KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kuzey Kafkasya
  4. »
  5. Kuzey Kafkasyada koronavirüs çalışmaları

Kuzey Kafkasyada koronavirüs çalışmaları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
305 0

Koronavirüs bütün dünyayı tehdit ettiği gibi şimdi de Rusya’nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde yayılmaya başladı. 30 Mart itibarıyla Adıge, Çeçenya, Kabardey-Balkar, Krasnodar ve Stavropol Bölgesel yetkilileri yetkililer bölgelerinde enfeksiyonları doğruladılar. Başta Çeçenistan olmak üzere Kuzey Kafaksyada salgını ortadan kaldırmak için yetersiz bütçe ve sağlık kaynaklarını seferber etmek için canla başla uğraşıyorlar.
Medyaya bildirilen enfeksiyon sayısı hala dünya rakamlarına göre nispeten düşük seyretmektedir. Adıge ve Dağıstan’daki doğrulanmış dört vaka basına bildirilmiştir. Çeçenistan’da ise bu sayı dokuzdur. Bölgede yeni koronavirüs ile ilgili ölüm bildirilmemiştir. Ancak, bu resmi istatistikler yetkililerin bilginin yayılmasındaki kısıtlamalar ve test tesislerinin eksikliği nedeniyle olmuş olabilir.
Şimdiye kadar Kuzey Kafkasya’daki koronavirüsün ile ilgili dikkat çeken konu bölgesel yetkililerin konu ile alakalı verdiği rakamların ve açıklamaların çelişkili olmasıdır. Dağıstan valisi Vladimir Vasiliev, 28 Mart’tan başlayarak cumhuriyetteki tüm kamu etkinliklerini yasakladı. 30 Mart 5 Nisan tarihleri arasında paket servisi olan restoran hizmetleri dışında restoranlar ve diğer yiyecek içecek işletmelerinin de geçici olarak çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Kabardey-Balkar’da hükümet ise işverenleri çalışanların uzaktan çalışmasına izin verilmesi konusunda ikazda bulundu.
Şimdiye kadar yapılan en kapsamlı tedbirler Çeçenistan’da açıklandı. 28 Mart’ta Çeçen makamları sağlık personeli ve gıda malzemeleri dışında cumhuriyete herhangi bir malın girmesini yasakladı.

Çeçenistanda Coronavirus


29 Mart’tan itibaren geçerli olacak çok sıkı tedbirler açıklandı. 27 Mart’ta, Grozny havaalanına sadece Çeçen Cumhuriyeti’nde oturma izni veya kayıt olan yolcuları kabul ediyordu. Havaalanı idaresi, şimdi tüm yurtdışı uçuşların durdurulduğunu bildirdi. Kısıtlama, salgın süresince uygulanacaktır. Grozni ile Moskova arasında bir uçuş gerçekleşecek bunun dışında her hangi bir uçuş yok. Ayrıca da 5 Nisandan itibaren Çeçenistana karayolu ile de giriş çıkış yasaklandı. Bu uygulama Rusya Federasyonu içinde bir ilk olarak kabul ediliyor. Bunun yanında hastaneler için gerekli tıbbi malzeme satın alındı ve hastaneler Kuzey Kafkasya’da koronaviris noktasında en önemli üss haline getirildi. Çeçenistan’daki restoran ve sinemalar kapatıldı. Kadirov karantina kurallarına uymayan insanların “ölmeyi hak ettiğini” belirtti. Yani Çeçenistan devlet başkanımız Kadirov en kestirmeden halkımızın anlayacağı dilden konuşarak halka diyor ki ya bu kurallara uyar yaşarsın ya da ölümü sen kendin seçmiş olursun diyor.Tüm dünyada gerçekleşen kuralları açık ve net şekilde

Eğer koronavirüs ölçeği büyümeye devam ederse, Kuzey Kafkasyada Çeçenistan örneğinde olduğu gibi her bir idare sınırlarını kapatmak zorunda kalacaktır. Yönetimler şehirler hatta köyle arası bile temasın kesilmesi söz konusu olacağından sağlık açısından olumlu sonuç vereceği gibi bu olayın çok ciddi olumsuz getirileri de olacaktır.
Yayılan salgının ekonomik etkisi tüm Rusya Federasyonunda kendini göstereceği gibi en fazla da özellikle Kuzey Kafkasya ekonomileri için yıkıcı olabilir. Kuzey Kafkasya’da işsizlik geleneksel olarak diğer Rus bölgelerine göre daha yüksektir ve bu Nisan Mayıs aylarında yıkıcı bir şekilde kendini hissettirecektir. Restoranlar, pazarlar ve diğer küçük işletmelerin kapatılması, hükümetten maaşı almayan çoğu insanın geçim kaynaklarını ortadan kaldırmıştır. Kuzey Kafkasyada yeni yeni gelişen turizm ve seyahat turları da bu kapsamda askıya alındığı için bölge insanının eline geçen sıcak para da böylece en az 3 ay ötelenmiş oldu. Koronavirüs ve petrol fiyatlarındaki aşırı düşüş merkezi Rusya ekonomisini vurduğu gibi merkezi hükümetten yerel yönetimlere gelebilecek destekleri de devre dışı bırakacağından başta Kuzey Kafkasya yönetimleri olmak üzere Rusya’da büyük bir ekonomik krizi tetikleyecektir. Kuzey Kafkasya yerel yöneticileri Rusya’nın desteği olmadan ayakta durabilmek için yeni yöntemler geliştirmek halkın sosyal refahını bir kenara bırakarak asgari geçimini sağlayabilmek için tedbirler almak zorundadır. Tarım ve hayvancılığın Rusya’nın diğer bölgelerine göre daha iyi olduğu için en azından açlık meselesi ile karşı karşıya kalınmaması için bu yönde tedbirler alınması beklenmektedir. 2. Dünya savaşındaki açlık ve kıtlığın yeniden yaşanmaması için yerel yöneticiler şimdi kendilerini gösterip Kuzey Kafkasya halkının imdadına yetişecektir.
Garipbeg Usmanov Gudermas Çeçenistan kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir