KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mehmet Bozkuş: Diplomasinin Güvenlik Anlayışındaki Silahlı Demokrasi Araması

Mehmet Bozkuş: Diplomasinin Güvenlik Anlayışındaki Silahlı Demokrasi Araması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
373 0

Ukraynadaki gelişmeler haritaların yeniden Avrupa üzerinden başlayarak, değişim için yeni bir sürecin hazırlandığının habercisi ve oynanan oyunlar ile paylaşım planlarının nasıl şekilleneceğinin habercisi olabilir mi?
Avrupa’nın ateş hattına Varşova Paktından ayrılan ülkelerin girmesi geçmişlerinde bir çok alanda ortak mücadele veren bu ülkelerin yönetimsel yapılarının Rusya’ya karşı cepheleşmesinin nedenlerinin ve batı destekli yapıların bu kadar etkin olmasının nedenlerinin iyi araştırılması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.
Batı emperyalizminin yaşlanan nüfus yapısı ile güç kayıp etmeye başladığı, Ukrayna’nın genç nüfus yapısının batıya kabul edilmesi ile desteklenen bir kriz olarak Ukrayna görülmeli midir?
Moon of Alabama isimli Amerikan sitesinde yayınlanan parçalanmış Ukrayna haritası SSCB sonrası toprak paylaşımının yeniden başladığının habercisi olabilir mi?
Ortadoğuda, batının bütün planlarını bozan ülke Türkiye, bölgesindeki bu krizleri gören ve gerekli tedbirleri almasını istediği iki komşusunun ve Karadeniz’de yeni paylaşım planlarını izlediği politikalar ile hem batı dünyasına hem de Rusya’ya gerekli cevapları verirken, batının tekrar müttefik olarak hatırlamasına ABD ve onu destekleyen ülkelerin sözde Ermeni iddialarını anma günündeki açıklamalarıyla Türkiye’yi tehdit etmekten vazgeçmediklerinin göstergesi asla Türkiye’ye bakışlarının değişmediğinin göstergesidir..
Batının devamlı Ukrayna’yı silah desteği ile desteklemesi Rusya’ya karşı uzun soluklu bir krizin planlandığının göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır.

Nato ülkelerinin Ukrayna’ya yardım etmesinin karşısında gerekli cevapları vereceğinin açıklayan Rusya, krizin yayılmasının Avrupa kıtasının büyük bölümünde ateşin yayılması anlamına gelirki bu savaşın dışında kalan Türkiye için yeni misafirlerin ortaya çıkması anlamına gelir.
Krizin Kafkaslarda ve Balkanlara yayılması durumunda batının hibrit savaşlarının Rusya tarafından karşılanması ve güçlerin çatışmalarının yayılması ve bölgedeki yapılarının kullanılması batının taşeronu olan Ukrayna’nın yanına yeni taşeron ülkelerin katılması anlamına gelir.
Batı, Rusya’ya karşı taşeron ülkeleri kullanılırken, Rusya bizzat kendisinin sahada olması Rusya’nın hinterlant etkisinin kırıldığının göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır.
Bu kriz Rusya’nın kendi topraklarına döndüğü zaman savunma işbirliği yaptığı ülkelerin desteklerinin nasıl bir gelişme göstereceğinin Ukrayna sahasındaki yapılan destek açıklamaları ile ortaya çıkmaktadır.
Yaptırım kararlarını ABD etkisinde uygulamakta zorlalanan batının Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımların kendisini vurmaya başlayacağı gerçeğini Avrupa’nın lokomotif ülkeleri olan Almanya ve Fransa gibi ülkelerin üretim merkezlerinde oluşacak krizlerin Ukrayna krizinin uzaması ile daha da netleşeceğinin görülmesi gerekir.
İngiltere ve ABD destekli Ukrayna kriz yönetim merkezine karşı AB kendi çıkış yollarının ancak Türkiye ile uzlaşma ile mümkün olacağı üzerinde gerçeğini anlamalarına rağmen Türkiye’ye karşı tutumlarında herhangi bir değişiklik olmadığı terör örgütlerine verdikleri desteklerin hala devam etmesinden anlaşılması gerekir.
Enerjiye bağımlılığında Rusya’ya karşı alternatif yollar arayanların ABD yönetimince yeterli ölçüde enerji ihtiyacının karşılanmasının ne kadar süre devam edebileceğinin iyi düşünülmesi gerekmektedir.

Enerjide yeni yollar ve geçiş merkezi ile lojistik merkezi konumuna gelen Türkiye, stratejik konumu ile enerjinin yönetimsel merkezi konumuna gelecek ve 2023 tarihinde kendi doğalgazını üretmesi ve kullanmasıyla Türkiye hem üreten konumu hemde enerji borsasını oluşturmasıyla enerjide dengelerin merkezi olacaktır.
Avrupa en az 10-15 yıl enerjide Rusya’ya olan bağımlılıklarına karşı büyük sıkıntılar yaşayacaklardır. Bu durum Avrupa’da üretim merkezlerinin yeniden şekillenmesini ortaya çıkaracaktır.
Türkiye üretim merkezi olarak bir çok alanda yeniden merkez olma fırsatını yakalamış konumdadır.
Enerjide üretim merkezi konumunda olan ülkelerin, batının yaptırımları karşısında enerjide fiyatların pazarlanmasında alıcı konumunda olan ülkelerin fiyatların belirlenmesinde daha etkin olacakları gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.
En büyük alıcı olarak Çin, Afrika kıtası ve Türkiye gibi ülkelerin enerji fiyatlarının belirlenmesindeki aktör ülkeler olacaktır. Satıcı ülkelerin pazar daralmasıyla istedikleri fiyatlardan enerji ürünlerini satamayacakları bir yapı ortaya çıkaracaktır.
Gelinen süreçlerin emtia ile finansın, enerji ile ülkelerinin ekonomik yapılarının, ülkelerin bağımlı ve yeniden bağımsız yapılarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
Batı emperyalizminin çıkış yolları ararken kendinde gördüğü her hareketin acaba sözde hakkını savunduğunu iddia ettiği ülkeler için mi yoksa kendi çıkarları için taşeron ülke olarak ülkeleri kullandıkları sorusu başta Ukrayna halkı olmak üzere sorulmaya başladığı zaman batının tamamen kayıp ettiğinin habercisi olacaktır.
Ukrayna krizi aslında bütün dünya ülkeleri için kendi dinamiklerini yeniden kontrol etmek,sadece kendi ülkeleri için çalışmalar yapmaları gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.

Salgın sonrası kontrol edilebilir ülkeler yaratma planlarının ilk uygulama alanı olan Ukrayna sahası güçlü ülkelerin zayıflatılma ve meşgul edilme planlarının diploması haricinde nasıl işlediğinin uygulama alanıdır.
Ukrayna halkı diploması ile çözülecek sorunlarını ülkede mezhepsel ateş hattına çevirilmesinin sonuçlarını tarih önündeki cevaplarını nasıl vereceklerdir.
Demokrasinin geldiği anlayışın kendi çıkarları için demokrasi içinde insaların ve ülkelerin parçalanmasının hak olduğu demokrasi günlerinin dünyayı nereye götürdüğünü görmekten geçmektedir. Dünya için huzurun bulunması için cevabının verilmesi gereken İnsan Haklarını savunanlar mı kazanacak
Kul Hakkının ne olduğunu bilenlerin mi kazanacağıdır.

Mehmet Bozkuş

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir