KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. KERKÜK İÇİN SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

KERKÜK İÇİN SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
372 0

Tartışmalı Irak seçimlerinde Kerkük için dün gece geç saatlerde kesin sonuçlar açıklandı. Türkmeneli Cephesinin haberine göre, Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında nihai seçim sonuçlarını açıkladı. Açıklanan seçim sonuçlarına göre Kerkük’te Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) 6 aday, Kerkük Türkmen Cephesi’nden 3 aday (1. Erşat Salihi, 2.Hayder Kasım, 3.Hatice Türkmen), Arap listesinden de 3 adayın milletvekilliğini kazandığı duyuruldu.
Telafer ve Tuzhurmatu’dan da toplam 6 Türkmen adayı açıklanan seçim sonuçlarında milletvekilliğini kazandı.
Açıklanan bu sonuçlara ilk tepki Irak Türkmen Cephesi (ITC) Lideri Erşat Salihi’den geldi. Salihi, açıklanan nihai seçim sonuçlarıyla ilgili Türkmenlere hitap ederek direnişe çağırdı ve haklarını alana kadar mücadeye devam edeceklerini duyurdu. Bu meselenin henüz bitmediği aksine yeni başladığını ve hiçbir zaman geri adım atmayacaklarını belirtti. 1920’den 2003 yılına kadar hakları için mücadele eden Türkmenlerin şimdi de aynı şekilde mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Salihi, bizim sesimizi kimse kesemez diyerek kararlılığını dile getirdi. Toplumun arkalarında olduğunu ve bu toplumla beraber daha kuvvetli yürüyeceklerini de sözlerine ekledi.Ayrıca bu ihlâl neticesiyle ilgili önümüzdeki saatlerde doğal kanuni haklarını kullanarak gerekli yerlere şikayetlerini bildirecekleri hususuna da değindi.
ITC Lideri Erşat Salihi’nin açıklamasından sonra gösteri alanında nöbette olan Türkmenlere karşı yapılan konuşmalarda mücadeleye daha kalabalık bir şekilde devam edileceği söylenerek morallerini yüksek tutmaları istendi. Gösteri alanını kesinlikle terk etmeyeceklerini söyleyen Türkmenler ayrıca Birleşmiş Milletler önünde de bir toplantı yapacaklarını duyurdular. Bu saatten sonra geri adım atmayacaklarını belirten Türkmenler, yurt içinde ve yurt dışındaki bütün Türkmenleri direnişe çağırdılar. Gerek gösteri alanında gerekse sosyal medyada direnişe devam etmeleri söylendi.
“Bu saatten sonra bizi bu sandıklardan ancak ölüm dönderir” sözleriyle Türkmenler mücadeleye devam etme kararlılığını dile getirdiler.
Güler Gülmez kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir