KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mehmet BOZKUŞ:: Yunanistan ABD Türkiye Rusya ve Gelişmeler

Mehmet BOZKUŞ:: Yunanistan ABD Türkiye Rusya ve Gelişmeler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
236 0

Kriz ve kaos politikaları ile dünya hakim güç merkezi konumuna tekrar dönmek isteyen ABD’nin Biden yönetimi ile dünyanın stratejik noktalarında kendini yeniden var etme yolundaki ilk adımı olarak Ukrayna üzerinden uygulama alanı yaratarak sahneye çıkmak istemektedir.
AB ve Rusya ilişkilerine karşı AB’nin yeniden ABD’nin yanında yer alması ve ABD’nin küresel hakimiyet alanında bulunan AB’yi Rusya’nın enerji yönünden bağlanmasına karşı Çin’in ise ticari ilişkilerinde tüketim pazarı olarak kullanmasının önüne geçmek isteyen ABD, Ukrayna ve Karadeniz üzerinden Avrasya stratejilerine ulaşmanın yolu olarak bu bölgedeki krizleri yönetmekle kendilerine hem zaman hem de güç kazanma süreci elde etmek istemektedirler.
Küresel hakimiyeti ele geçirmek üzere çekişme halinde olan devletlerin asıl amaçlarından bir taneside uluslararası sistemi kendi çıkarlarına göre düzenleme gücünü elde etmek istemeleridir.
Çin’in İran ile yaptığı anlaşmalar ve Rusya yakınlaşması dengeleme ve ABD’nin güç kayıplarına yol açarken Çin,Rusya,İran ve Türkiye için yönetme ve güç olma imkanı sağlayacaktır.
S.S.C.B.’nin dağılmasını yirminci yüzyılın jeopolitik felaketi olarak açılayan Putin 2018 yılında yaptığı açıklamada ise S.S.C.B.’nin dağılmasından sonra bünyesinde bulunan üretim kapasitesinin yaklaşık %41’ini nüfusunun %49’unu bünyesindeki topraklarının yaklaşık %24 endüstrisinin %40’ını savunma ve askeri gücünün % 45’ini kayıp etmiştir.
Putin Rusya’sı yeniden küresel güç olarak güçlenerek sahnede yerini alması ile ABD’nin alanda zayıflıklarının ortaya çıkmasını sağlarken ABD’nin ekonomik olarak çökmesine ve yeni uluslararası sistemlerin oluşmasının ve birliklerin yolunu açmıştır.
ABD devleti dünya konjonktüründe konumu ve değerlendirilmesi ne ise Rusya’da devlet olarak aynıdır. ABD’nin tek farkı ise dünya ekonomik sistemine olan hakimiyeti nedeni ile ekonomik yaptırımları bir güç olarak elinde bulundurulmasıdır.

ABD Rusya’ya karşı eski Varşova Paktı ülkelerini ön planda tutarak Polonya ve Çekya dahil olmak üzere Rusya’nın tekrar eski yapılanmasına döneceğini göstermek istemektedir.
Brexit ile yeniden Küresel güç olmak isteyen İngiltere, hem AB hem de ABD için rakip olarak Küresel güç olarak İngiltere yerini almak istediği gerçeğini görmek gerekir. İngiltere’nin sahaya inmesi ile AB içindeki güç çekişmelerinde Fransa’nın daha aktif olarak rol almak istemesi Macron ile bunu göstermesi, AB için çekişme ve sorunsal örgüt olarak zayıflamalarına yol açacağı görülmektedir.
Avrasya’nın önemli iki güç merkezi Türkiye ve Rusya bir çok alanda birlikte çalışmalarının kendi çıkarları doğrultusunda rol paylaşımları bunu sahada ve politikalarında başarılı bir şekilde uygulamlaları karşısında ABD’nin kendi gerçeklerini görmek istememesindendir.
Rusya’yı Gürcistan,Belarus ve Ukrayna ile
Çin’i Tayvan ile
Türkiye’yi Yunanistan ve terör örgütleri ile frenlemek ve yeni dünya düzeninde güçlü şekilde yer almalarının önüne geçmek isteyen ABD bölgemizin en huzurlu yeri olan Karadeniz üzerinden yeni dünya düzeninin kurulması yolunda bütün yapılanmaların önüne geçmek isteyerek bunu engelleme gayreti içindedir.
ABD ekonomisinin dünya hakimiyetine karşı güç birliği içinde olabilecek bir yapılanmanın aslında ABD karşı nükleer güç kullanımından daha büyük etki yapacağının farkında olan ABD ekonomik bir yol haritasının hakimiyet alanı dışına çıkmasına karşı kriz ve kaoslar yaratarak kendine yer açma çabaları ile destek aramasının fayda yerine daha çok kendisine zarar verdiği gerçeğini görmelidir.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Türkiye ziyaretinde diplomatik teamüllerin dışında hareket etmesinin altında yatan gerçekleri iyi şekilde analiz edilmesi gerçeği bizlere şunu göstermiştir.
Yunanistan’ın İsrail ilişkileri ve 22 yıllık savunma anlaşmaları ve pilotların eğitilmesi ,
Fransa ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı ortak akıl olarak beraber hareket ettikleri gerçeğini bir kez daha göstermiştir.
Türkiye karşıtı Terör örgütlerinin kamplarının bulunduğu ve terör destekli yapılara ve eylemlere destek verdiği,
ABD ve AB destekli olarak Türkiye’yi sıkıştırma ve etkinliğini azaltma

Libya ile olan ilişki kurma ve Türkiye ile yapılan anlaşmayı yok sayma ve kendileri ile anlaşma yapmaya çalışmaları gayretinin göstergesi olarak görülmesi,
Yunanistan’da ABD üslerinin artması ve uluslararası anlaşmalar gereği asker bulundurulmaması gereken bölgelere askeri üs ve yığınak yapmalarının verdiği cesaretlendirme,
Yunanistan’a verilen tamamen Türkiye’yi frenleme ve baskılama görevini yerine getirme
AB ve ABD mesaj vererek verdiğiniz görevi yerine getirmekteyim,
Göç ve göçmen politikalarında AB destekli olarak Türkiye’yi haksız gösterme sorunun Türkiye’ye ait olduğunu gösterme cesaretleridir.
AB içindeki ABD yanlısı grubun Yunanistan üzerinden Türkiye’ye karşı istediklerini elde edemediklerinin göstergesi,
Yunanistan kendi çıkarları için mücadele ettiğini sanarken evdeki bulgurdan olduğunun farkına varamadığı gerçeğini Yunan iç kamuoyu görmeli ve dün denize dökülürken tek başlarına kalanların bu gün silah yardımı alırken seçme haklarının olmadığı ve çingenelerin seçme hakkı olmadığını söyleyenlere kulluk ettiklerinin bilinmesi gerekir.
Türkiye’nin güçlü ve istikrarlı dış politikaları ile hem doğu akdeniz ve ortadoğuda güçlü geçmişten gelen bağları ile tekrar yerini alırken kendilerine yer açmak isteyenlerin bunda başarılı olmalarının anahtar ülkesinin Türkiye olduğu gerçeğidir.
Mehmet BOZKUŞ

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir