Sergey Markov: В России скандал вызвал программный документ международного комитета Европарламента по отношениям с Россией

Tehlükesizlik Dileması ve Seudiyye Erebistan

Edirneli Çipras, Yunanistan’ın 12 Mil uygulamasını durdurdu!

Ankara Berlin yakınlaşması Alman istihbaratını nasıl vurdu?

Kimyasal Saldırıyı Esad mı yaptı?

Gündem 7 Nisan 2017
550
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Bu Suriye’deki hakiketen çok trajik kimyasal katliam işinin Esad’ın yaptığı işine hiç kafam yatmadı. Esad’ı sevmem, zaten babasını da sevmezdim:)) Ama bu kimyasal saldırı konusunda onun fail olması konusunda anormallik var. Esed ve ekibi diktator, katil ve s. olabilir, amma asla aptal degildir.Hele Esed için bu kadar caba harcayan İran ve Rusya hiç aptal değil. Askeri denge böyük ölçüde kendi lehine dönmüşken ve diplomatik olarak kabullenme sürecini geriye kazanmağa başlamişken İdlib’de kimyasal saldırı emri vermek tam bir aptallık olur. Zaten yeltense bile stratejik çıkarlarına aykırı olacağı ve bir çuval enciri berbad edeceği için Moskova ve Tahran izin vermezdi.Esed her şeye ragmen bunu yapar mi, yapar fakat ihtimal daha düşük.Hamle irrasyoneldir. Unutmayın diktatörler akla ziyan işler yaparlar, ama bu akla ziyan isleri “onlari iktidarda tutacagi rasyonelitesi” ile yaparlar. İdlib’de kimyasal saldırı Esed’in iktidarda kalmasını saglamak için yapacağı akla ziyan işlerden biri degil.Hatta tam tersi bu olay Esed için tersi sonuclar doğuracak ve onun iktidarda kalmasını engel olacak bir meseledir.Bunu Esed rejimi ve onu destekleyenler de biliyor bence.

Bu işi İŞİD veya Suriye hava sahasında “ne idügü belirsiz” bir uçak yapabilecegi gibi, Suriye ordusunda Esed’in kontrol edemedigi bir grup yapmıs/onlara yaptırılmış olabilir.Son ihtimali de yabana atmayın derim.Rejim icindeki iç unsurlar da Esed’i kendi ordusu üzerinden vurarak onun gitmesini yol acacak yeni bir süreçi başlatmak istiyor olabilirler. Olay Türkiye’nin Rus ucagını vurması kadar irrasyonel bir hamledir..O iş’ten hangi sonuç çıktıgın hepimiz biliyoruz. Yani 6 senedir hallaç pamugu gibi atılan bir ülkede rejimin ici dinamikleri içinden bunu yapacak birileri çıkması pekala mümkündür.

Bu arada İspaniya’da Esed mühalifi oldugu edilen amcanın mallarına el konulmasını sağlayan süreci hatırladım. Acaba o mahkeme kararının çıkmasına neden olan belgelerin ortaya çıkmasında Muharebat, Rus ve İran istihbaratının bir dahli olmuşmudur?
Kimyasal silah olayi ile bu olay arasinda bir ilişki varmı dır? Bu iki olay hem de Suriye’nin gelecegine dair iki farkli tezin restleşmesi midir? Bu sorulardan baya bir komplo teorisi kokusu geliyor. Bu soruların cevablarını ben de bilmiyorum, ama sormakta fayda var..Dr.Nazim Cafersoy

Yorumlar