KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Korona dramı Zhikharev Artur’un tek velisi, annesidir.

Korona dramı Zhikharev Artur’un tek velisi, annesidir.

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
332 0

10-11 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan tahliye uçuşlarına dahil edilen Rus vatandaşlarının organizasyonu ile ilgilenmekteyiz. Şu anda aşağıdaki konu hakkında resmi ve yazılı açıklama talep ediyoruz. Bu akşam meydana gelen durum kesinlikle kabul edilemez.

Biraz evvel, elçilik temsilcisi olarak bizimle sürekli temas halinde olup fakat bize soyadını ve unvanı bildirilmemiş olan Bahadır Bey, elçilik tarafından onaylanıp yolcu listesine dahil edilen ve kendisine tahsis edilen PNR koduna göre 11.06.2020 tarihli 16.20 Moskova-İstanbul uçuşuna 2352410214865 no’lu bilet satın alınan Zhikharev Artur’un uçağa binemeyeceğini bildirmişti.

Zhikharev Artur’un tek velisi, annesidir. Velayeti annesindedir. Annesi Alsu Mardukhanova, Türkiye’de ikamet etmekte ve oturma izni sahibidir. Rusya’da çocuğun ne kalacağı yer var, ne de ona refakat edecek kimsesi bulunmakta. Çocuğun babası çocuğun bakımı ile hiç bir şekilde ilgilenmemektedir. Rusya’da bulunduğu sürece çocuk yaşlı anneannesinin yanında kalmaktaydı fakat zihinsel hastalığı bulunan yaşlı kadın 14 yaşındaki çocuğa artık bakamamakta. Aynı evde çocuğu için tehlike unsuru oluşturan alkol bağımlısı dedesi ikamet etmekte. Çocuğun öncelerde oturduğu aile konutu, anne ve oğlunun Türkiye’ye yerleşmeleri için satılmıştı.

Çocuğun Türkiye’de bulunması için ve uçağa binebilmesi için gereken belge ve evraklar mevcuttur. Ayrıca IATA güncel kurallarına göre, geçerli umuma mahsus pasaportu bulunan Rusya vatandaşının Türkiye’ye girebilmesi için herhangi engel bulunmamaktadır. Bu belgeleri biz konsolosluğun talebi üzerinde defalarca e-posta yolu ile ibraz ettik. Konsolosluk ise Artur Zhiharev’in uçabileceğini bize cevaben bugün öğle saatlerinde dahil olmak üzere defalarca teyit etmişti.

Çocuk Türkiye’ye temelli olarak annesinin yanına yerleşmektedir. Reşit olmayan çocuk Artur Zhikharev’in uçmasının engellenmesi, çocuğun hayatı ve sağlığı için tehlike teşkil etmektedir. Çocuk Artur Zhikharev’in satın aldığı bilete göre uçağa binmesi ve annesinin yanına gidebilmesi için gerekenin yapılmasını, uçağa binerken yanında bulundurması gereken evrak listesini tarafımıza yollanmasını arz ve talep ediyoruz.
Alisa Burova
https://www.facebook.com/alisa.burova/videos/3356284251073199/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir