KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kürtlerin FETÖyle imtihanı ve Türkmen Cephesinin başına gelenler!

Kürtlerin FETÖyle imtihanı ve Türkmen Cephesinin başına gelenler!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 7 dk okuma süresi
417 1

Kürtlerin FETÖyle imtihanı ve Türkmen Cephesinin başına gelenler!

23 Ocak 2013 Çarşamba tarihli Vatan gazetesinde Ruşen Çakır’ın; Irak Kürdistanı’ndaki FETÖcü yapılanmanın faaliyetlerini yürüten olan ve 8 yıldır koordine eden aslen Trabzon Oflu Talip Büyük’ün ağzından anlattığı yazı, bu kumpasçı çetenin Türkiye’nin ve Irak Türkmenlerinin ikbal ve istikbaline ve hatta istiklaline nasıl darbe vurduğunun tanığı. Talip Büyük; ilk kez okul açma faaliyetlerinin başladığı dönemde Kuzey Irak’ta Türkiye’nin gönderdiği Özel Kuvvetler, MİT, bir Türkiye Cumhuriyetinin resmi muhatap kabul ettiği Irak Türkmen Cephesi’nin bulunduğunu, bu grupların kendi faaliyetlerine başta biraz önyargılı yaklaştıklarını, Kürt yönetiminin “Bunlar MİT galiba” diye bakarken MİTin de o dönemin yaklaşımına uygun olarak “Bunlar irticacı” dediğini, fakat bu bakışın uzun sürmediğini anlatıyor. (Bkz. http://www.gazetevatan.com/rusen-cakir-508450-yazar-yazisi-gulen-cemaati-19-yildir-irak-kurdistani-na-hizmet-goturuyor/)

Türkmen Cephesi’nin güç kaybetmesinin nedenleri bu bilgilerde saklı, şeytani niyet bu bilgilerde gizli. Mehmet Tahsin Gökkaya’nın http://www.turkmensani.net/ de yayımlanan “Dr. Sadettin Ergeç’in İTC başkanlığından alınmasında FETÖ terör örgütünün barmağı vardır” başlıklı değerlendirmesi bu açıdan önemli. Kuzey Irak’ta maalesef Türk yetkililerin desteğiyle palazlanan CIA projesi FETÖcüler operasyona önce Özel Kuvvetlerden başlıyor. Dışişleri’ndeki elemanlarının vesilesiyle Türkmen Dosyasına el koyarak, bu konuda yetkinin Asker’den çekilip Dışişleri’ne verilmesini sağlıyor. Bunu nasıl yapıyorlar hiç düşündünüz mü? İnanın şeytanın aklına gelmeyenler bunların aklına geliyor. Nasıl mı? Türk askerinin başına çuval geçirme hadisesini hatırlayın. 4 Temmuz 2003’te, “Çuval Olayı” yaşandı. Süleymaniye baskınında, ABD’liler Türk Özel Kuvvetleri’ne mensup, üçü subay, sekizi astsubay on bir Türk askerini gözaltına aldılar; bu askerlerin üzerinde üniforma ve kimlik yoktu. Amerikan tarafı, Türk Özel Kuvvetleri’nin de katılımıyla Kerkük Valisi’ne yönelik bir suikast gerçekleştirilmesinin, ABD askerlerince son anda önlediğini savundu ve bu tezinden bugüne kadar vazgeçmedi.

4 Temmuz 2003’te Türk Özel Kuvvetleri’nin Süleymaniye’deki karargâhını basan Amerikan güçlerinin bunu niye yaptıklarının cevabı, ABD gizli belgelerine yansıdı, buna göre Türk askerleri Kerkük Valisi’ni öldürme planının parçasıydı. İşte FETÖcü Türk görünümlü CIAnın kripto nüfuz ajanları, kendi faaliyetlerinin önünde en büyük engel gördükleri ve Türkmen davasından birinci derecede sorumlu Türk Özel Kuvvetlerini sahadan silmek için bu kumpası kurmuşlardı. ABD kaynaklarının şifreli yazışmalarında “Kerkük-Süleymaniye bölgesinde bazı şahısların “Kerkük bugün kurtarıldı” dediği haberleşmelerin tespit edildiğinin” belirtilmesi geçmişte yaşanan ve 15 Temmuzda tekrarlanan ihanetin delili olarak karşımızda duruyor. (Bkz. ‘Çuval olayı’nın perde arkası WikiLeaks’te/ 04 Nisan 2011/ http://t24.com.tr/haber/cuval-olayinin-perde-arkasi-wikileakste,136878)

Türkmen dosyası çok güçlüyken Asker’den çekilip Dışişleri’ne verilmesiyle birlikte Türkmen davası sürekli kan kaybetmeye başladığı gibi bazı bölünmelere neden oluyor. FETÖcü yapının girişimi ve yönlendirmesiyle başlatılan Türkmen Cephesini zayıflatma projeleri sonuçlandığında ortaya çıkan tablo, maddi ve manevi kayıpların bu işin hiçbir düşman gücün veremeyeceği zararın ötesinde ve üstünde olmasıydı. Türkmen ana partileri İTC çatısından uzaklaştırılmış, maddi destekleri kesilmiş, daha sonra bu partiler İTC’ye, İTC’de bu partilerle karşı karşıya getirilmiş velhasıl ekilen fitne tohumları başak vermiştir. Bir diğer operasyonda Irak Türkmenlerinin tek karar merkezi olan Irak Türkmen Meclis’inin (ITM) fesh edilmesi ve birçok ülkedeki Türkmen temsilciliklerinin kapatılmasıdır. Hatta O dönem İTC genel Başkan’ı olan Dr. Sadettin Ergeç’in kurultaysız bir şekilde başkanlıktan ayrılması da gerçekleştiriliyor. (Bkz. http://www.turkmensani.net/tr-tr/index.php?option=com_content&view=article&id=3085%3Adr-sadettin-ergecin-tc-bakanlndan-alnmasnda-fetoe-teroer-oerguetuenuen-barma-vardr&Itemid=165)

Yazdıklarım Irak Türkmenlerine kurulan kumpasın bir kısmı, buz dağının görünmeyen tarafında daha neler var? Zamanımız varsa öğreneceğiz. Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait Erbil kenti başta olmak üzere Süleymaniye, Duhok ve Halepçe kentlerinde 20 okul mevcut. Bu okullarda 12 bin 719 öğrenci eğitim alıyor. Işık Üniversitesi de bu yapıya bağlı ve Türkiye’de kapatılan Fatih üniversitesinin garantörlüğünde Erbil’de faaliyet gösteriyor. Bunun yanında örgütün Erbil merkezli Devran FM adında yayın yapan bir de radyosu var. Ancak bugün Anadolu Ajansının bülteninde yer alan “Kuzey Irak Kürt yönetimi Eğitim Bakanlığının FETÖ’ye ait bölgede eğitim veren fesat okullarının kapatılmayacağını söyledi” şeklindeki haberi çok dikkatli okumak ve yorumlamak gerekiyor. (Bkz. http://aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/ikby-fetoye-ait-okullarin-faaliyetlerini-surdurecegini-belirtti/621093)

Gerçekten Türkiye’den Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimine bu eğitim kurumlarının kapatılması doğrultusunda bir talep iletilmiş midir? Türkiye ile siyasi, ekonomik, kültürel ve hatta askeri ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin buna hayır demesi mümkün müdür? Nitekim 15-3-2014’te Başbakan Erdoğan’ın, Kuzey Irak’taki Türk okullarının kapatılması için bizzat Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’den ricacı olduğu, ancak Barzani’nin kapatamayacakları cevabını verdiği iddia edilmişti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sözcüsü Safin Dizayi, “Bize böyle bir talep gelmedi” demişti. Acaba yine böyle bir durum yani Türkün Türke propagandası mı söz konusu? (Bkz. http://www.cnnturk.com/video/turkiye/kuzey-irak-yonetiminden-gulen-okullari-aciklamasi?)

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Hüseyin Ertaş - -

    Karışık, çok karışık durumlar. Son 10 yıldır bu ülkede olup biteni anlamak mümkün değil. Resmi olarak Fetullah’ın da iadesi hiç istenmemiş olduğu ortaya çıktı. Bari şu olanlardan sonra doğru düzgün bir devlet olabilsek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir