KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Küba, COVID-19 virüsüne karşı aşıyı buldu mu?

Küba, COVID-19 virüsüne karşı aşıyı buldu mu?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
258 0

Küba, Corona/Çin virüsüne karşı aşı ya da ilaç bulmadı. Solcular belki hayal kırıklığına uğrayacak ama gerçek bu. Öncelikle Dünya Sağlık Örgütü’nün bununla ilgili bir açıklaması yok. DSÖ’ye güvenmeyenler olabilir ama kurum HIV’in anneden bebeğe geçişini Küba’nın engellediğini ilan etti. Bu açıklama kurumun yalan söylemediğini gösterir.

İkinci olarak uzun süredir Küba meydasında buna karşı bir haber yok. Küba’da gerçekleştirilen devrimin ABD’nin ambargolarına rağmen hem Kübalılara hem de insanlığa en önemli katkılarından biri sağlık konusunda yaptıklarıdır. Ama Küba medyasında ilaca ilişkin bir haber yok. Küba basınından http://ahora.cu ise kısa bir süre önce yayınlanan bir yazıda Küba’nın 23 ilaç üretebileceğini ve aşı üzerinde çalışabileceği belirtildi.

Küba’da COVID-19’u kesin tedavi eden bir ilaç yok ama virüse karşı kullanılan ve etkili olduğu dile getirilen Interferon Alfa-2B var. Virüsün yayılmasıyla Çin, 30 ilacı kullanmaya karar verir ve ilaçlardan biri de budur. İlacın geliştirilmesinde en önemli etken Amerika’daki virüs kaynaklı başka hastalıklardır. Bu ilacın COVID-19’a karşı da etkili olduğu belirtilmektedir. İlacın virüse karşı etkili olduğu söylenebilir ancak kesim tedavi yöntemi demek oldukça zordur. Çünkü tedavi uzun süreli ve geniş kitleler üzerinde denenmedi. Sadece sınırlı testler yapıldı.

Küba’nın ilaç konusundaki tecrübesi uzun yıllara dayanıyor ama bu virüse karşı değil. Virüs dünyada yayıldığı gibi Küba’da da kendisini gösterdi. Ne yazık ki şu anda Küba’da virüse yakalanan 60’a yakın kişi hasta ve bir kişi hayatını kaybetti. Akıllara gelen ilk soru neden bu insanların tedavi edilmediği ve virüsün yayılmaya devam ettiğidir. Bir kaç gündür Çin’de yaşananları örnek gösterenler olabilir lakin Çin’i az çok tanıyan biri verilere güvenilmeyeceğini bilir.

Son olarak hatırlarsanız bir süre önce Küba’nın kanseri tedavi ettiği de iddia ediliyordu. Bu da palavraydı. Çünkü Küba kanseri tedavi edememiş sadece akciğer kanseri olan hastaların ömrünü bir kaç ay daha uzatabilmişti. Umarım gerekli tedaviyi Küba geliştirir ve paralar kapitalistlere akmaz ama unutmayın ki günümüzde vahşi kapitalizmin Mekke’si Çin’dir. Sağlıkla ve doğru bilgiyle kalın.
Emrah Kaya kafkassam Güney Amerika araştırmaları masası

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir