KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Libya için ateşkes adımı: Serrac imzaladı, Hafter süre istedi

Libya için ateşkes adımı: Serrac imzaladı, Hafter süre istedi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
321 0

Moskova’da müthiş bir diplomasi savaşı veriliyor. Türk heyeti bir taraftan masada tarafların görüşlerini büyük bir dikkatle izlerken bir taraftan da kuşağı Ankara’da İstanbuldaki temaslarda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Sayın Angela Merkel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ABD- İran gerginliği ile Libya ve Suriye başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alındığı bildirildi.

Erdoğan, saat 14 sularında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’yi kabul etti. Başkan Erdoğan ile İtalya Başbakanı Conte önemli konuları ele alındı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’da ateşkes için taslak bir metin ortaya çıkardıklarını, metni Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın imzaladığını, General Mareşal Halide Hafter tarafının ise yarın sabaha kadar süre istediğini bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da Libya’da ateşkesi öngören anlaşma üzerinde ilerleme kaydedildiğini belirtti. Hafter bütün seçenekleri değerlendirirken aynı zamanda oluşturduğu haber ağı ile de adı konmamış şekilde birlikte hareket ettiği müttefiklerinden gelecek haberleri beklerken yarına kadar zaman kazanmış oldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da ateşkesle ilgili görüşmeye ilişkin, “Hafter tarafı belgeyi incelemek için sabaha kadar süre istedi” dedi.

Türkiye ve Rusya’nın arabuluculuğunda gerçekleştirilen Libya’da ateşkes anlaşması görüşmeleri Moskova’da hala devam ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmelerle ilgili ortak basın toplantısı düzenledi. Lavrov, tarafların görüşmesi ile ilgili büyük bir aşama kaydedildiğini ifade ederek, General Hafter tarafının anlaşma taslağı konusunda yarın sabaha kadar süre istediğini belirtti. Lavrov, “Türkiye ve Rusya’nın Dışişleri Bakanları ve Savunma Bakanları ile birlikte bugün sabahtan itibaren müzakerelere başladık. Bugünkü toplantıların ardından ortaya taslak metin çıktı. Bu süreçte oldukça zorlu bir müzakere süreci oldu. Hafter tarafı belgeyi incelemek için sabaha kadar süre istedi. Umarım olumlu bir karar verirler” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama

Bakan Çavuşoğlu ise, taslak metin üzerinde General Hafter tarafının talepleri doğrultusunda bazı değişiklikler yapıldığını ve son taslağın Hafter tarafından incelenip onaylanmasının beklendiğini söyledi. Çavuşoğlu, sürece ilişkin bilgi vererek, “Rus heyeti ile gün boyunca çalışma gerçekleştirdik. Tarafların da dahil olduğu süreçle birlikte neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir taslak metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen değişiklik önerilerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık. Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri metni imzalayarak bize teslim ettiler. Bundan dolayı biz Mişri ve Serrac’a özellikle teşekkür ediyoruz. Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar, Rus dostlarımızın bize söylediğine göre, süre istediler. Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Serrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahhüdünü yerine getireceklerdir. Ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin hızlanması, Berlin ve BM çabaları dahil neticeye ulaşılması için biz Rusya ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Türkiye ve Rusya açısından son derece önemli ve kritik Okan bu süreç aynı zamanda hem Libya ve hem de Suriye’nin kaderinde oldukça mühim rol oynayacak.
Kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir