KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kıbrıslı Türkler’in yol haritasını Rumlar belirleyecek

Kıbrıslı Türkler’in yol haritasını Rumlar belirleyecek

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
238 0

Kıbrıs Türk tarafının önümüzdeki müzakere sürecinde ve olası bir referandumda nasıl bir yol izleyeceğini bundan sonra Rum tarafının ortaya koyacağı politikalar belirleyecektir.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, ‘’2016 yılını federal bir çözüm için son şans olarak görüyorum’’ şeklindeki açıklamalarını bugüne kadar duymayan bilmeyen kalmamıştır herhalde. 2016’nın bitmesine 130 gün kaldı.

GKRY bu kez de yakalanan çözüm şansını iyi değerlendirmek yerine uzlaşmaz ve hâkimiyetçi tavırları ile Kıbrıs Türklerini istismar etmeye kalkarsa, görüşme süreci bu şekilde bir kere daha heba edilecek olursa bu aşamadan sonra yaşanacakların tek sorumlusu Rum tarafı olacaktır.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın müzakere sürecinde 7 kritik görüşme öncesinde gerçekleştirmiş olduğu Ankara ziyaretinde, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile düzenledikleri ortak basın toplantısında “Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, Ada’da adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanadır. Biz bu yolda mümkün olan her türlü çabayı sarf ettik, sarf ediyoruz. ” yönündeki açıklamaları oldukça önemlidir.

Erdoğan ve Akıncı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalar ile Türk tarafı olarak en üst seviyede konunun tüm muhataplarına açık ve net mesajlar verilmiştir.

Kıbrıs Türk Halkı geçmişte yaşadığı tüm travma ve olumsuzluklara rağmen müzakere süreci konusundaki içten, samimi, yapıcı ve iyi niyetli tutumunu 1968’den itibaren ilk gün olduğu gibi bugün de korumaktadır.

Yakalanan çözüm şansı bu kez de değerlendirilemez ve çökecek olursa ne olacak?

‘’Dere geçerken at değiştirilmez.’’ Atasözü, bir işin can alıcı yerine gelindiğinde esas üzerinde başka bir yönteme geçiş yapmak doğru değildir, şeklinde açıklanmaktadır. Pek tabi ki resmi temsilcilerin bu aşamada çözüm olmaması halinde ‘’Bir B Planımız var ve yol haritamız budur’’ şekilde açıklama yapmasını kimse beklememelidir…

Hiç kimsenin çözüm olmaması durumunda Kıbrıslı Türklerin sonsuza dek ambargolar altında ‘’kuzu gibi’’ yaşamasını beklemeye hakkı yoktur.

Tanınma? Tayvan/Kosova Modeli? Özerk Devlet?

Bir çözüme ulaşılamaması durumunda 1 Ocak 2017 itibarı ile Kıbrıs Türkü için yeni bir süreç başlayacak, pek çok alternatif gündeme gelecektir. ‘’Kıbrıs Türk Devleti’’ adı ile bir statü kazanmamız söz konusu olabilir. Bu ‘’Tanınma’’ veya ‘’Tayvan/Kosova Modellerinden’’ biri olur umarım. Ancak ‘’Özerk Devlet’’ modeli de telaffuz edilmektedir.

Kıbrıs Türk tarafı 1968’den bu yana kesintilere uğrayarak devam etmekte olan müzakere süreçlerinde kendi rüştünü tüm dünyaya defalarca ispat etmiştir.

Başta da söylediğim gibi, Kıbrıs Türk tarafının 2016 sonuna kadar müzakere sürecinde nasıl hareket edeceğini ve bir çözüme ulaşılamaması durumunda nasıl bir yol izleyeceğini, Rum tarafının ortaya koyacağı politikalar belirleyecektir… Gökhan Güleç/milliyet

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir