KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Mayis Alizade: Kıyamet şehir Almatı

Mayis Alizade: Kıyamet şehir Almatı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
275 0
mayis alizade

Kazakistan’da LPG’ye yapılan zammı protesto etmek amacıyla 2 Ocak’ta başlayan gösteriler yaygınlaşınca, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in çağrısıyla, Bağımsız Devletler Topluluğu’na bağlı Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) silahlı güçleri ‘Barış gücü’ adı altında çeşitli kentlerdeki önemli noktaları kontrol altına aldı. Tokayev, 7 Ocak’ta protestoculara doğrudan ateş emri verdi.

Başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere, Rusya üst düzey yetkilileri de Kazakistan’daki durumu yakından takip ediyor. Bizzat Putin, KGAÖ üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla her gün durum değerlendirmesi yapıyor.

Kazakistan’daki protesto gösterileri Rus basının gündeminin ilk sıralarında kalmayı sürdürüyor. Independent Türkçe, Rusya’nın önemli basın kurumlarının Kazakistan olaylarına ilişkin haber ve yorumlarını başlık ve özetlerini okurlarına sunuyor.

Rusya basını Kazakistan olaylarını nasıl görüyor?

Kommersant, Lenta.ru, İzvestiya ve TASS’ın 7 Ocak 2022 Cuma günü özetleri şu şekilde:

Kommersant

– Cuma günü gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Lukaşenko, Putin ve Paşinyan, Kazakistan’daki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün esas vazifesinin ülkeye yasadışı güçlerin sızmasını önlemek olduğunu kararlaştırdı.

– Kazakistan’daki Rusya Federasyonu Senatosu üyeleri, Cumhurbaşkanı Tokayev’in kararlarını desteklediler. Onların açıklamalarına göre, alınan tedbirler ülkede istikrarın sağlanmasına yardım edebilir.

– Kommersant muhabiri, KTK ve NTK kanallarının yayınları durdurduğunu bildirdi. Her iki kanal da Dariga Nazarbayeva’nın (Nursultan Nazarbayev’in kızı) holdingine mahsustur.

– Lukaşenko: Biz Kazakistan’a öldürmeye ve hatta savaşmaya bile gelmedik. Biz barışın insanlarıyız.

– Tokayev uyarı yapmadan ateş edilmesi emri verdi. “Ne kadar saçma bir şey: Cinayet işleyenlerle, katillerle hangi müzakere söz konusu olabilir? Onların imha edilmesi gerekir.”

– Baykonur Uzay Üssü’nde (Kazakistan’daki Rusya Uzay üssü) sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

– Kazakistan’daki karışıklıklarla ilgili yaklaşık 4 bin kişi gözaltına alındı.

– Tokayev, Barış Gücü sevkinden dolayı Putin’e teşekkür etti.

– Rogozin (Rusya Uzay Araştırmaları Ajansı Genel Müdürü) Baykonur’daki durumun sakin olduğunu açıkladı.

– Kommersant’ın Almatı’da bulunan muhabiri Vladimir Solovyov, “Kıyamet şehir” isimli yazı kaleme aldı. Solovyov, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Kesin söylenebilecek tek şey var: güvenlik güçleri valiliğin ateşe verilmiş binasının önündeki merkez meydanı kontrol altına aldılar. İnternet kesik, mobil telefonlar aralıklarla çalışıyor, kentte temizlik çalışmaları yapılıyor.

Burada en sık duyulan ses -o kadar sık ki, bir süre alışıyorsun- ateş sesleridir… Valiliği önce işgal ettiler, ardından yaktılar… Meydanın merkezinde birkaç plakasız araç var. Onların içinde de ölüler bulunuyor.

Şimdi artık Kazakistan’ın birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in adının verildiği sokağı bulmanın kolay olmayacağını söylememiz gerekir. Ulusal liderin isminin asıldığı çoğu levhanın artık sadece kırıntıları kaldı… Kentte toplu taşıma araçları çalışmıyor. Taksiler korku bilmeksizin dolaşıyor ve yolcu alıyorlar…

Almatı’yla ilgili şu an kesin söylenebilecek tek şey var: Burası kimsenin bulunmak istemediği bir kenttir. Kazakistan’ın eski başkenti güvenli olmadığı gibi, bu durumun ne zaman değişeceğini de anlamak mümkün değil.

Lenta.ru

– 10’un üzerinde askeri nakliye uçağı, Moskova yakınlarındaki havaalanından Kazakistan’a uçtu.

-Kremlin, Kazakistan’daki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) asker sayısının artırılabileceğini açıkladı. Sözcü Peskov, “Putin ve Paşinyan, Kazakistan’daki KGAÖ asker sayısını artırılabilecek” diye konuştu.

– Çin, Kazakistan’da renkli devrim gerçekleştirmeye çalışan suçluların isimlerini verdi. “Dış güçleri” suçlayan Çin Lideri, Tokayev’in attığı adımları ‘kararlı ve güçlü’ şeklinde nitelendirdi.

– Rusya Savunma Bakanlığı, Kazakistan’daki Barış Gücü askerlerinin görev alanlarını açıkladı: KGAÖ askerleri hayati derecede ve kilit niteliğindeki altyapı alanları ve havaalanlarını koruyacak.

– Senato üyesi Aleksey Puşkov, Kazakistan’ı ABD yardımlarından kaçınmaya çağırdı.

– Kırgız Barış Gücü askerleri Kazakistan’a uçtu.

– Baykonur’da (Kazakistan’daki Rusya Uzay üssü) üst düzey güvenlik önlemleri alındı.

– Yeraltı dünyası lideri Arman Dikiy, Kazak protestoculara çağrıda bulunarak gasp ve karışıklıklara son verilmesini istedi.

İzvestiya

– Jirinovski, Nazarbayev’in geleceğiyle ilgili konuştu: “Ona hiçbir şey olmayacak, Moskova kendisinin güvenliğine tam teminat vermiştir” (Eho Moskvı radyosuna açıklamasından alıntı)

– (Kazakistan’ın farklı noktalarından ağırlıklı olarak hükümeti destekleyen röportajlar) “İnsanlar ihtiyaçları olan gıda ürünleri, para ve ilaç elde etmeye çalışıyor”

– Belarus Barış Gücü askerleri Kazakistan’da göreve başladı.

– Kazakistan’da polise yardım için gönüllü halk ekipleri kuruluyor.

TASS

– Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergen Şoygu, Kazakistan Cumhuriyeti Savunma Bakanıyla sürekli temas halinde.

– Rusya Askeri Uzay Kuvvetleri’ne mahsus İL-76 askeri nakliye uçağı KGAÖ Barış Gücü çerçevesinde görev yapacak Tacikistan Silahlı Kuvvetleri mensuplarını Kazakistan’a götürdü.

– Rusya Savunma Bakanlığı, Barış Gücü askerlerinin, Kazakistan güçlerinin yaptığı operasyonlarda yer almayacağını açıkladı.

– Kazakistan İçişleri Bakanlığı, ülke çapında yaşanan kargaşalarla ilgili 3 bin 811 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, 26 protestocu etkisiz hale getirilirken, 26 kişi de yaralandı.

Mayis Alizade

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir