KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Mariya Zaharova, Rus-Türk ilişkilerinin düzeleceğine inanıyor

Mariya Zaharova, Rus-Türk ilişkilerinin düzeleceğine inanıyor

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
226 0

zahar
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus-Türk ilişkilerinin düzeleceğine inandıklarını vurgulayarak, “Daha önce gergin ilişkilere rağmen ilişkilerimizin varolması ve gelişmesi gerektiğini söyledik. Gerginliğin geçici olduğunu ve ilişkilerimizin düzeleceğine inanıyorduk” dedi.
Sputnik’e özel konuşan Zaharova şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle daha önce Sputnik ajansı dahil konuyla ilgilenen gazetecilere şunları söyledik: Rus-Türk krizi geçici bir nitelikte olmakta. Bizler gerginliğin geçici olduğunu biliyorduk, anlıyorduk. Gerginliğe rağmen biz kesinlikle Rus-Türk ilişkilerinin varolması ve gelişmesi gerektiğine inanıyorduk. Bu görüşümüzü kimseden saklamadan net şekilde her zaman vurguladık.”
RUS-TÜRK İLİŞKİLERİNİ DÜZELTMEK LAZIM
Rusya’nın barış için daha önce sürdüğü koşullar bağlamında Ankara’nın attığı adımı olumlu değerlendiren Rusya Dışişleri Sözcüsü, “Bu gelişmelerin, adımın ardından Rus-Türk ilişkilerinin mutlaka düzeltilmesi lazım. Bu iki ülke halkının da yararına. Elbette Rus-Türk barışı, bölge ve dünya istikrarı için faydalı ve önem arzediyor” dedi.
GÖRÜŞ AYRILIKLRI BİR GÜNDE ÇÖZÜLMEZ
İkili bazı görüş ayrılıklarına da dikkat çeken Zaharova, “Bu arada barışın sağlanması daha önce varolan bazı görüş ayrılıkların bir günde çözüleceği ve ortadan kaybolacağı anlamına gelmez. Biz bunu gayet güzel anlıyoruz. Çünkü biz popülizm söylemlerden, açıklamalardan ziyade pragmatik ve sorumluluk yaklaşımlarımdan yola çıkarız, hareket ederiz. Şimdi bu konuları tekrar ciddi şekilde masaya yatırmamız için bir fırsat oluştu” şeklinde konuştu.
Fuad Safarov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir