KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kasım Süleymanî, İran ve Ortadoğu!

Kasım Süleymanî, İran ve Ortadoğu!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
381 0
süleymani 1

Hacı Kasım Süleymanî, İran İslam İnkılabının başından beri İran’ın yaşayan kahraman sembollerinden birisi olarak son yıllarda karşımıza çıkmıştır. Özellikle Suriye olaylarıyla birlikte daha fazla sosyal medyada görünmeye başlayan Süleymanî, İran’ın uluslararası sahada sembol isimlerinin en önde geleni olmuştur.

Ölümüyle birlikte bir çok kişinin merakını celbeden “Gölge Komutan” yaşanılan olayın sıcaklığından dolayı her kafadan bir ses çıkmasına sebep olmuş, insanlar beklenmeyen bu olay üzerine gerçekçi analiz yapmaktan uzak kalmışlardır.

Kasım Süleymanî ismi Ortadoğu coğrafyasında bir çok grupla birlikte anılmaktadır. İran gibi ABD ile mücadele eden bir ülkenin komutanı olmasından dolayı stratejik anlamda bu bağlantıları kurması kaçınılmazdı. ABD tarafından kurulan ve Bağdat kapılarına dayanan IŞİD’i geri püskürtmesi, Kadim Türk yurdu Kerkük’ü oldu bittiye izin vermeyerek Barzanî ve peşmergelerin elinden alması, Suriye’de ABD destekli YPG/ ÖSO gibi gruplarla mücadele etmesi, Filistin’de İsrail’in saldırgan tavırlarının önünde set olması son zamanlarda Ortadoğu’da kurduğu organik bağların en önemli sebepleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

IŞİD ve diğer ayrılıkçı gruplara karşı Haşd-i Şabi gibi çoğunluğu Türkmenlerden oluşan bir ordunun kurulmasının öncülüğünü yapan Kasım Süleymanî’nin vefatı Ortadoğu’da yeni bir devrin başlangıcı sayılmalıdır.

Hacı Kasım Süleymanî, Kudüs Orduları Komutanı olarak yıllardır kendisini sahada göstermiş, ülkesi ve savunduğu direniş cephesi için önemli hamleler yapmış ve bunun sonucu olarak ABD karşısında İran’ın elini güçlendiren en önemli faktör olmuştur.

Kasım Süleymanî gibi yıllardır sahada bulunan kişilerin yataklarında hayata veda etmesi onlar için eksiklik olup, ABD gibi emperyalist bir terör devleti tarafından suikasta kurban olması – kendi söylemlerinden anlaşılacağı üzere- en büyük şehadet arzusu olarak tarihe geçmiştir.

***
ABD’nin yaptığı bu hamle kendi içlerinde bile karışıklıklara sebep olurken Kasım Süleymanî’nin naaşı Ortadoğu’da asla yan yana gelmez denilen kitleleri bir araya getiren bir tutkal görevi görmüştür. Dün yayınlanan bir videoda Şah Rıza Pehlevî döneminde Dışişleri Bakanlığı yapan ve aynı zamanda Şah Pehlevî’nin damadı da olan Erdeşir Zahidî yaptığı açıklamada; “Kasım Süleymanî vatansever bir askerdir.” diyerek kimsenin tahmin edemeyeceği bir çıkış yapmıştır.

Suriye’de, Filistin’de, Lübnan’da, Irak’ta yapılan gösteriler/ taziye törenleri Kasım Süleymanî’nin Ortadoğu’da İran adına gerçekleştirdiği hamlelerin ABD karşısındaki etkinliğinin en önemli göstergesidir.

Suikast sonucu yaşanılan şaşkınlık ve hemen akabinde İran halkının tepkisi bir süre İran’ın iç politikada rahatlayacağını gösterirken saldırı karşısında İran’ın karşı hamlesinin ilerleyen dönemlerde iki ülke arasında yaşanılan gelişmelerin kimin lehine sonuçlar doğuracağını kestirmek zor!

Yapılan açıklamalardan anlaşılacağı üzere İran “kesin ve sert” bir karşılık verecektir.

ABD Başkanı Trump -Bence Yahudi lobisinin etkisiyle- aldığı bu kararla hem İran’ın bölgede domine ederek yıllardır kaybedilen itibarını geri kazanmak hem iç politikada elini güçlendirmek hem de bölgede vekalet savaşı yürüten taraftarlarına yeni alanlar açmak için böyle bir hamleye giriştiği düşünüyorum.

Trump’un bu hamlelerine karşılık Lübnan Hizbullah’ı, Irak Hizbullah’ı, Haşd-i Şabi gibi direniş birlikleri ile birlikte İran’ın kendi askeri hamlelerinin etkisi Ortadoğu’da yeni bir devrin başlangıcı olacaktır.

***
İran’ın ABD saldırısının mahiyetini kestirmek güç! Nereden ve nasıl olacağını kimsenin kestiremediği bu karşı hamlenin İran’ın Ortadoğu’da yıllardır oluşturduğu itibarın ya daha da güçlenmesi ya da zedenlenmesi anlamına gelmektedir. Zira İran’ın önemli alimlerinden Ali Rıza Penahiyan yaptığı açıklamada; “Amerika, vekalet savaşlarında İsrail ve Suudi Arabistan’ın acizliklerinden dolayı ümitsizliğe düştükten sonra kendisi meydana indi ve ilk darbesini vurdu. Bu şekilde nasıl bir tepki alacağını görmek istedi. Eğer sert ve çetin bir şekilde intikam alınmazsa ülkemizin ve milletimizin yok oluşu kaçınılmaz olur. Bu yüzden intikam alınmamasını söyleyenler ya ahmaktır ya da vatan hainidir” dedi.

İran, Kum şehrinde bulunan Cemkeran Mescidine kırmızı bayrak çekerek “İntikam” ahdinin ciddiyetini gösterdi.

***

Sonuç olarak İran sahadaki en önemli ve en etkin ismini kaybetti fakat İran İslam İnkılabı Lideri Seyyid Ali Hamanei yaptığı açıklamada; “Kudüs Gücü’nün programı yeni döneminde de Şehid Süleymani’nin komutanlığı dönemindeki gibi devam edecek” dedi.

Yani İran için değişen tek şey sahadaki lider ismin bundan sonra İsmail Gaani olmasıdır!
Serdar Gündoğdu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir