KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Karadenizin Cennet köşesi Abhazya

Karadenizin Cennet köşesi Abhazya

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
555 0

Karadenizin Cennet köşesi Abhazya
abhazya1
Karadeniz’in hemen kıyısında bulunan Abhazya, küçük olmasına rağmen güzelliğiyle dünyanın büyüyen ülkeleri arasına katılmaya devam ediyor. Abhazya, geçmişte Osmanlı topraklarında yer almış, Rus – Kafkas savaşları sonrasında tüm Kuzey Kafkas halkları ile Osmanlı topraklarına sürülmüş halkın topraklarıdır. Dünyada görülmesi gereken ender ülkelerden biridir.

SOÇİ’YE SADECE GECE UÇUŞLARI VAR
Yaklaşık 2 saat süren Türk Hava Yolları’nın İstanbul – Soçi uçağıyla seyahat ettik. Sabaha karşı orada olduk. Otoyolda Karadeniz seyri yaparken güneş ışıklarının yüzümüze vurması ve Karadeniz’i bizden gizlemesi unutulamaz bir andı.

OÇAMÇİRA KAPLICALARIYLA ÜNLÜ
Abhazya’nın önemli liman şehri olan Oçamçira’ya; sahilleri görmek için gittik. Özellikle burada yer altından çıkan kaplıca suları bizi oldukça şaşırttı. Sovyet döneminde de bu bölge kaplıca turizminde önemli bir öneme sahipmiş. Rus turistler, burada kaplıcaları çok kullanıyor. Ayrıca bu sular, Abhazya’da seracılıkta da doğal ısınma yöntemi olarak kullanılabiliyor. Yine Oçamçira’da bulunan liman çok aktif çalışıyor. Abhazya’nın ve Sibirya’nın kömürü, özellikle buradan diğer ülkelere ihraç edilebiliyor.

ABHAZYA’DA GEZİLECEK YERLER
Abhazya’nın turistlik şehirlerinden olan Afon, Gudauta ve Ritsa’da fazla zaman geçirememekle birlikte, burada doğa ve denizin Abhazya’ya sunduğu güzelliği bizde hissettik. Harika bir doğa ile karşılaştık; ‘Büyülü Orman’a gittik. Buradaki doğa için söylenecek söz bulamıyorum. Herkesin mutlaka görmesi gerekiyor. Karadeniz’de bulunan ve nesli tükenmek üzere olan balık çeşitlerinin korunmak üzere yetiştirildiği balık çiftliklerinde ki çalışmaları inceledik. Abhazya, NATO ve BM’nin uyguladığı ambargoyu, doğaya ve insana gösterdiği saygıyla delmiş. Abhazya’ya gittiğiniz an, BM ve NATO’ya rest çekmek isteyeceksiniz. Çünkü burada yaşayan özel insanlar BM ve NATO’dan daha büyük gelecek size.

RİTSA GÖLÜ ANLATILMAZ…
Sizlere Ritsa Gölü’nü anlatmak gerçekten çok zor. Bu doğal güzellik, dünyanın en güzel noktalarından biri. Kar yağışını burada görmek, Kafkas dağlarına karşı Ritsa Gölü’nü izlemek şahane bir duygu. Ben Abhazya’ya gitmek isteyenlere, arama motorlarından Abhazya’yı ve Ritsa Gölü’nü araştırmalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca Abhazya Kalesi, Afon Katedrali, Merful, Tkourçal’da ki Madenci Müzesi’ni de kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim.

ABHAZ MUTFAĞI ÇOK BEĞENİLİYOR
Abhaz mutfağında kurutulmuş et, Abhaz sucuğu, Abaza peyniri, haluj, barbunya, Abaza tavuğu, Haçapur, soslar ve salatalar oldukça meşhur. Abhazya’da bulunan Atsha isimli restorandan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Abhazya mutfağı, Anadolu mutfağından çok farklı. Damak tadınıza uymayabilir. Türkiye’den buraya gelmek isteyenlere Sohum’da bulunan Atsha isimli restoranı kesinlikle tavsiye ediyorum. Türk mutfağını burada çok güzel sunuyorlar; kebapları tatmaya değer…

DÜNYA KUPASINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Abhazya’da da futbolun çok sevildiğine şahit olduk. Abhazya, Rusya ile birlikte Nikaragua, Venezuella, Nauru, Tuvalu, Güney Osetya ve Trandinyester ülkeleri tanıyor. conIFA tarafından ‘tanınmayan ülkeler arasında dünya kupası’ organizasyonu yapılıyor. Bu yıl Abhazya bu organizasyona ev sahipliği yapacak. Mayıs ayında gerçekleşecek olan organizasyonu sosyal medya hesaplarından #Abkhazia2016 haghtag’i ile araştırabilirsiniz. Abhazya’nın başkentinde bulunan Sohum stadyumunda da Ritsa Gudauta ile Afon arasında oynanan maçı izledik. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, gençler …herkes bu maçı izliyordu. Deplasman tribünü yoktu. Doğrusu şaşkınlığımızı gizleyemedik. Herkes iç içe, sadece futbol için oradaydı. Abhazya futbol anlamında inanılmaz bir gelişim gösteriyor. Türkiye’de futbol takımlarının Abhazya futbolu ile iletişime geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok yetenekli futbolcuları var.

RUSLAR DENİZ TURİZMİNDE ABHAZYA’YI TERCİH EDİYOR
Abhazya’ya gitmek isteyenlerin çok erken davranması gerekiyor. Özellikle Ruslar deniz turizminde Abhazya’yı çok tercih ediyorlar. Bu nedenle konaklama sorunu yaşayabilirsiniz. Vize için kesinlikle en az 2-3 hafta öncesinden uçak biletlerinizi alıp müracaatınızı gerçekleştirin. Detaylı bilgi almak istiyorsanız kesinlikle Arısta Tour’u araştırın ve onlarla ilişki kurun. Eğer ‘tur paketlerine dahil olmak istiyorum’ diyorsanız Heykel Turizm’den direk bilgi alabilirsiniz. Vize konusunda kaygınız olmasın, kesinlikle vizenizi alırsınız.
http://www.kocaelikoz.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir