KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Karar İçin Putinin son haftası

Karar İçin Putinin son haftası

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
297 0

İngiliz Parlamentosu’nun savunma komitesi başkanı Tobias Elwood, bundan sonra ne yapacağını yalnızca Vladimir Putin’in bildiğini ve her şeye önümüzdeki hafta karar verileceğini söyledi. Daily Mail’e konuşan Tobias Elwood, işgalin yakın olacağından korktuğunu söyledi. “Başkan Putin’i köşeye sıkıştırdık ve ona tek çıkış yolunu verdik” dedi.

Tobias Elwood, ABD ve İngiltere’nin Putin’i köşeye sıkıştırdığını ve Moskova’nın NATO’ya girmesini engelleyerek ve NATO birliklerini Doğu Avrupa’dan geri çekerek bir karar almaya zorladığını söyledi. İngiliz politikacıya göre, NATO’nun tehditlerine boyun eğmeyi reddetmesinden sonra, Rusya başkanının tek bir seçeneği kaldı.

Elwood’a göre NATO, Rus işgalinden kaçınmak için Ukrayna’da yeterli askeri teçhizat ve asker konuşlandırabiliyordu. Ancak şimdi olayların gidişatı sadece Putin’e bağlı ve her şeyin nasıl sonuçlanacağı önümüzdeki hafta netleşecek.

Dün Rusya Savunma Bakanlığı, trenlere yüklenen zırhlı ve diğer askeri teçhizatın görüntülerini yayınladı. Kremlin, bunun askerlerin uzun mesafelere konuşlandırılmasında deneyim sağlayacak bir “kontrol tatbikatı” olduğunu söyledi. ABD’li bir askeri analist olan Rob Lee, bunun büyük olasılıkla askerlerin Ukrayna sınırına gönderilmesi için bir bahane olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’nın Kiev ve Lviv kentlerindeki diplomat ve ailelerini tahliye etmesi, bölgede savaş hazırlığı olarak nitelendirildi.

New York Times’a konuşan ABD’li ve Ukraynalı yetkililer üç farklı olasılığı değerlendiriyor. İlk durumda, bu sadece Rus propagandasının bir parçası ve ikinci durumda, bir tür aldatmacadır. Üçüncü ve son olasılığa göre bu adım, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesine hazırlık niteliğindedir. Rusya’nın Ukrayna’daki tüm sivilleri sınır dışı edebilmesi bekleniyor. İsmi açıklanmayan bir Washington yetkilisi gazeteye Putin’in henüz Ukrayna’yı işgal etmeye karar vermediğini ve nihai kararı önümüzdeki haftalarda verebileceğini söyledi. Batı medyası, “Görünüşe göre Putin’den başka kimse önümüzdeki haftalarda tam olarak ne olacağını bilmiyor” dedi.
https://top-center.org

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir