Çin, Hindistan ile görüşmelere hazırlanıyor ve Tayvan’ı bastırmaya çalışıyor

Azərbaycanlılar İstanbul hava limanında çətin vəziyyətdə qaldı

Suriye’deki hatalar terörizmi besliyor

Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi Ankara’da önemli görüşmelerde bulundu

Lavrov ve Çavuşoğlu S-400 için biraradalar

Gündem, Rusya, Türkiye 14 Mart 2018
83


Moskova’da tarihi günlerden bir gün yaşanıyor. ABD’de gündem dışileri bakanının değişimine kilitlenirken sessiz bir şekilde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Moskova’da bir araya geliyor. Yapılacak görüşmede Türkiye’ye S-400 teslimine yönelik anlaşmanın uygulanması konusunu gündeme gelecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lavrov ve Çavuşoğlu’nun görüşmesiyle ilgili “Taraflar Türkiye’ye S-400 Triumf füze savunma sisteminin sevkiyatına yönelik anlaşmanın uygulanmasına yönelik gidişatın yanı sıra askeri teknik işbirliği konusundaki mevcut ve olası projeleri ele alacak” ifadeleri kullanıldı.

Çavuşoğlu 6. Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısına katılacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova daha önce yaptığı açıklamada tarafların Suriye’deki durumu, Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının hazırlığını ele alacağını söylemişti. Şimdi bütün gözler sessiz sakin geçmesi beklenen Moskova zirvesinde.
Ayşe Süheyla Çiçekci

Yorumlar