KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Mahmut Sami Mallı: YARALARI SARMAK İÇİN HEP BİRLİKTE ADIM ATMALIYIZ

Mahmut Sami Mallı: YARALARI SARMAK İÇİN HEP BİRLİKTE ADIM ATMALIYIZ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
184 0

Ülkemiz yaşadığımız depremle birlikte çok büyük bir mücadele süreci içerisinden geçiyor. Devlet ve millet olarak yaraların sarılması için büyük bir gayretle çalışmalar devam ediyor. Kamu kurumları koordinasyon içerisinde topyekûn seferber olduğu bu süreçte bu zorlu süreçlerden aşacağız.

Gün kenetlenme günüdür. Gün yardımlaşma ve dayanışma günüdür. Gün birlik ve beraberliği korumak ve daha sıkı bağlarla pekiştirme günüdür. Gün birbirimize umut ve yaşama sevinci olma günüdür.

Hüzünlerin paylaşıldığı, huzurun gönülleri ferahlattığı bir iklim içerisinde her türlü kalpleri inciten tavır ve tutumlardan uzak durmalıyız. Olası bir siyasi çatışma sürecinden hassasiyetle kaçınmalıyız. Her türlü zorlukları gönül gönüle ve bilek gücü ile bütünleştirip devletimizin kudreti ve milletimizin gayretleri ile aşacağız.

Sosyal bir devlet olmanın gereğini büyük bir hassasiyetle yerine getirerek depremden etkilenen etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için gayret edeceğiz.

Bu hususta; Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu, Yerel Yönetimler Kurulu, Dış Politika ve Güvenlik Kurulu, Eğitim Politikalar Kurulu her açıdan eğitim, sağlık, bürokrasi, dış güvenlik vb. tüm olasılıkları gözden geçirerek ivedili bir şekilde yol haritası için bilimsel ve akademik çerçevede bir analiz sürecini ortaya koymalıdır.

Özellikle yardım amaçlı gelen ekipler içerisinde yer alan misyoner yahut başka amaçlarla çalışan art niyetli şahısların çocukları kaçırma girişimleri son derece tehlike arz ettiğinden Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinin ilk etapta tüm çocukların güvenliği, tedavisi ve psikolojik destek sağlaması en önemli ihtiyaçlardan biridir.

Böylece genel anlamda yaşanması muhtemel çocuk istismarlarının önüne geçilmiş olunacaktır.
Cumhurbaşkanlığı kurulları tarafından ortak bir çerçevede hasıl olan analiz raporu ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda; Cumhurbaşkanı Yardımcısı öncülüğünde, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı kapsamlı bir stratejik eylem ve kriz kontrol politikası hazırlanmalıdır.

En öncelikli konular; Depremde vefat edenlerin ölüm işlemleri, Eş durumumdan maaş bağlanma durumu, vefat edenlerin emeklilik durumu, vefat edenlerin yakınlarından hasta olanların tedavi süreci, vefat edenlerin geride kalan birinci derece yakınlarından evleri yıkılanlara geçici konaklama imkânı, vefat edenlerin yakınlarına psikolojik destek ve rehabilitasyon süreci vb. konuların hızlı bir şekilde tasarlanması ve kamuoyuna duyurulması önem teşkil ediyor.
 
Mahmut Sami Mallı
Siyaset Bilimci

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir