KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Korede Gündem

Korede Gündem

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
370 0

Kore Basın Bülteni
터키에서 북한하고 한국 사이와 쿠데타 집압 후 한국에서 나오는 뉴스들을 다 봤고 같이 속어서 한 글로 터키인들에에 드렸습니다.
첫번째 뉴스는 지난 2016년 쿠데타 진압 이후 후속 조치로 무더기 장교 해임을 단행했던 터키군이 결국 올해 대규모 신규 충원에 나섭니다. 터키군은 올해 장교와 하사관 등 직업군인 4만 3천 명을 선발할 예정이라고 터키 관영 아나돌루통신이 보도했습니다.

두번째 뉴스는 북한의 대한 글입니다. 최근 북한에서 연락이 왔다고 터키분들께서 너무 궁금하시는 것 같았습니다. 북한은 3일 “평창 동계올림픽 대표단 파견 관련 실무적 문제를 남측과 논의하겠다”며 이날 오후 3시 30분(평양시간 오후 3시) 판문점 연락채널을 재개통한다고 밝혔답니다. 북한 리선권 조국평화통일위원회 위원장은 이날 조선중앙방송에 출연해 김정은 노동당 위원장의 위임에 따른 입장을 발표하면서 이같이 밝혔답니다. 그런 상상도 못 하는 뉴스를 읽었을때 너무 놀라며 읽었습니다. 그래서 터키분들에께도 이 소식을 알렸습니다. 잘 부탁드립니다.
드림 제흐라 부르주 아으단
Kore’de basına çıkan ve ilgi odağı olan haberler
Geçen yıl FETO terör örgütünün darbe girişimi sonucunda yaşanan kötü sürecimiz dış basınında fazlasıyla ilgisini çekmekte. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temmuz’da gerçekleşen girişim sonucunda halk tarafından nasıl sevildiği ve destek gördüğü Avrupa’dan tutun da Asya’nın birçok ülkesinin gündeminde kaldı. Kore basını da bunlardan birisi. Bugünlerde Kore basınında darbe girişimi sonucunda askeriyede ve devletin kurumlarında yuvalanmış terör örgütü mensuplarının tasfiye haberleri yer alıyor. Ayrıca başka haberlere göre de Türk yetkilileri Anadolu’da görev yapmak üzere Türk ordusuna bu yıl 43 bin subay ve güvenlik güçleri alacağı yönünde. Haberlerde Türk Ordusu birliklerinin 640.000 ile dünyanın 8. büyük ordusu olduğu bilgisi de dikkatlerden kaçmıyor.
Kore’de çıkan ve bir o kadar ilgi çeken haber ise Kuzey Kore’den geldi. Kuzey Kore yaklaşık 1 yıl 11 ay önce Güney Kore ile bağlantı kanallarını tamamen kapatmıştı. İletişimin kapatılmasına yönelik gerekçe ise Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri gösterilmişti. Bunun üzerinden uzun süre geçmesine ve Güney Kore’nin Kuzeyi günde en az iki kez aramasına karşılık tekrar iletişim kurulamıştı. Fakat bu yıl Güney Kore’nin Kuzey Kore sınırlarına yakın şehrinde gerçekleşecek Kış Olimpiyatları için Kuzey Kore tekrar iletişime geçerek iki taraf arasında ciddi bir iletişimin sağlanması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu. Güney Kore 9 Ocak gibi görüşmelerin yapılabileceği yönünde açıklamalarda bulunmasına rağmen ilk iletişime geçen Kuzey Kore’den hala bir açıklama yapılmadı. Ama haberlerin yorum kısmında vatandaşların olumsuz yorumları ve Kuzey Kore’ ye inanmayan tavırları dikkatlerden kaçmadı.
Zehra Burcu Ağdan / Kafkassam

Kaynakça
http://imnews.imbc.com/news/2018/world/article/4489690_22675.html
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=001&aid=0009789365
http://m.news.naver.com/comment/list.nhn?gno=news032,0002841978&oid=032&aid=0002841978&cid=&sid1=100&light=off&backUrl=&includeAllCount=true
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&mid=sec&sid1=100&oid=032&aid=0002841978

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir