KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Marneulide Kızılhacılı köyüne polisler baskın etti

Marneulide Kızılhacılı köyüne polisler baskın etti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
329 0

Gürcistan’da Azerilerin yoğun olarak yaşadığı Marneuli ilçesinde Polis İdaresinin önünde yapılan eylem sengiyib. , Gürcistan Parlamentosu’na yeni seçilen deputatlardan Azer Süleymanov ve Mahir Dərziyev ve deputatlığa adaylar İsrafil Bayramov ve Ahmet İmamquliyev ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Gürcistan üzere temsilcileri Marneuli Rayon Polis İdaresinin karşısına gelerek görevlileri ile biraraya geldi. Görevlileri milletvekilleri ve deputatlığa adayları fite basıblar. Protestocular dün gece maskeli özel teyinatlılar tarafından tutulan 1997, 1994, 1996, 1996, 1992 ve 1993 doğumlu gençlerin gece saatlerinde çevreleme tepkiler göstermişler ve onların kısa sürede tahliye edilmelerini talep etti.

Gürcistan DİN-den verilen bilgide tutulan kişilerin Marneulinin Qızılhacılı köyünde oluşturulan 48 numaralı seçim bölgesinin işine maneeçilik töretdiklerine ve polis güçlerine karşı şiddete etmeleri, onları taş yığını ettiklerine ve çatışma yarattıklarına göre tutuklandığı bildirildi. DİN-den yapılan açıklamada Marneuli RPİ-nin emekdaşlarının çatışmada ciddi yaralanmalar aldıkları da belirtildi. Ekim 8-de olaydan haber tutan Gürcistan Başbakanı xesaret alanlara uğrayıp.

Bugün eylem yer alan tutulan kişilerin akraba-akrabaları ise maskeli özel təyinatlıların Qızılhacılı köyündeki evlere gece saatlerinde aniden girdiklerini ve Azerbaycanlı gençlere yaralanmaları yaptıklarını belirttiler. Sakinler evlerden altın ve ziynet eşyalarının da ortadan çıktığını da iddia ediyorlar.

Vahid Milli Hareket Partisi’nden milletvekili adayı sürülen Ahmet İmamquliyev gazetecilere açıklamasında duruma olunduğunu ve sonuna kadar tutulan kişileri savunma yapacaklarını bildirdi: “Özel teyinatlılar adeta teröristleri hapis ediyorlardı. Gençlik seçimlerde iştirak edenlerden biri, tesadüfen çatışma oluşan zaman seçim bölgesinin sınırları içinde olmuşlardır. Ekim 8-de 48 numaralı seçim istasyonu bulunan Qızılhacılı köy sakinlerinin hepsi baş verenlerle bağlı soruşturmaya açıklama vermeye hazırdılar. Fakat onları dinleyen olmadı “.

E. İmamquliyev yaşanan olaya maalesef ettiğini söyledi: “Bu gençler özgür olmayanadək biz buradan gitmeyeceğiz ve kanun çerçevesinde son adımlarımızı atacağız ki, saklanan gençler ailelerine dönerler ve kanunu bozanların hepsi hapis olunsunlar. Biz kanun pozucularının hepsini tanıyoruz “, – diye deputatlığa aday kaydetti.

“Burçuladze-Devlet halk için” partisinden milletvekili adayı sürülen İsrafil Bayramov tutulan kişilerle ilgili Kvemo Kartli bölge valisi Paata Xizanaşvili ile görüştüklerini söyledi: “Vali bize bildirdi ki, yaşanan olayla ciddi meşgul olacak ve masum olan kimse hapis edilmeyecek. Vali tutulan gençlerin serbest çıkmasına yardım edeceğine söz verdi “, – deye İ. Bayramov vurguladı.

Not edelim ki, DİN tarafından düzenlenen brifingde tutulan Azerbaycanlı gençlerin Rustavi şehir mahkemesinin Gürcistan CM-nin 163 ve 353 üncü maddelerine göre verdiği karar gereği tutuklandığı bildirildi.

Ayrıca, MSK-nın kararına göre, 48 numaralı seçim merkezinde oransal ve çoğunluk sisteminde yapılan seçimlerin sonuçları iptal edildi.

Ahmet İmamquliyev oktyabrın 22-de Qızılhacılı köyündeki 48 numaralı seçim merkezinde tekrar seçimler geçirileceğini belirtti.Pervin Abdullahzade/Marneoli Gürcistan/kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir