KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kuzey Irak’tan Manchester’a Noşirvan öldü Ariana Grande kaldı!

Kuzey Irak’tan Manchester’a Noşirvan öldü Ariana Grande kaldı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
338 0

Önce Kuzey Irak Goran (Değişim) Hareketi lideri Noşirvan Mustafa (Newşîrwan Mistefa) öldü. Sonra İngiltere’nin kuzeyindeki Manchester kentinde bulunan Arena konser salonunda Pazartesi gecesi bir intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda en az 22 kişi yaşamını yitirirken, 59 kişi de yaralandı. El yapımı düzeneğin ateşlenmesiyle gerçekleşen patlama, ABD’li pop şarkıcısı Ariana Grande’nin konserinin sonlarına doğru konser alanının fuayesinde oldu. Reuters, saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini bildirdi. Goran liderinin ölümü ile Manchester patlaması arasında bağ kurmak irrasyonel bir tutum görülebilir. Hedefin İngiltere ile birlikte ABD olduğu söylenebilir. Her ne kadar intihar saldırısının gerçekleştiği coğrafi alan İngiltere olsa da ABD’li pop şarkıcısı Ariana Grande’ın konser alanda bulunmasından sembolik diğer hedefin ABD olduğunu gösterir. Hem ABD’yi hem de Birleşik Krallığı aynı çuvala koyup sallayan güç odağı küresel aktör mü bölgesel aktör mü?

Goran (Değişim) Hareketi lideri Noşirvan Mustafa 1944; Süleymaniye doğumlu. Süleymaniye’deki Kraliyet Kral Faysal Okulu’nda, erken yaşta özel öğretmenler (İngiliz görevliler ) tarafından kendisine yabancı dil öğretildi. Bağdat Üniversitesi’nde siyaset bilimi eğitimi gördü.1970’de Mustafa Bağdat Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldı. Avusturya’da sürgünde yaşarken Viyana Üniversitesi’nde uluslararası hukukta okudu. Nawshirwan Mustafa, 1960 yılında KDP’ye katıldı, gençlik kollarında çalıştı. Daha sonraki yıllarda Celal Talabani’nin kurmayları arasında yer aldı. Daha sonra Talabani’nin partisi KYK’dan ayrıldı. Peşmergelik yaptı, hapishanede yattı. 2007 yılında Goran Hareketi’ni kurdu. Goran Hareketi’nin temel felsefesi değişim. Genel seçimlerde 111 sandalyeli ulusal mecliste 25 milletvekili çıkardı. Talabani’nin kalesi sayılan Süleymaniye’yi ele geçirdiği söyleniyor.

Iraklı entelektüel Kürt siyasetçi Noşirvan Mustafa Soranice ve Kurmanci dışında Arapça, Farsça, İngilizce ve Almanca dillerini de bilmekteydi. 1982 yılında Şule Elî’evlenmiş iki oğlu bir kızı vardır. 26 yaşındaki oğlu Harvard mezunu, iktisatçı. Onun ikizi olan kızı doktor. Londra’da Imperial College’da tıp tahsili yaptı. Diğer oğlu Londra’da Westminister Üniversitesi’nde iktisat okudu. Eşi Şule Elî’ kendisinden önce 17 Mart 2017’de vefat etmişti. Irak’ta serbest medya yayınlarının düzenlenmesi için çalışmalarda yapan Nawshirwan Mustafa 19 Mayıs 2017’de rahatsızlığı nedeniyle Süleymaniye kentinde 72 yaşında öldü. Değişim Hareketi (Tevgera Goran) lideri Newşirwan Mustafa vasiyeti üzerine partinin genel merkezi ile evinin bulunduğu Gırdi Zergete’de /tepe üstü-Sarı bölge-Altın giriş) toprağa verildi. Newşirwan Mustafa’nın vasiyeti üzerine gömüldüğü Gırdi Zergete yer adı, Baas rejimi döneminde bölgede bulunan tutuklarının kapatıldığı bir karakoldan geliyor, şimdi orası müze. Gırdi Zergete neresi biliyor musunuz ve bu yerin ne önemi var? Burası Körfez harbi sonrası Irak’ı işgal eden ABD birliklerinin koordinasyon merkezi olarak kullandıkları bir bölge. Amerikalıların boşalttıkları binaya daha sonra Tevgera Goran yerleştiriliyor. Kimin tarafından? Tabiki Amerikalılar tarafından. Amerikalılar Tevgera Goran’ı kendilerinden görüyor.

16 Haziran 2016’da Noşirvan Mustafa hakkında Goran liderinin, ‘Kürd devleti kurulacağına dair inancının kalmadığı’, ‘Kürdistan’ın bağımsızlığını bir hayalden ibaret olarak gördüğü’ gerekirse Süleymaniye’nin Bağdat’a bağlanabileceği” içerikli kendisine ait olduğu iddia edilen ses kaydından dolayı tutuklama kararı çıkarıldığı bildirilmiş bunun üzerine sağlık sorunlarını gerekçe göstererek tedavi olmak için İngiltere’ye gitmişti. Tevgera Goran, İran ve Avrupa daha çok İngiltere ve ABD çizgisinde bir politik görüşe sahip. Türkiye’ye sıcak baktığı söylenemez. PKK ile ortak askeri meclis kurma girişiminde bulunan Tevgera Goran, PKK’nın çatı yapılanması KCK ile ilişkileri yakın tutmasıyla tanınıyor. Goran, liberal Kürt hareketinin lideri Barzani’yi indirip, Kuzey Irak’ta Suriye ile birlikte PKK yapılanmasının kontrolü ele geçirmesi için “muhalefet” yürütüyordu. Noşirvan Mustafa ölmeden önce Talabani’nin partisi KYP ile Barzani karşıtı bir koalisyon için anlaşmıştı. Ecel bu hesabı bozdu.

Mesut Barzani ve partisi KDP büyük bir gaileden şimdilik kurtuldu. Değişim Hareketi (Goran) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında 17 Mayıs 2016’da Kürdistan’da güç dengesinin değiştirilmesi amacıyla yapılan anlaşma bozulma tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü fiili olarak bu anlaşmanın bir maddesi uygulandı. O madde de Bağdat’ta Goran – KYB bloklarının birleşmesiydi. Sözde orada Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) baskı yapabildiler. Ancak aslında bu KDP’nin işine yaradı. KDP Bağdat’tan daha çok uzaklaşarak Erbil – Bağdat ilişkilerini tek taraflı hale getirdi. (Bkz. http://www.rudaw.net/turkish/opinion/22052017?keyword=Goran ) Noşirvan Mustafa’dan sonra yerine Peşmerge içinde Tevgera Goran bağlısı bazı generallerin desteklediği, Kandilde PKK yetkililere görüşmeler gerçekleştiren partinin ikinci adamı Kadir Hacı Ali’nin geçmesi bekleniyor. Merak ediyorsanız söyleyeyim onun da Noşirvan Mustafa gibi İngiltere pasaportu var! Ariana Grande’ın konserlerine gitmeyin yoksa bombaların hedefi olursunuz benden söylemesi!

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir