KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Mehmet BOZKUŞ: TERÖRÜ DESTEKLEYENLER VE TERÖRE KARŞI OLANLAR

Mehmet BOZKUŞ: TERÖRÜ DESTEKLEYENLER VE TERÖRE KARŞI OLANLAR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
23 0

Türkiye, İran ve Rusya terör saldırılarıyla karşı karşıya gelirken Batı Orta Doğu merkezli Batı tarafından kurulan terör odaklarının besleyicisi ve destekleyicisi olarak ülkelerinde terör suçlularını insan hakları adına koruma ve kollama görevlerini yerine getirmekten çekinmemektedir.
Terör ile mücadele ve terör örgütlerini oluşturan yapıların karşılıklı olarak istihbarat yapıları üzerinden birbirlerine karşı bir savaş ve çekişme içinde oldukları unutulmamalıdır.
Kurulan her terör örgütü bir istihbarat örgütünün desteğini almadan hayatta kalamaz.Yapılan her eylem terör örgütlerine istihbarat desteği verilmeden yerine getirilemez.
Ülkelerin güvenlik yapılarının sağlamlığı, istihbarat ve beka üzerinden dizayn edildiklerini bu nedenle terör ve diğer eylemsel faaliyetleri önleme, önceden bilgi alma ve gerekli tedbirleri almak için yeterli çalışmaları yapmaları ülkelerinin bekasının ve güvenlik yapılarının temelidir.
Terör eylemlerinin günümüzde icra ve kullanma şekilleri istihbarat yapılarının yeni politikalarıyla yeniden şekillenme sürecine girdiğini görmekteyiz.
Algısal yapılar,
Sosyal Medya üzerinden haberleşme
Finansal desteklerin daha çok kayıt dışı dijital ortamlar üzerinden aktarılması,

Terör örgütlerinin eylem yapılacak yerlerde içeriden desteklenmesi,
Terör eylemi yapacak teröristlerin bölgesel özelliklere göre seçilmesi ve algı ve toplum üzerinden düşmanlıklar yaratma,
Sosyal patlama ve korku düzeyini artırma ile yönetimlere karşı toplumsal tepkilerin arttırılması politikaları,
Terör örgütlerinin taşeron terör örgütleri kullanma ve ortak eylem yapmaları,
Terör saldırılarının genellikle sömürülen ülkelere karşı yapılması,
Sömürgeci ülkelerin emperyalist sistemlerini beslemek için ihtiyaç duydukları kriz ve kaos ortamınında süreklilik istemeleri,
Hedefleri ve yönlerini başka noktalara çekerek istedikleri eylemleri ve faaliyetleri yapma fırsatı elde etmek için hazırladıkları politik geçişler,
Terör örgütlerinin yapılarında bölgesel olarak kurulan düzende daha çok sorunlu bölgelerin seçilmesi ve buralarda terör örgütlerinin yaşamsal alan kazanmalarını planlamaları,
Orta Doğu’da ,Kafkasya,Afrika emperyal sistemin sömürge kaynakları merkezi konumunda olduğu bu nedenle gelişmişlik, bilinçlenme ve benlik kazanmalarının Batı çıkarlarına zarar vereceğini bilen terör örgütü destekleyicileri terör yapılarını hep bu ülke insanlarında seçmekte oldukları,
Terörü yaratanların aslında kendi gelecekleri için dün olduğu gibi bu günde aynı konumlarını asla kayıp etmek istemedikleri sonucunu ortaya çıkarmaktadır.
Bu nedenle terör ve teröristle mücadele eden ülkelerin siyasi, ekonomik,ayrımcılık ve bir çok sorunlarla karşı karşıya kalmaları nedeniyle çözüm merkezi ve arabulucu olarak Batı, kendisinin kurduğu uluslararası kuruluşlar ve kendini göstermektedir.

Bu yapının karşısına geçen ülkeleri yaptırımlar ve tehditler ile dizayn etmek istemektedirler. Gelinen nokta itibarıyla değişen dünya dengeleri terör ile mücadele eden ülkelerin birlikte hareket etme zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.
Terör ve teröristin çeşitliliği her alanı kapsamakta olduğu,
Teröre karşı birlikte mücadele eden ülkelerin kazanacakları yeni dönem karşısında Batı ve terör destekçileri kendilerine yeni kazanımlar elde etmenin yollarını aramaktalar ve terör ile mücadele eden ülkeler arasında kriz ve kaos çıkarma politikalarıyla karşı karşıya getirmek istemektedirler.
Dünya’da en hızlı dolaşım hızına sahip olan; İnsan,
Sermaye,
Ticaret,
Veri üzerinden tehditler ile bu planlar yapılmaktadır.
Bölgesel güç merkezleri oluşturma ile teröre karşı verilecek ilk adım olarak ortaya çıkmaktadır.
Teröre karşı terör yapıları oluşturarak aynı noktadan hareket eden legal yapılar ile Küreselleşen bir güç oluşturmayı başarabilen bir dünya terör ile mücadelesinde başarılı olacaktır.
Bilinmesi gereken !
Her ülke terör ve teröristle karşı karşıya gelecektir.
Mehmet BOZKUŞ Stratejist-Algısal Siyaset Siyaset Bilimci KAFKASSAM

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir