KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mahmut Sami Mallı: TÜRK SİYASETİNDE DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN ÖNCELİKER NELERDİR?

Mahmut Sami Mallı: TÜRK SİYASETİNDE DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN ÖNCELİKER NELERDİR?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
246 0

Ülkemiz yoğun bir şekilde iç ve dış politika alanında mücadele verirken aynı zamanda sağlık ve ekonomi alanında geleceğe emin bir şekilde yol almak için gayret sarf ediyor. Covid19 sonrası iyileşme süreci içerisinde eğitim ve sosyal politikalar alanında büyük başarılar gösteriyor.

Son zamanlarda ülkemizin yerli ve milli savunma sanayi alanında elde ettiği başarı yabancı ülkeleri çok tedirgin etmiş durumda. Bunun en yakın belirtisi sanayi alanında ara ürün unsurlarına boykot uygulaması ve bazı yabancı ülke büyükelçilerinin üzerine vazife olmadan Türk yargısı tarafından tutuklu olarak yargıladığı bir şahıs hakkında özgürlük talep etmeleri örnek gösterilebilir.

Tüm bu süreçlerin yani sıra 2023 seçimlerine uzun bir süre olmasına rağmen şuan seçim atmosferi oluşturup mevcut cumhurbaşkanı olan sayın Recep Tayyip Erdoğan’a siyasi rakiplik doğrultusunda gücünü azaltmayı hedeflerken aynı zamanda bilerek veya bilmeyerek dış güçlerin lehine adım atar gibi cumhurbaşkanlığı kimliğini ve Türk devletinin gücünü etkileyecek süreçler meydana getirilmek isteniyor.

Muhalefet milletin zihninde seçim sürecini canlı tutmak, medya ve sosyal medya aracılığı ile birden fazla aday ortaya koyarak kendi kontrollerinde bir cumhurbaşkanı adayı gösterip dışarıdan yönetecek bir profil oluşturarak geçmiş koaalisyon ortamını yeniden canlandırmak istiyor. Bu ülkemizin gelecek hedefleri doğrultusunda büyük bir hatadır.

Böyle bir süreç ülkemize, devletimize ve milletimize katkı sunmaz, yerinde sayıklamasına ve emsallerine karşı güç kaybetmesine vesile olacaktır.

Bu yüzden cumhurbaşkanı adayı mutlak suretle partiler üstü olup, dıştan yönetilmeyecek bir kişi olmalıdır. Bunun olabilmesi için adayların parti genel başkanı sıfatı taşıması ve devlet ahlakına vakıf olması en doğru adımdır.

Genel başkanlık sıfatı taşımak liderler arası denge ve başarı sürecine ve kitlelere olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Partiler konsensüs ile ortak bir aday gösterip bu kişinin genel başkanlık sıfatı tașımaması cumhurbaşkanlığı makamına büyük ölçüde zarar verir. Devlet kurumlarının işleyişi, iç ve dış politika, terörle mücadele, sosyal politikalar, ekonomi, eğitim, sağlık ve milli güvenlik politikaları alanında zaman ve tasarruf uygulamalarında gerileme oluşacaktır.

Siyasi partiler siyasi mücadele içerisinde ortaya koyduğu performans sürecini her açıdan gözden geçirip devletin sinerjisini gözeterek koruyucu bir şekilde adım atmalıdırlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’in rejimi cumhuriyet olup hükumet yönetim sistemi de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir.

Hükümet sistemi üzere ortaya konulan görüşler her ne olursa olsun mutlaka devleti ve cumhuriyet dengelerini korur nitelikte olması için hassas bir şekilde adım atılmalıdır.

Adayların parti genel başkanlıgı sıfatını taşıması aynı zamanda proje eksenli bir siyasi mücadele ile sürecin doğru bir şekilde ilerlemesine vesile olacaktır.

Mahmut Sami Mallı
Siyaset Bilimci

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir