KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Mehmet Bozkuş: ENERJİ , ENERJİ TEKNOLOJİSİ VE GÜVENLİĞİ

Mehmet Bozkuş: ENERJİ , ENERJİ TEKNOLOJİSİ VE GÜVENLİĞİ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
248 0

Ülkemizde enerji bulunan yerlerde  güvenlik sağlandıktan sonra diğer tamamlayıcı unsurlarla beraber hareket edilerek  gerekli tedbirler alınmalıdır.

Dünya da enerjinin bulunduğu yerlerde emperyal devletler  bu bölgelerin  kendi kontrollerine geçinceye kadar kriz ve kaos yaratarak bu bölgelerde hakimiyet kurmak istemektedirler.

Dolayısıyla enerji bulunan bu bölgelerdeki zenginliklerin yerel devletlerin kontrolüne geçmesini önlemek ve yönetme salahiyetlerinin önüne geçerek güç merkezleri konumlarını devam ettirmek üzerine sistemlerini kurarlar.

Türkiyede son dönemlerde açıklanan ve sisteme bağlanan enerji ürünlerinin bulunduğu bölgesel olarak karadaki yerlerine baktığımızda terör odaklarının nasıl bir yapı ile Türkiyenin enerji ürünlerine ulaşmasını engelleyici olarak bir çok faaliyetler ve görevler üslendiklerini  görmekteyiz.

Türkiyenin 100 milyar doları bulan enerji ithalatı günlük ortalam 300 milyon doların Türkiye ekonomisinden çıkarak ithal edilen ülkelere ödenmesi ortaya çıkarmaktadır.

Ülkemizde bulunan her enerji ürünleri Türkiye ekonomisi için günlük ödeme miktarlarının ekonomimizde kalmasını sağlayacak ve milletimize refah ve kalkınma payı olarak  geri dönmesi devlet tarafından ülkemizin top yekün kalkınmasına ve dışa bağımlılığımızın ortadan kalkmasını veya azalmasını sağlayacaktır.

Türkiye bölgesinde enerjiye ulaştıkça ortaya çıkan  enerjinin işlenmesine yönelik yatırımların artması yeni rafineri kurulumları ve istihdamla bölgede etkin olan bütün hain yapıların etkilerinin azaltılması ile beraber görsel ve bütünsel kalkınmanın bölgeye yansımasının da temelleri atılmış olacaktır.

Dünya ticaretinde üretim ile yarış içinde olan ülkelerin birinci gider kaynağı enerji olduğunu düşündüğümüzde enerji maliyetlerinin azaltılması ile dünyadaki küresel şirketler ile yarışır hale gelecek ve marka ürünlerimizin yaratılmasını sağlayarak küresel ölçekli Türk şirketlerinin oluşmasının önündeki maliyet engellerinin de aşılmasını sağlayacaktır.

Bölgesel istihdamın artmasına, yeni sanayi üretim alanlarının açılmasına genç neslin hedeflerinin tamamen bölgesine ve ülkesine hizmet etmek olarak yerli ve milli ekonomi yaratma da etkin görev almalarını sağlayacaktır.

Türkiye enerji arama teknolojisinde yeni yatırımlarla yeni enerji teknolojileri ve üretim merkezi konumuna gelerek enerji arama, sondaj ve keşif ürünleri teknolojileri üreten dünyadaki sayılı ülkeler arasında yerini alacaktır.

Ülkemize kazandırılan sondaj gemileriyle dünya küresel enerji devlerinin enerjideki hakimiyet anlayışını değiştiren ülkemiz küresel enerji şirketlerinin karşısına yerli, devletçi enerji arama modeli ile dünyada enerji zenginliklerine sahip olan ülkelerin de bakış açılarının değişmesinin önünü açmıştır.

Bu durum küresel enerji şirketlerinin pazar hakimiyeti ve tehdit olarak ülkelerin yönetimlerinin darbelerle yıkılmasına kadar etkin olan bu küresel şirketlerin kendilerini dünya kamuoyunda yeniden dizayn etmeleri gerektiğini ortaya çıkarmış ve enerji yönetim politikalarında değişime gitmelerini sağlamıştır.

Türkiye kendi enerjisini kendinin arayamadığı dönemlerde küresel enerji şirketleri bu görevleri yerine getirirken bir çok alanda yaptıkları aramlarda olumsuz sonuçlar açıklamış, ülkemizin kaynaklarını enerji yok diyerek ya kapatmış yada alarak gitmişlerdir.

Türkiye her alanda güçlendikçe önümüze çıkartılan beka sorunlarını çözmeye başlamış enerjiden tarıma ekonomimizde bir çok alanda devam beka sorunlarını çözmeye devam ettikçe ülkemizde hain yapıların etkinliklerinin de zayıflamasını sağlamıştır.

Savunma sanayisinde ulaşılan seviye ile dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerini alan ülkemiz enerji de ulaşacağı teknoloji üretim seviyesi ile dünyanın yeni enerji merkezi olan bölgemizdeki bir çok teknoloji üreterek ihracat etmesini sağlayacak aynı zamanda bölge ülkeleri için de ucuz ve temin edilmesi kolay teknoloji ile emperyal ülkelere karşı  bağımlılık oranlarının azalmasını da sağlayacaktır.

Mehmet BOZKUŞ

KAFKASSAM

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir