KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. May, Macron ve Merkel İran’ı görüştü

May, Macron ve Merkel İran’ı görüştü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
284 0


İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda İran ile yapılan nükleer anlaşmayı görüştü. Liderler ‘Nükleer silahi bir İran tehdidini etkisizleştirmek için en iyi yolun’ varolan anlaşmayı korumak olduğunu yineledi.
İngiltere Başbakanlık ofisi ’10 Numara’dan yapılan yazılı açıklamada, May’in, Macron ve Merkel ile dün ve bugün telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

‘Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ (JCPOA) olarak bilinen İran ile P5+1ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmanın ‘bu ülkenin nükleer silaha sahip olmasını engellemenin en iyi yolu’ olduğunu vurgulayan liderler, uluslararası toplumun önceliğinin İran’ın nükleer silah geliştirmesinin önlenmesi olmaya devam ettiğinde görüş birliğine vardı.

‘ÖNEMLİ UNSURLAR YOK’ ELEŞTİRİSİ
Üç lider, nükleer anlaşmanın, balistik füzeler, anlaşmanın süresi bittiğinde ne olacağı ve İran’ın bölgedeki istikrarı bozan eylemleri gibi önemli unsurları içermediği ve bu sorunların anlaşmanın zaman sınırının sonlanmasının ardından ele alınması gerektiği konusunda anlaştı.
JCPOA’nın korunmasının önemini kabul eden liderler, İran’ın kaynaklık ettiği bir dizi sorunu kendi aralarında ve ABD ile yakın işbirliği içinde çözmek için çalışmayı taahhüt etti.

Üç lider, bu kapsamda İran ile yapılacak yeni bir anlaşmanın içerebileceği meselelerin de ele alınması üzerinde görüş birliğine vardı.

May’in Macron ve Merkel ile görüşmelerinde ABD’nin çelik ve alüminyum sanayine getirdiği gümrük vergileri de gündeme geldi. Üç lider Avrupa Birliği ve ABD yönetimi ile bu vergilerden kalıcı şekilde muaf kalmaya dönük yakın çalışmayı sürdürme sözü verdi.

Liderler, ortak çıkarları ve ortak güvenlikleri için ‘E3’ (İngiltere, Fransa ve Almanya) adını verdikleri üçlü iş birliği formatında çalışmayı sürdürme konusunda da anlaştı.

BOLTON: TRUMP DAHA KARAR VERMEDİ

Bu arada ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD Başkanı Donald Trump’ın henüz İran’la yapılan anlaşmadan çıkma konusunda karar vermediğini aktardı.
Fox News’a yaptığı açıklamada Trump’ın geçen hafta Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un sunduğu öneriyi incelediğini belirten Bolton ” Nükler anlaşmada kalma ya da çıkma konusunda Trump henüz karar vermedi.

JCPOA, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya arasında iki yıl süren müzakerelerin ardından, 14 Temmuz 2015’te Viyana’da imzalanmıştı. İran’ın nükleer faaliyetlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) denetimine açılması ve karşılığında yaptırımların kaldırılmasını öngören anlaşma, 16 Ocak 2016’da yürürlüğe girmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’la imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini aksi takdirde ülkesinin anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı. İran, anlaşmanın güncellenmesine karşı çıkıyor.
Sputnik türkiye

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir