KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. KUDÜS’e ağlayanlar MOSSAD’ın Türkiye havaalanlarını kontrol ettiğini ne çabuk unuttu!

KUDÜS’e ağlayanlar MOSSAD’ın Türkiye havaalanlarını kontrol ettiğini ne çabuk unuttu!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
368 0

Bir Kudüs edebiyatı aldı başını gidiyor! Bazıları bol kepçeden Kudüs şairi ilan edildiği gibi goygoycular oturdukları yerden “en iyi Filistinli ölü Filistinli’dir” dercesine yangına ha bre odun atıyor olmanın manevi zevkinde. Onlara sorsanız ne yapıyorsunuz? Cevapları hemen belli; Filistin davasına Müslümanların ilk kıblesine sahip çıkıyoruz! Duruşlarına söylemlerine bakılırsa dava büyük mefkûre ulvi! Lakin kazın ayağı hiçte öyle değil. Sözde Siyonizm düşmanlarının; en büyük müttefiklerinin Siyonist örgütler olduğu nasıl olsa günün birinde ortaya çıkacak! Türkiye Cumhuriyetini aciz bir devlet gibi gösteren haberlere ne demeli? Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Trump’ın 14 Temmuz’da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu arayarak İsrail’de gözaltına alınan Ebru Özkan adlı Türk vatandaşının bırakılmasını istediğini yazdı. İsrail haberi doğrularken, söz konusu talebin, Erdoğan ile Trump arasında ABD’li rahip Brunson’ın bırakılması anlaşması çerçevesinde gerçekleştiği belirtildi. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’e konuşan, adını açıklamak istemeyen bir İsrailli yetkili, Trump’ın, Özkan’ın serbest bırakılmasını istediğini doğruladı. Yetkili “Başkan Trump’tan bu yönde bir istek geldiğini doğrulayabilirim” şeklinde konuştu. Ancak Türk yetkililer bu tür iddiaları yalanladı.(1)

Benim dikkatimi çeken bir başka haber daha var! 29 Temmuz 2018’de parlamentohaber.com’da İsrail’in bir süre önce, Türk Hükümeti’nden; ‘Türkiye’ye turist olarak giden İsrail vatandaşlarını korumak için’, Türk havaalanlarında ‘silahlı MOSSAD elemanlarının’ görev yapması için izin istediği, İsrail’i eleştiriyor görünse de 59. AKP Hükümetinin, bu istemi kabul ettiği ve 157 MOSSAD elemanının; İstanbul, Antalya ve Dalaman başta olmak üzere, silahlı olarak havaalanlarında ‘çalışmasına’ izin verildiği, Türk Dışişleri Bakanlığının, 18 Haziran’da, ‘İsrailli güvenlik güçlerinin yalnızca havaalanları içinde ‘görev yapacağını’, havalimanları dışında ‘görev’ yapmalarının söz konusu olmadığını açıkladığı’ yer aldı. Yine aynı sitede 22 Haziran’da gazetelerde İsrail-Türkiye ilişkileriyle ilgili başka bir habere de yer veriliyor. Buna göre; Türkiye ile İsrail’in ‘ortak cephane, techizat ve harp sistemleri depoları kurma arayışında’ olduğu, ‘iki ülkeden birine saldırılması halinde, diğer ülke tarafından depolanan malzemelerin kullanıma açılması’nın planlandığı belirtiliyor.(2) parlamentohaber.com; Avrupa’dan yayın yapıyor. Türkçe · Kurdî (Kurmancî)-Arapça- English (UK)· Español dillerinde yayınları var. Genel Yayın Yönetmeni Ve Medya Gurup Başkanı Hüseyin Hakkı Kahveci; 1972 İstanbul doğumlu. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Ankara‘da tamamlamış. Pakistan Karaçi Üniversitesinde burslu olarak Tıp eğitimi mevcut. 1996’da Amerika Kaliforniya‘da İşletme eğitimi, ardından Master yapıyor. Stratejik ve Uluslararası ilişkiler üzerine çalışıyor. İngilizce, Azeri Türkçesi ve Urduca ile orta derecede Rusça ile Arapça okuyup yazabiliyor. Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci – Yazar ve Stratejist olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet gösterdiği anlaşılıyor.(3)

Doğrusunu söylemek gerekirse bu haber yeni değil! Benim ulaşabildiğim bu haberin ilk yayınlandığı mevkute Hürriyet Gazetesi ve ilk yayın tarihi18 Haziran 2004. Hürriyet haberini İsrail’in muhafazakar gazetelerinden Haaretz’e dayandırıyor. 1918’de yayın hayatına başlayan Haaretz, merkez sol eğilimli yayın politikası izliyor. İsrail’in en eski günlük gazetesi. İngilizce sürümünün basımı ve dağıtımı International New York Times ile birlikte yapılıyor ve Berliner formatında İbranice ve İngilizce olarak basılıyor. Haaretz’de yer alan haberde, İsrail’in Ankara Büyükelçiliği’nden bir üst düzey yetkiliye dayanarak, “Türk yetkililerin, İsrail güvenlik görevlileri için 157 yeni çalışma iznine onay verdiği” belirtilmiş, bu onaydan önce İsrail’den Türkiye’ye yönelik pek çok charter uçak seferi, Türkiye’nin, Türk havaalanlarında İsrailli güvenlik görevlilerinin çalışmasına izin vermediği için iptal edilmişti. 157 yeni çalışma izninin çıkmasının ardından, İsrail’den Türkiye’ye uçak seferlerinin yeniden başlayacağı da kaydedildi. İsrail, yolcu uçaklarıyla Türkiye’ye gelip dönecek 157 güvenlik görevlisinin adlarını Türkiye hükümetine bildirdi. İki ülke arasında daha önceden varılan uzlaşma ve uygulamaya göre, İsrail yolcu uçaklarında ikişer silahlı güvenlik görevlisi bulunacak. Ancak uçaklar Türk Hava Alanları’na indikten sonra, İsrail’li korumanın görevi de sona erecek.(4) İki ülke arasında daha önceden varılan uzlaşma ve uygulamaya göre, İsrail yolcu uçaklarında ikişer silahlı güvenlik görevlisi bulunacak. İsrail’den Türkiye’ye gelen yolcu uçaklarını, silahlı MOSSAD görevlilerinin korumaya devam edeceği bildirildi.(5) Tam 12 yıl sonra 12 Mayıs, 2016’da Bulgaristan’ın Yeniden Doğuşu İçin Alternatif (ABV) partisi genel başkan yardımcısı Romen Petkof, MOSSAD başkanıyla üst düzey bir Türk yetkilisinin gizlice görüştüğünü ve bunun ardından MOSSAD ajanlarının Türkiye hava alanlarını kullanımlarında artış olduğunu bildirdi. Türkiye Dışişleri Bakanı yardımcısı Feridun Sinirlioğlu ve Mossad başkanı Yossi Kohen’ın bir araya gelerek gizlice görüştüklerini ve bunun ardından İsrail casusluk örgütü Mossad’ın elemanlarının Türkiye hava alanlarındaki varlıklarının artış kaydettiğini belirten Petkof; bu uygulamanın Türkiye toplumunun daha da baskı altına alınması ve ülkede daha fazla patlama ve kan dökme olaylarının yaşanmasına sebep olacağını söylemişti.(6) Yine bazı marjinal İslamcı sitelerde Türkiye’nin Gaziantep iline bağlı, Suriye sınırının çok yakınında bulunan Nizip ilçesinde; İsrail’in Flistin hava sahası üzerinde kontrolü sağlaması amacıyla bir hava üssü kurmasına izin verildiği haberleri yer almıştı.(7) Allah aşkına bir yetkili çıksın bu haberler yalan desin!

Bakınız:
1- https://turkish.aawsat.com/2018/07/article55420730/israil-ebru-ozkan-trumpin-istegiyle-serbest-birakildi
2- https://www.parlamentohaber.com/turkiyede-israil-isgali-basladi/
3- http://www.kimnereli.net/huseyin-hakki-kahveci.html
4- http://www.hurriyet.com.tr/gundem/turkiyedeki-israil-ucagina-mossad-korumasi-234627
5- 19 Haziran 2004 Cumartesi/ http://www.yenimesaj.com.tr/guncel/turkiyeye-mossad-ajani-yagacak-h4008228.html
6- http://parstoday.com/tr/news/turkey-i17755-mossad_ajanlar%C4%B1_t%C3%BCrkiye_hava_alanlar%C4%B1nda_cirit_at%C4%B1yor
7- www.vahdet.info.tr/filistin/dosya3/0787.html – kalemder.org.tr/article-detail/239-islm-uyanisa-karsi-turkiye-israil-isbirligi/
Ömür Çelikdönmez

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir