KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kripto Para Nedir ? Yatırım Yapmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 4 Bilgi

Kripto Para Nedir ? Yatırım Yapmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 4 Bilgi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
304 0
Kripto Para Nedir Yatırım Yapmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 4 Bilgi

Kripto Para Nedir ? Yatırım Yapmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 4 Bilgi

Yeni dijital Dünya’nın hayatımıza kattığı yeni bir terim kripto para, Peki Kripto Para Nedir ? Yatırım yapmadan önce nelere dikkat etmeliyiz ? Rehber niteliğinde hazırladığımız içeriğimiz tüm sorularınıza cevap oluyor. Hadi direk konumuza geçelim…

 

Kripto Para Nedir?

Dijital ortamda var olan, merkezi bir sisteme ihtiyaç duymayan sahtecilik, dolandırıcılık girişimlerinin önüne kesmek için kriptografiye dayanan dijital bir para birimidir. Çünkü kripto para birimleri eşler arası bazı işlemler yapılmaktadır. Ödemeler, yatırım değişimleri için özellikle kripto para kullanılmaktadır.

Kısaca hayali bir para birimi olmakla birlikte, kripto para birimlerinin de borsada ciddi bir karşılığı bulunmaktadır. Madencilik adı verilen bir kazım işlemi yapılarak transfer süreçleri hızlandırılmaktadır. Peki Nedir Bu madencilik ? Geleneksel bankalarda olan EFT/HAVALE işlemleri gibi burada onun yapılabilmesi için madencilerin bilgisayar güçleri kullanılarak transfer süreci yapılmaktadır.

Yazımızın başına dediğimiz gibi neticede merkezi bir otoriteye sahip değil. Özellikle buda buradaki trafik süreçlerin bir bölümünün madenciler tarafından karşılandığını içeriyor. Madencilerde kripto para birimlerinde yaptıkları transfer süreçleri için bir miktar kripto para bozukluğu kazanmaktadır.

Kripto para hayali olarak var, yani fiziksel olarak cebinize alıp koyabileceğiniz bir şey kesinlikle değil. Zaman ne gösterir bunu elbette bilemeyiz. Çünkü yurt dışında şuan bir sürü Bitcoin ATM’leri mevcut hatta İstanbul’da birkaç lokasyon da bulunuyor. Kısaca kripto para dijital bir ortamda tutulan sanal bir cüzdan olarak kullanılmaktadır.

Burada yapılan işlemlerin çoğu ‘’ blok zinciri ‘’ adı verilen bir teknolojinin ürünüdür. Bütün işlemler bu zincirin  etrafında oluşur ve hareket kazanır. Blok zincirleri verileri işlemek, çözümlemek için madenciler kullanılmaktadır. Onların donanımsal güçleri bu ortamdaki tüm trafiğin gerçekleşmesi için büyük bir rol oynamaktadır.

 

Kripto Para Yatırımı Yapmadan Öğrenmeniz Gereken 4 Bilgi

Bitcoin veya Etheryum gibi ünlü bir kripto para birimine sahip olmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu konuda biraz koçluk etmeye çalışacağız.

  1.    Kripto Para Değişim Süreleri

Kripto para birimleri değişken bir yapıya sahiptir. Değerleri aşırı hızlı çıkış ve inişler üzerinden  gerçekleşmektedir. Örneğin bu değişim sürecinin neyi içerdiğini anlamanız için bahsedelim. 2017 yılında 900 dolar olan Bitcoin Aynı yıl içinde 20.000 dolar bir seviyeye ulaşmaktadır. Her şeyden etkilenebiliyor. Kısaca yatırım yapmadan önce büyük bir risk içerdiğini bilmeniz gerekmektedir. Her yatırım risk taşıyor olsa da Bitcoin gibi dijital paralar biraz poker oynamaya benziyor.

    2.    Bilinmeyen Denklemler

Analizcilerin bile bilmediği çok fazla şey var. Çünkü kripto para birimlerinin özellikle çalışma faaliyetleri açısından düzeltme yapılması gereken çok şey bulunmaktadır. Neden öyle diyoruz ? Çünkü daha Bitcoini kim kurdu tam olarak onu bile bilmiyoruz. Sır perdesi gibi saklanıyor yıllardır hiçbir bilgiye de hala ulaşılamadı.

   3.   Kripto Para birimleri, Dolandırıcılık İçin Kullanılabilir

Kripto para birimleri özellikle bu işlerle hiç alakası olmayan bir kitleye hitap etmektedir. Fakat durum pekte öyle değil. Çünkü Kripto para birimleri takip edilemediğinden banka gibi hükümetin kontrolü altında olan sistemden kaçmak isteyenler için zemin oluşturmaktadır. Kara para aklama işlemi yapanlar bu dijital ortamda adeta bir sorun. Tabii Kripto varlığı kullananlar suçludur diyemeyiz, ama suçlu olan kişiler için bu ortam elzem nitelik taşımaktadır.

   4.     Kripto Para Birimi Kanıtlanamayan Bir Kazanç Oranına Sahip

Burada bir yatırım yapmak büyük bir kazanç getirebilir. Fakat bu varlığa yatırım yapmak ticaret üzerinden kumar oynamak gibi bir hal almaktadır. Düzenleyici standartlar arasında hiçbir bağlantı olmadan eşler arası değiş tokuş edilmektedir. Durum böyle olunca, değeri ne zaman yükselir ne zaman düşer izlenebilecek herhangi bir modele sahip değildir. Bu sebeple çok uzun vadeli bir yatırım yapmak için yeterli veri istatistiği bulunmamaktadır.

NOT: Bu haber içeriğinde yer alan hiç bir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen bu hususa dikkat ediniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir