KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Kürtlerin Cenevre’de olması konusunda kim ısrarcı

Kürtlerin Cenevre’de olması konusunda kim ısrarcı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
344 0

Rusya: Kürtlerin Cenevre’de olması konusunda ısrarcıyız
lavrov
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kürtlerin Cenevre’de Suriyeli taraflar arasında yapılan barış müzakerelerine katılmasında ısrarcı olduklarını söyledi.
Moskova 5. Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda konuşan Lavrov, Suriye, Irak, Libya, Yemen veya herhangi bir ülkede güvenilir bir çözüme ancak tüm etnik, siyasi ve mezhepsel grupların müzakerelerde istisnasız temsil edilmesiyle ulaşılabileceğini belirtti. Rus bakan, bu mantıktan yola çıkarak, Suriyeli Kürtlerin müzakerelere katılmasına ilişkin ısrarı sürdürdüklerini ifade etti.
‘TERÖRİSTLER ARAÇ OLARAK KULLANILMAMALI’
Lavrov, yeni bölgesel güç dengesinde avantaj sağlamak için teröristleri araç olarak kullanan devletleri eleştirdi. Batılı liderlere tutumlarını değiştirme çağrısı yapan Lavrov, siyasi çıkarlar için teröristlerin kullanılmasına son verilmesini istedi. Bakan, halkların kendi geleceklerini belirleme hakkına saygı duyulması gerektiğini vurguladı.
‘NATO, RUSYA KARŞITI POLİTİKASINDAN VAZGEÇMELİ’
Lavrov’un gündeminde Rusya-NATO ilişkileri de vardı. İttifak’ın Rusya’yı dizginlemeye çalıştığı bir dönemde, NATO’nun güven ve güvenlik önlemlerini yenileme teklifinin ilginç göründüğünü ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı, yapıcı işbirliği için Batı’nın Rusya karşıtı politikalardan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.
İki yıllık aradan sonra ilk kez 20 Nisan’da toplanan Rusya-NATO Konseyi’nin İttifak’ın ısrarlı talebi bir araya geldiğini kaydeden Lavrov, toplantıda ele alınan konulardan birinin terörle mücadele olduğunu bildirdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir