KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kiev’de Çeçen aktivistlere silahlı saldırı

Kiev’de Çeçen aktivistlere silahlı saldırı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
500 0

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de dün 1 Haziran’da silahlı saldırıya uğrayan Ukrayna’nın doğusundaki terörle mücadele operasyonu katılımcısı, Çeçen aktivist Adam Osmayev’in eşi Amina Okuyeva saldırı olayı ile ilgili ayrıntıları anlattı. Okuyeva, katilin birkaç atıştan sonra korkarak ateşi kesip hayatı için yalvardığını ifade etti.

Konuyla ilgili Ukraynalı gazetecilere konuşan Amina Okuyeva, “Katil korkak birisi çıktı, kendisine birkaç kurşunun isabet etmesinden sonra “Teslim oluyorum, teslim oluyorum, vurmayın!” diye bağırmaya başladı. Böyle deyince onu bulunduğumuz aracçtan dışarıya attık, silahını da ulaşamayacağı bir yere koyduk. Adam araçtan kendini fırlatarak yere düştü. Sadece bir kez yaralandığını düşünmüştüm, ama birkaç kurşunun kendisine isabet ettiğini fark ettim” dedi.

Yanında her zaman silah taşıdığını bildiren Amina Okuyeva, soruşturmanın suikast emrini kimin verdiğini tespit etmesinin kendisi için çok önemli olduğunu belirtti. Katil ile ilgili bilgi veren Okuyeva, katilin Ukrayna’da ünlü gazeteci Aleksey Stukalo’ya atıfta bulunarak kendisiyle irtibata geçtiğini, Stukalo’nun ilgili bilgiyi doğruladığını ancak yine bu şahsa dair bazı şüphelerinin olduğunu dile getirdi.

Okuyeva, “Bu kişiyle (katil) 4. görüşmemizdi. Fransa’daki ofisin bizimle bir röportaj serisi yapmak istediğini, büyük ilgi duyduklarını çok güzel bir şekilde anlatıyordu… Biz de inandık. Tabii ki bu affedilmez bir hata. Gevşememeliydik” diye devam etti.

Buna göre ateş açmadan önce katil, ofisin bir hediyesi olduğunu söyleyerek Amina Okuyeva ve Adam Osmayev’e bir kutu uzattı. Kutunun içinde sözde gazetecinin Adam Osmayev’e ateş ettiği Glock marka tabanca bulunuyordu.

Ayrıca kendisinin kullandığı silah ile ilgili de bilgi veren Okuyeva, “Benim ödül olarak aldığım silahımı kullandım, PM marka. Bu silah, Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından terörle mücadele operasyonuna katıldığım için vermişti. Silahı her zaman yanımda taşıyorum, yedek şarjörle birlikte” diye anlattı.

Son bilgilere göre silahlı saldırıya uğrayan Adam Osmayev’in durumu ağır olarak kalmaya devam ediyor.

1 Haziran tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Podol bölgesinde Ukrayna’nın doğusundaki terörle mücadele operasyonu katılımcıları, Çeçen aktivist Adam Osmayev ve eşi Amina Okuyeva’ya silahlı saldırı düzenlendiği bildirilmişti. Kendisini gazeteci olarak tanıtan kişi, Adam Osmayev’e Glock tabancasından ateş açtı. Kendisini koruma amacıyla Amina Okuyeva yanında taşıdığı silahtan saldırgana ateş açtı ve adamı yaraladı.

http://qha.com.ua/tr/yasam-olaylar/kiev-de-cecen-aktivistlere-silahli-saldiri/156339/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir