Official Sees Sanctions as Opportunity for Iran-Russia Partnership

Kendi ülkesinde meşru egemenliğini temin etmek üzere harekete geçen Irak Ordusu

Mescidi Aksa kavgasının bilinmeyenleri ABD Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul etmiyor mu?

Rusya ve İran Esad sonrası Süheyl Hassan’ın gelmesini planlıyor!

Kazakistan’da Ermeniler protesto ediliyor: Karaganda şehri ayağa kalktı!

Gündem 8 Ocak 2019
138

Kazakistan’ın Karagandı kentinde yılbaşı akşamı, bir grup Ermeni bir Kazak vatandaşını öldürdü. Olayla ilgili mahkeme süreci devam ederken, bölgede yaşayan yüzlerce Kazak, mahkeme önünde toplanarak gösteri yaptı.

Kazakistan’ın Karaganda kentinde, yılbaşı gecesi bir restoranda kavga çıktı bir kişi hayatını kaybetti, iki kişi de yaralandı.

Kazak basınına yansıyan haberlere göre olay 1 Ocak günü yılbaşı kutlamaları sırasında yaşandı. Bir grup Ermeni ve Kazak genç arasında çıkan kavgada, bir Kazak genç Ermeni grup tarafından bıçaklanarak yaşamını yitirdi. Olaydan sonra, aralarında iki Ermeni’nin de bulunduğu üç kişi gözaltına alındı.

Kazak medya organları tarafından yayınlanan haberlere göre, Karagandı polisi; Torgom Malkhasian, Sokhak Malkhasian ve Qaiyr Nadyrbekov olarak tanımlanan üç şüphelinin tutuklandığını ifade etti. Davadaki ana şüpheli, 21 yaşındaki Narek Gururian ise serbest kaldı. Bu gelişmenin ardından Karagandı şehrinde Ermeni karşıtı gösteriler başladı. Kazaklar sloganlarla sokaklara çıkarak tepki gösterdi.

ÜLKEDE OLAYIN ARDINDAN GÖSTERİ DÜZENLENDİ
Olayı ardından, Kazakistan Dışişleri Bakanı ile Ermenistan Dışişleri Bakanı arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. İki bakan Karaganda’daki olayını görüşerek olaya etnik bir boyut katmanın kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Ancak edinilen bilgilere göre ülkedeki Ermeni karşıtı gösterilerin yılbaşından bu yana hız kesmeden devam ettiği öğrenildi.

Karagandı bölge Valisi Erlan Qoshanov protestocularla bir araya gelerek, “cinayetten sorumlu olanların takibattan kaçamayacakları” açıklamasında bulundu.

QHA

Yorumlar