KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kuzey ve Güney Kore’de başlayan birleşme sadece spor birleşmesi mi ?

Kuzey ve Güney Kore’de başlayan birleşme sadece spor birleşmesi mi ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
338 0

Güney Kore’de 2018 yılında yapılacak kış olimpiyatları için Kuzey Kore spor yarışmalarına Güney Kore ile bir takım gönderebileceklerini söylemiş ve yaşanan gelişmeler sonucunda da buz hokeyi takımına ortak sporcu çıkarmışlardı. Birliktelikleri sonucunda 1950’lerden sonra Kuzey Kore’den sporcular, sanatçılar hatta üst düzey siyasetçiler Güney Kore’ye geçiş yaparak spor hazırlıklarına başladılar.
Son zamanlarda yaşanan ve üst düzey Kuzey Kore Meclis Başkanı Kim Yong-nam’ın, PyeongChang Kış Olimpiyatları’na katılacak kafileye başkanlık etmek üzere Güney Kore’ye gideceği açıklaması üzerine dış basında ve vatandaşlar arasında “Kuzey – Güney birleşiyor mu?” sorularını beraberinde getirdi.

Peki birleşirse neler yaşanır? Bu birleşmeden hangi ülkeler kârlı çıkar hangiler ülkeler zararlı? Peki birleşmeleri sonucunda Güney Kore bu durumdan nasıl etkilenecek. Bu konu üzerinde yaptığımız haber araştırmaları ile Kuzey Kore ile güney Kore birleşmesi sonucunda toprakların Kuzey Kore’ye katılmasıyla inşaat konusunda sıkıntı çeken ve yer bulmakta zorlanan müteahhitler için hem yer sıkıntısı çözülecektir. Bu durumda ekonomik olarak yeni kalkınma alanlarına geçilecek. Özellikle inşaatın kalkınmadaki öncelikli olarak etkisi büyük etki yaratacağa benziyor. Kuzey Kore’den ise ekilebilir tarım alanları ve ucuz işgücü fazlalılığı Güney Kore’nin kalkınma konusunda yeni atılımlara da başlayacak. Gelen ucuz işgücünün gelmesiyle birlikte ucuz gıda ürünleri üretilecek ve Güney Kore’de yaşanan pahalı gıda sorunu da bir nevi çözüme kavuşacak. Diğer bir husus ise bölgede yeni yerlerin ekonomik alanların açılamaması bölgedeki yoğunlaşma ve tıkanıklık , yeni alanlar ile rahatlıyacak.. Kuzey Kore’de her yıl kişi başı 107-167 kg arası hububat alan ve insani yardımlar ile geçinmeye çalışan insanlar birleşme sonucunda ekonomik seviyeleri artacaktır.

Tabii ki bunlar çok iyimser düşünceler. Ya olumsuz düşünceler ve teoriler neler. Altyapı, sağlık, eğitim, güvenlik, toplumsal adaptasyon konularında çok önemli sorunlar ortada. Özellikle modern tarım ile işsiz kalacak birçok Kuzey Korelilerin ne olacağı bir diğer merak konusu. Ekonomik sorunların ortaya çıkaracağı Gettolaşma ve sorunlarda cabası. Birçok Güney Koreli vergilerinin bölgeye aktarılmasında rahatsız olacağını şu anda bile dillendirmekte. Diğer bir soru ise birleşmeden sonra Çin ve Rusya’nın Kuzey Kore’ye verdiği yardımlara devam edip etmeyeceği. Zira Batı yanlısı bir birleşme mi yoksa Doğu yanlısı bir birleşme mi merak konusu olsa da Güney Kore’nin bu saatten sonra Doğu blokundan yana olması imkânsız hatta hayalden öteye gitmeyen bir nokta. Almanya’nın doğu batı birleşmesinden sonra doğan sorunlar silsilesinin aynısı ile dünya tekrar karşılaşacağı bir gerçek.
Kore’nin birleşmesi her iki ülke içinde olumlu ve olumsuz şeyleri beraberinde getireceği kesin. Mesela bu durumdan zararlı çıkacak olanlar kimler sorusuna ilk akla gelecek olan Japonya. Karşında güçlü bir devlet olacak olan ve Asya’ya kapı niteliğinde olan Kore¸ Japonya için ne kadar birleşmelidir ya da birleşmeli midir? Asya pazarına açılacağı bir kapı olan Kore yerine karşısında güçlü bir devlet görmek Japonya’nın hiçte hoşuna gitmeyeceğe benziyor.
Spor birleşmesi ile başlayan diplomatik ilişkiler gelecekte birçok şeye gebe gibi görünüyor.

Zehra Burcu Ağdan / kafkassam

Kaynakça
http://www.milliyet.com.tr/kuzey-kore-den-tarihi-hamle-guney-dunya-2603966/

https://www.rfa.org/korean/in_focus/food_international_org/foodshortage-03022017144505.html

http://news.jtbc.joins.com/html/470/NB11585470.html

http://www.yonhapnewstv.co.kr/MYH20180203007000038/?did=1825m

http://www.seoul.co.kr/news/newsView.php?id=20180207003012&wlog_tag3=naver

http://news.kbs.co.kr/news/view.do?ncd=3602974&ref=A

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir