KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Koronavirüs İran’da hızla yayılırken Cumhurbaşkanı Ruhani neyin zaferini ilan ediyor

Koronavirüs İran’da hızla yayılırken Cumhurbaşkanı Ruhani neyin zaferini ilan ediyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
301 0

İran’da siyasi çevreler arasındaki tartışma, koronavirüse gölge düşürdü. Koronavirüse bağlı vakalar İran’ın çeşitli bölgelerinde rekor sayılara imza atarken Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ülkesinin koronavirüs salgınına karşı “zafer” ilan ettiğini öne sürdü.

Resmi istatistiklere göre, yeni ortaya çıkan bin 53 vaka ile İran’da toplamda kaydedilen vaka sayısı 14 bin 991’e çıktı; toplamda kaydedilen can kaybı ise 835’e yükseldi. Tahran’da 200, İsfahan’da 118, Mazenderan’da 96, Kum’da 19, Gilan’da 18 yeni vaka görüldü. AFP’nin haberine göre, şuanda İran’da en yüksek günlük vakalar kaydediliyor.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Herkesi bu virüsü ciddiye almaya ve hiçbir şekilde herhangi bir bölgeye seyahat etmemeye çağırıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Ruhani ise insanların moralini yüksek tutmaya çalışarak İran Sağlık Bakanı Said Nemeki’nin İran’ın “salgının zirve noktasını aştığını” ve Kovid-19’ye karşı zafer kazandığını söylediğini nakletti. Ruhani, dünkü açıklamasında, Sağlık Bakanlığının virüsü kontrol altına aldığına dair en uygun zamanda kanıt sunacağı sözünü verdi.

Ilna ajansının haberine göre, koronavirüsle yüzleşme kaydedilen istatistiklerin “iyimserliği çağrıştırdığını” açıklayan Ruhani, salgınla başa çıkmak için vatandaşları evde kalmaya ve gerekli önlemleri uygulamaya dikkat etmeye çağırdı.

“Ne bugünlerde ne de Nevruz günlerinde karantina uygulanacağına dair bir sözümüz yok” diyen Ruhani, bu konudaki herhangi bir kararın Koronavirüs ile Mücadele Ulusal Komisyonu tarafından açıklanacağını vurguladı.

Ruhani’nin danışmanı Hüsameddin Aşna ise “İran’ın hiçbir şekilde salgının zirve noktasını aşmadığını” söyleyerek yabancı medyayı Ruhani’nin açıklamalarını çarpıtmakla suçladı.

ISNA ajansının bu ayın 11’i ila 15’i arasında yaptığı bir anketin sonuçlarına göre, İranlıların yüzde 89,4’ü, koronavirüse bağlı çok sayıda can kaybının verildiği şehirlerde karantina uygulamasının başlatılmasını destekliyor. Cinsiyet ayrımına bakılacak olursa, kadınların yüzde 92,6’sı, erkeklerin ise yüzde 87,1’i, böyle bir uygulamayı onaylıyor. Ankete katılanların yüzde 75’i kendilerinin ya da ailelerinin virüse yakalanmasından oldukça endişe duyduğunu söylüyor.

Tahran’daki Korona İdaresi Müdürü Alirıza Zali, hükümet vatandaşların hareketini kısıtlama konusunda gerekli adımı atmadığı taktirde salgının Haziran ayına kadar süreceğini dile getirdi. Yeniden Nevruz kutlamalarını yasaklama talebinde bulunan Zali, karantina prosedürlerinin uygulanmamasını eleştirdi.

Tahran’da 200, İsfahan’da 118, Mazenderan’da 96, Kum’da 19, Gilan’da 18 yeni vaka kaydedildi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Huseyin Selami, kuvvetlerinin İran’ın çeşitli eyaletlerinde savaş vaziyeti aldığını açıkladı. İran devlet televizyonuna göre, Selami, çeşitli eyaletlerdeki Devrim Muhafızları liderleriyle video konferans üzerinden bir araya geldi.

İran hükümet yetkilileri, karantina konusundaki iç tartışmalara rağmen, ABD yaptırımlarını eleştirmeye devam etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bütçe ve Planlama Kurumu Başkanı Muhammed Bakır Nobaht, İran’ın virüsü kontrol altına almak için çabaladığı bu zor koşullarda yaptırımların ilaçları bile istisna tutmadığını açıkladı.

IRNA’nın haberine göre, “düşmanca ve insanlık dışı” bir şekilde kapsamlı yaptırım uyguladığı için ABD yönetimini eleştiren Nobaht, “ABD liderleri, ülkemizin içinde bulunduğu bu zor koşullarda petrol ihracatı yapmamıza ve hastalara ilaç sağlamamıza bile izin vermedi” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yardımda bulunmayı defalarca teklif etmiş, Tahran ise bu teklifi reddetmişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, daha önceki açıklamalarında ülkesinin Tahran’a salgınla mücadelede teknik yardım teklif verdiğini bildirmişti.

IRNA’nın haberine göre, Tahran Belediye Başkanı Piruz Henaçi de Pazar günü yaptığı açıklamada, “Yaptırımlar nedeniyle, Tahran’ı karantina altına almanın imkanı yok. Normal veya iyi ekonomik koşullar altında karantina uygulanabilir” ifadelerinde bulundu. Henaçi, Nevruz gelmeden salgının sona ereceği ya da o sırada mevcut durumun daha da kötüleşeceği gibi iki farklı senaryo değindi.

Londra-Tahran/Şarku’l Avsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir