davutoglunun-bilinmeyenlerini-anlatti-384999/
4- http://anahabergazete.com/ali-ulvi-kurucunun-anilari-haberi
5- http://www.yenisafak.com/yazarlar/mehmedniyaziozdemir/inanilmaz-bir-idealist-2033349
6- http://evrenselgundem.com/haber_detay.asp?id=9911&kategorid=24&baslik=Cuma%92ya-gittigi-icin-isten-atildi-.html
7- http://www.turkiyegazetesi.com.tr/Genel/a380928.aspx
8- http://anahabergazete.com/ali-ulvi-kurucunun-anilari-haberi
9 -http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=1721
10- 24 Nisan 2007 http://www.memurlar.net/haber/72317/kosk-secimi-tartismalari-ak-parti-nin-oylarini-artirdi.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir