KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Libya’da savaş kızışıyor: Hafter güçleri Türkiye menşeili İHA’yı düşürdü

Libya’da savaş kızışıyor: Hafter güçleri Türkiye menşeili İHA’yı düşürdü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
303 0

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’na (LUO) ait hava savunma sistemlerinin, Trablus’ta Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) destekleyen Türkiye’ye menşeili bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğü ileri sürüldü.

Halife Hafter’e bağlı LUO basın biriminden yapılan açıklamada, İHA’nın Trablus’un güneyindeki Ayn Zara bölgesinde hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü kaydedildi.

Trablus’un güneyinde LUO güçleri ile UMH güçleri arasında şiddetli çatışmaların devam ettiği bildirildi. Bölgedeki kaynaklar ise Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, LUO komutanlarının tüm askerleri birimlere ‘ölüm emri’ verdiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, “Askeri birlikler aldıkları emirleri kararlılıkla uygulamaktadır, düşman bölgelerinde ilerleyen askerlerimizin şiddetli ateşi karşısında, milislerin altındaki toprak sarsılmış ve geri çekilmek dışında çareleri kalmamıştır” denildi.

Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’ndan bir yetkili, LUO’nun Halife Hafter’in emri uyarınca Trablus içlerine ilerlediğini ileri sürdü.

Serrac’tan kararlılık mesajı

Birleşmiş Milletler (BM) destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, dokuzuncu aya giren çatışmalarda UMH güçlerinin kararlılıkla savaştığını, geri çekilmenin söz konusu olmadığını söyledi. Serrac yaptığı açıklamada, “Savaş tellalları, tahripçi fitneciler, barışçıl Trablus kentine saldırmaya karar verdiler. 17 Şubat devrimcileri bu saldırıları püskürtmeyi başardı. Saldırganlar bu toprakların kandırılmış çocuklarıdır. Tek adam yönetiminin kurbanlarıdır, bu ülke böylesi insanlar yüzünden on binlerce evladını yitirdi. Devrimciler, bu işbirlikçi darbeci güçlere savaş sanatında unutamayacakları dersler verdi. Saldırılarının bir sonuca ulaşmayacağını bilmeleri gerekir. Artık tek adam anlayışının bir daha dönmemek üzere bu ülkeden silinmesi gerekir. Tüm Libya halkını hukukun egemen olduğu adil, medeni devlet projesinin etrafında kenetlenmeye çağırıyorum” dedi.

Halife Hafter’i destekleyen ülkeleri de uyaran Serrac, “Bu ülkelere tavsiyem Libya’yı kendi haline bırakmalarıdır. Burası onların askeri karargâhı ya da çiftliği değildir ve olmayacaktır. burası özgürlüğün ve demokrasinin egemen olacağı bir ülkedir” dedi.

Bölgeden çatışma haberleri gelmeye devam ediyor

Öte yandan yerel basında, Hafter’e bağlı güçlerin Trablus’un güneyindeki Hamza askeri karargâhını ele geçirdiği yönünde haberler yer aldı. Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan LUO yetkilisi, Trablus’taki çatışma alanlarının değişken ve hareketli olduğunu söyledi.

UMH’ye bağlı Burkan el-Gadap (Öfke Volkanı) operasyon odasından yapılan açıklamada, Trablus’un güneyindeki Tugar bölgesinde kontrolün sağlandığı, Selahaddin bölgesinde de 11 militanın teslim olduğu belirtildi.

Burkan el-Gadap komutanlarından General Usame Cuveyli, Halife Hafter’in “Trablus’un ele geçirilmesi için beklenen saat geldi” diyerek, militanlarına yönelik yaptığı son konuşmanın, Muammer Kaddafi’nin son söylemleriyle benzeştiğini, Hafter’in dokuz aydır çatışmalardaki askeri başarısızlığını örtmek için böyle konuştuğunu söyledi. Hükümet güçlerinin Trablus’u savunmakta kararlı olduğunu ifade eden General Cuveyli, “Güçlerimiz her türlü saldırı karşısında tamamıyla hazırlıklıdır, Hafter Trablus’a girmeyi sadece hayal edebilir” dedi.

Halife Hafter, 12 Aralık akşamı ülkenin başkenti Trablus’a yönelik süren kuşatmada “belirleyici savaşı başlattıklarını” açıklamıştı.
Kahire/Halid Mahmud

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir