Fransız Fariba Adelkhah İran’da kayıp

Gürcustan Azərbaycan qonşuluqu və tərəfdaşlıgı hər zaman dostluq münasibətlərlə secilmişdir

Azerbaycanın populer şarkıcısından mükemmel performans

Ռուսները կարող են կարդալ ամերիկյան օդանավի գաղտնիքները. Էրդողանի մեծ խաղի մեջ

Karakas’ta Darbe; Tahran’ın Anlamlı Sesizliği

Gündem 25 Ocak 2019
126

Son günlerde Güney Amerika’nın kuzey kısmında bulunan Venezuela’da kazanlar kaynıyor. 2018 seçimlerini bir tür kabullenmeyen muhalif guruplar Nicolás Maduro’nun istifasını istiyorlar. ABD ve Kanada başta olmakla birkaç ülke muhalif lider Juan Guaidó desteklerken, Rusya, Çin, Türkiye ve birkaç ülke fiili cumhurbaşkanı Nicolás Maduro ’uyu desteklemektedir.
Şuan Venezuela’nın geleceği hakta konuşmak erken olsa da; bu ülkede birkaç gündür yaşanan siyasi gerginliğe rağmen, bu ülke ile çok yakın siyasi ve ekonomik ilişkisi olan Tahran yönetimin suskunluğu dikkatleri üzerine çekmektedir. Eğer coğrafi olarak Venezuela Ortadoğu’da ve İran sınırların yakın olsaydı tıpkı Suriye’de olduğu gibi İran’ın tepkisi çok sürmezdi ve muhtemel Esat’ta olduğu gibi Nicolás Maduro desteklenirdi.
2000 yılından sonra İran ve Amerika kıtasında bulunan Venezuela’nın ilişkileri hızla gelişti. Venezuela’nın dönem cumhur başkanı Hugo Chávez ve İran cumhur başkanı Ahmedi nezhadın anti amperyalist söylemlerle iki ülkenin ABD’ye karşı işbirlik içinde olacaklarını söylüyorlardı. Sosyalist Hugo Chávez Humeyni’nin türbesini Tahran’da ve Şiilerin 8. İmamı olan imam Rıza’nın türbesini Meşhet kendinde ziyaret etti. İran, Venezuela’da yatırımlar yapmaya başladı. Araba, silah fabrikaları, tarımda yatırımlar ve iki ülke arasında ortak banka ve üniversite kurulması öngörüldü.
Fakat bunca ilişkilere rağmen Venezuela’nın zor durumunda İran’ın sessizliği oldukça anlamlı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, açık şekilde Nicolás Maduro ’nun yanında olduğunu söyledi. Rusya ve Çin Nicolás Maduro destekliyor. Ancak şimdiye dek İran sesiz. İran’ın sesizliğinin birkaç nedeni olabilir. İran, Trump sonrası ABD ile zor günler yaşıyor. Yakında Polonya’nın başkentinde ABD öncülüğünde İran İslam Cumhuriyeti karşıtı önemli toplantı gerçekleşecektir. İran ve Venezuela ne kadar yakın olsalar bile Suriye ve Irak gibi Venezuela, İran için önemli değildir.Son dönemde İran iç ve dış politikada ciddi sorunlar yaşıyor. Daha dün ABD İran’a yeni ambargolar uyguladı. Muhtemelen İran‘ın bu sessizliğinin sebebi ABD ile pazarlık yapmak isteye bileceği anlamına gelir, ancak bu olasılık durumunda; Tahran yönetimi, Rusya ve Türkiye’nin tepkisine neden olabilir hesabında yapmaları gerekiyor .
Kafkassam – Karim ASGHARİ

Yorumlar