KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Lavrov: Ukrayna, Karadeniz’deki provokasyonla Batı’nın dikkatini çekmek istiyor

Lavrov: Ukrayna, Karadeniz’deki provokasyonla Batı’nın dikkatini çekmek istiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
288 0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna donanmasının Karadeniz’de Rus sınırlarını ihlal ederek gerçekleştirdiği provokasyonun amacının Batı’nın Ukrayna’yı unutmamasını sağlamak olduğunu belirtti. Lavrov, yaklaşan seçimler öncesi Poroşenko’nun oy oranının düşük olmasına da dikkat çekti.

İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile Cenevre’deki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Ukrayna’nın Kerç Boğazı’nda gerçekleştirdiği provokasyonun amacını açıkladı.
Lavrov, “Bu eylemin amacı, Batı’nın Ukrayna’ya unutmasına izin vermemek, zira Avrupa, Kiev yönetiminden artık bıktı. Belki de ABD henüz bıkmamıştır, bilmiyorum” dedi.

Kiev yönetiminin iç siyasi sorunlarını çözme arzusunda olduğunu da kaydeden Lavrov, Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun oy oranının feci durumda olduğunu vurguladı.

Lavrov, Ukraynalı denizcilerin Moskova’ya geçiş hakkında bildirimde bulunmama ve gizlice Azak Denizi’ne girme talimatı aldığını da kaydetti.
‘2014’E KADAR RUS KARASULARININ BAŞLANGICI OLARAK KABUL EDİLİYORDU’

Lavrov’a göre Ukrayna gemileri, 2014 yılına kadar Kiev dahil tüm uluslararası kamuoyu tarafından Rus karasularının başlangıcı olarak kabul edilen noktaya kadar geldi.

Ukrayna gemilerinin 25 Kasım’da Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya, bölgeye savaş uçaklarını göndermişti. Rusya, ayrıca, Kerç Boğazı’ndaki Kırım Köprüsü’nün altına bir tanker yerleştirip güvenlik nedeniyle buradaki trafiği bir süre için durdurmuştu.
https://tr.sputniknews.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir