KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Lavrov ABD’nin İran konusunda Rusya’ya yaptırımdan rahatsız

Lavrov ABD’nin İran konusunda Rusya’ya yaptırımdan rahatsız

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
282 0

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile görüştü. Bugün birlikte Kültürel İşbirliği Anlaşması’na imza atan bakanlar bir basın toplantısı da düzenleyecekler.

İran haber ajansı İRNA’nın haberine göre iki bakan farklı uluslararası ve bölgesel meseleler üzerine konuştular. Ajansın haberinde Suriye, Yemen ve Afganistan özel olarak anıldı. Ekonomiyle ilgili konularda da görüşmeler yapılacağı bekleniyor.

12 Nisan Pazartesi akşamı İRNA’da Lavrov’la yapılmış olan bir söyleşi de yayınlandı.

Lavrov bu söyleşide İran’la ilişkilerin geliştirilmesinin Rus dış politikasının önceliklerinden biri olduğunu belirtirken, iki ülkenin egemenlik haklarının karşılıklı tanınması ve iç işlerine karışmama ilkelerini benimsemiş olduklarının altını çizdi.

Lavrov, Sputnik V aşısının Rusya tarafından sağlandığını ve İran topraklarında aşının üretilmesi için planlar olduğunu söyledi.

Yeni sömürgecilik suçlaması
İRNA muhabirinin “yeni ABD yönetimi Donald Trump’ın politikalarını yeni bir biçim altında sürdürecek gibi görünüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ülkelerimiz Biden yönetiminin tek taraflı yaklaşımlarına karşı koymak için neler yapabilir” sorusunu da yanıtlayan Lavrov, ABD’nin 1990’lı yılların başında Sovyetler’in çözülüşünün ardından kazandığı “küresel hakimiyeti” terketmeye yanaşmadığını, asıl sorunun bu olduğunu belirtti. Bu politikanın “özellikle daha adil, daha demokratik ve böylece daha kalıcı bir çok kutuplu dünya düzeninin şekillenmesi yönündeki nesnel süreç” dikkate alındığında bütünüyle yıkıcı olduğunu söyleyen Lavrov, şöyle konuştu: “Aslında uluslararası politikada yeni sömürgeci bir yaklaşımın yeniden canlandırılması durumuyla karşı karşıyayız. Bu yaklaşım, başka şeylerin yanında bir de dünyayı “seçilmiş” ülkeler ve diğerleri olarak ayrıştırmaya dayanıyor. Seçilmiş olanlar yaptıkları her şey için önsel bir özüre sahipken, diğerlerinden Washington’un talimatları doğrultusunda hareket etmeleri bekleniyor. Bu elbette İran ve Rusya için kabul edilemez bir şeydir, ve dünyanın diğer ülkeleri için de.”

İRNA’da yayınlanan söyleşide İran’ın Moskova’daki büyükelçisi Kazım Celali’nin Tahran’daki görüşmelerle ilgili sözlerine de yer verildi ve Celali’nin Lavrov’un ziyaretinin önemine işaret ettiği, bu ziyaretin İran dini lideri Ayetullah Hamaney’le Rus lider Vladimir Putin arasındaki mesaj alışverişlerinin ardından gerçekleştiğini vurguladığı belirtildi. Celali, iki lider arasındaki mesajların İran-Rusya işbirliğine ilişkin önemli unsurlar taşıdığını vurguladı.

ABD dış politikası bir süredir “düşman” önceliklerinde Rusya’yı öne çıkartırken, İran’a dönük yumuşama işaretleri veriyor. Lavrov’un İran’da sıcak karşılanan ziyareti her iki ülkenin de ABD politikasının “sıralı hedefleri” konusundaki uyanıklığını da gösteriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin İran’la işbirliği yapılması nedeniyle uyguladığı yaptırımları kaldırması gerektiğini ifade etti.

Tahran’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ABD’nin KOEP’i (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) uygulamaya tam anlamıyla dönüş yapması gerektiğini söylerken, doğrudan İran’a karşı getirilen yasadışı yaptırımların yanı sıra İran’la işbirliği yaptıkları gerekçesiyle yabancı şirketlere uygulanan tüm yaptırımların kaldırılması gerektiğini de kastediyoruz” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Rus şirketlerle mevcut olan anlaşmalar bakımından, ABD’nin yaptırımlarının Buşehr’deki projenin finanse edilmesinde bir sorun yaratıp yaratmayacağı olasılığı ile ilgili soru üzerine bu açıklamayı yaptı.

Lavrov, ABD’de sınırları dışında yetki kullanmaya yönelik bir tutumun gözlemlendiğini, AB’nin de bu tutumu uygulama eğilimi gösterdiğini, tüm meşru yöntemlerin yerini tek taraflı eylemlerin aldığını belirtti ve “Yasal sınırların dışında yetki kullanma girişimlerine son verilmeli” dedi.
‘İran’a 500 bin dozdan fazla Sputnik V aşısı gönderildi’
İran’a 500 bin dozdan fazla Sputnik V aşısının gönderildiği bilgisini veren Lavrov, “İranlı dostlarımızın da bugün teyit ettiği gibi, bu aşı etkinliğini kanıtladı. Pandemiyle mücadelede komşularımıza daha fazla yardım etmeye ve aşının İran’da üretimini organize etmeye hazırız ” dedi.

Zarif: Daha fazla Sputnik V aşısı almayı umuyoruz
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de “Rusya’ya aşı sevkiyatı için bir kez daha teşekkür etmek isterim. Ülkelerimiz arasındaki bir anlaşma yoluyla Sputnik V aşısını İran’da üretmeyi ve Rusya’dan daha fazla aşı almayı başaracağımızı umuyorum” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir