KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. LÜTFEN AT İZİ İT İZİNE KARIŞMASIN ARTIK

LÜTFEN AT İZİ İT İZİNE KARIŞMASIN ARTIK

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
360 0

LÜTFEN AT İZİ İT İZİNE KARIŞMASIN ARTIK
serdar
Ülkemizin, devletin ve milletimizin güvenliğini temin etmek için yasama, yürütme ve yargı erklerine Türkiye cumhur başkanı adına milli güvenlik kurulu bünyesinde milli güvenlik müşavirleri danışmanlık hizmeti vererek devlet enformasyon koordinasyonunu gerçekleştirmelidir.

Ülkemizde birçok alanda ön plana çıkan sorunların çözüme ulaşmasını hedefleyen erklerin en önemlisi adalet ve düzeni sağlayan, hukuk sistemini erdem ilkesi ile yaşatan, yasalar ve kanunlar ilke ve prensipleri ile nizam içerisinde yürümesine öncülük edecek yasama, yürütme ve yargı erkleri gelmektedir.

Ülkemizin, devletimizin ve milletimizin haklarını temin eden bu kurumlarının işlevselliğini artırmanın yanı sıra milli güvenliği elde edecek bu alanlarda oluşabilecek her hangi bir zafiyeti ayırt etmeksizin bertaraf edecek koordinasyon mekanizmaları inşa edilmelidir.

Devlet başkanlığı adına bu mekanizmayı milli güvenlik ve milli istihbarat koordinasyon kurulu yönetmelidir.

Bu mekanizmalar işlemlerin hızını artırırken aynı zamanda devlet güvenliğinde ileriyi gözeterek hazırlanan vizyon planları ile denge politikaları kuracaktır.

Yasama, yürütme ve yargı kurumlarında, bakanlık, müsteşarlık, başkanlık ve genel müdürlük nezdinde işlevsellik içerisinde olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarında devlet başkanı adına milli güvenlik müşavirleri danışmanlık hizmeti verecektir.

Bu birimler aynı zamanda ildeki valiler, cumhuriyet başsavcıları, yurtdışında ise Türk büyükelçileri ve başkonsoloslar ile iç ve dış politika koordinasyon uyumunu temin ederek devletin bekası konulu hususlarda ilke ve prensipler içerisinde hukuk ve adalet öncülüğünde, gizlilik eşliğinde sebeplerin niteliklerini tespit edilmesine destek olarak sonuçların kısa süre içerisinde zaman ve masraf kaybetmeksizin çözüm politikaları oluşturacaktır.

Nitekim doğru ve güvenilir anlık istihbarat açığını da temin edecek olan bu uygulama dışa bağımlılığı büyük oranda azaltmakla birlikte dış dünyanın ülkemize muhtaçlığını da artıracaktır.

Bu birim yasama, yürütme ve yargı erklerinde milli güvenliği kapsayan oluşan, gelişen, değişen ve oluşma ihtimalleri var olan kriz dönemlerini önlemek adına hizmet verecektir.

Temel hedefi devletin bekası, ülkenin istikrarı ve milletin selameti konulu olup milli temel ilke ve prensipler içerisinde işlevsellik ile dünden ibret alıp, bugüne hakim olup yarına sahip olacak milli vizyonlar inşa edecektir.

Devletin erklerine, kurum ve kuruluşlarına sızmayı hedefleyen ve milli güvenliği zedeleyecek olan kişi, grup ve kitleleri etkisiz hale getirmek için devlet kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonu temin ederek milli bir sistem içerisinde devlet olgusunu, gücünü ve kuvvetini artıracaklardır.

Akis takdirde nice darbeler ve nice ihanetler karşılaşacağımız badirelerin habercisi olacaktır.

Araştırmacı Yazar
Serdar BOZDOĞAN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir